Denník budúceho otecka. Masáže a nákup výbavičky

Volám sa Dávid, mám 35 a nedávno sa mi obrátil život naruby. Narodil sa mi syn…

denik-budouciho-taty-1100x618.jpg Zdroj: Lobey

Moja úloha bola byť nápomocný. Z predpôrodného kurzu pre páry a z ostatných zdrojov som si odniesol predstavu o častých obavách žien v tehotenstve. Zmena postavy, menšia príťažlivosť pre partnera, strie, strata finančnej slobody v dôsledku nástupu na materskú, vzhľad poprsia po tehotenstve a možné zmeny v oblasti intímnych partií. Jednoducho, výpočet to nie je krátky a len umocňuje už aj tak ťažké obdobie tehotenstva pre ženu.

LÁSKYPLNÉ MASÁŽE

A tak som sa rozhodol pomôcť aspoň s tým, čo sa dá. Hlavné pre mňa bolo udržať partnerku v pokoji, dať jej najavo, že je pre mňa stále príťažlivá a mám ju rád. Tiež som sa začal zaujímať o partnerské masáže. Radili to aj na kurze, tak prečo to nevyskúšať? Ku klasickej masáži tak pribudlo aj masírovanie bruška, ktoré sa ustavične zväčšovalo. V podstate šlo o to, že som si vzal nejaký krém alebo olejček a bruško jemne hladkal. Malo to hneď niekoľko pozitívnych efektov. Boli to skutočne pekné chvíle – upokojujúce, dávali pocit lásky a umocňovali tešenie na naše bábätko. Myslím, že to vnímal aj náš syn. 😊 Navyše olejčeky hydratovali bruško a ostatné časti tela, čo je jeden zo spôsobov, ako predchádzať práve obávaným striám. Skúšali sme aj masáž prsníkov, ale žena to zvládla lepšie. Masáž pŕs uľaví hlavne v pokročilejších fázach tehotenstva, keď sa prsia zväčšujú a natekajú. Spomínam si, že boli ako kameň. Muselo to byť dosť nepríjemné a myslím si, že táto masáž aspoň trochu pomohla.

MASÁŽ HRÁDZE

A potom tu bola aj masáž hrádze. O tej sa veľmi nehovorí, ale určite je to najintímnejšia partnerská tehotenská masáž. Mala by pomôcť ako prevencia nástrihu pred samotným pôrodom. Princíp je jednoduchý. Kritické partie, ktoré budú počas pôrodu namáhané, je potrebné pripraviť na pôrod pomocou hydratácie pokožky vhodným olejčekom. Roztieraním olejčeka krúživými pohybmi prstov (akoby ste ju chceli rozťahovať) získava hrádza dodatočnú pružnosť. Čo sa týka masáží, určite sa na internete dajú nájsť rôzne podrobné návody, keď človek chvíľu hľadá.

NEBEZPEČENSTVO ZVANÉ DETSKÁ KOZMETIKA

V tom čase som sa začal viac zaujímať aj o to, akú kozmetiku kupujeme. Nielen pre partnerku, ale aj pre bábätko. U žien mnohokrát rozhodne obal, vôňa a pocit, čo z kozmetických produktov majú. Mňa skôr zaujímali fakty, zloženie a špecifikácie. Pri potravinách sa snažím sledovať zloženie na obale, ale pri kozmetike som to nikdy nerobil. No naše tehotenstvo to zmenilo, lebo som chcel pre partnerku a dieťa len to najlepšie. A výsledok môjho menšieho prieskumu regálov?

Bol som zdesený. V tom období sa prevalila aféra jednej nadnárodnej spoločnosti, ktorá niekoľko rokov vyrábala detskú kozmetiku obsahujúcu azbest. Ďalšie štúdie hovorili o prenikaní chémie z kozmetiky do materského mlieka. Tak som si začal uvedomovať, koľko potenciálne škodlivých látok sa v jednotlivých produktoch nachádza. Aj keby sa tieto látky nedostali do ľudského tela, stačí len to, aké množstvo ich každý deň spláchneme do vodovodu a tým pádom do riek a prírody. To ma priviedlo k nápadu začať vyrábať vlastnú kozmetiku Lobey, ale o tom až inokedy.

No a ďalšie veci zo zoznamu ženských obáv som, úprimne povedané, vôbec neriešil. Prsia? Áno, tak budú mať po tehotenstve možno iný tvar. A čo? Veď ja tiež nemladnem, hovoril som si. A keď dvaja majú spolu vydržať do staroby, tak ich musí spájať viac než postava. Poslednou položkou na zozname bola finančná sloboda. Podľa môjho názoru je na chlapovi, aby rodinu zaistil. Tehotenstvo trvá deväť mesiacov, čo je teda dosť času na to, niečo vymyslieť a pripraviť sa.

NÁKUPY VÝBAVIČKY

Čas plynul a partnerka už prestala chodiť do práce. Posledné mesiace boli veľmi náročné z hľadiska toho, čo bolo ešte potrebné kúpiť a zariadiť. Odchod z práce na materskú bol jasným znamením, že už sa „to“ blíži. A tak sme stále niekam jazdili a niečo zariaďovali. Kočík, postieľka, prebaľovací pult a stovky ďalších vecí. Našťastie sme sa vopred dohodli, koľko chceme za čo minúť. Partnerka si sama vybrala, čo by jej vyhovovalo, a spolu sme to šli už v podstate len kúpiť. Úprimne si ju za to vážim. Spomínam si, aký som bol prekvapený pri výbere kočíka. V obchode sa mi jeden páčil, no ona mi s chladnou hlavou vymenovala dôvody, prečo nie je dobrý a že my potrebujeme trojkombináciu s väčšími kolieskami. Budeme jazdiť na výlety, na tento môžeme dať aj autosedačku a vydrží nám v podstate celý čas, kým malý vyrastie. Prednáška pokračovala a ja som zostal doslova v úžase. S radosťou som naložil už vopred vybraný kočík a odškrtol si ďalšiu položku zo zoznamu.

Poslednou fázou bolo čakanie na pôrod. Bolo vidieť, že každý deň je pre ňu čím ďalej, tým ťažší. S takýmto bruškom sa človek ani nevyspí. Moja partnerka pre mňa však bola krásna v každom okamihu. Aj počas pôrodu. Nechápal som, ako to mohla zvládnuť, obdivoval som ju. O tom však až nabudúce.

16.9.2020 5:12| autor: David Krobot

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist