Jakub Klimo špeciálne pre Baby-web

Milí čitatelia, prinášame vám krátky rozhovor so známym slovenským fotografom Jakubom Klimom, ktorý sa bezprostredne chopil našej výzvy a podujal sa podporiť kampaň internetového portálu Baby-web.sk „Odhalené prsia dojčiacej ženy na internet patria“ vytvorením unikátnej fotografie dojčiacich mamičiek. Bude to odpoveď Facebooku, ktorý sa rozhodol práve takéto fotky zo svojich stránok stiahnuť.

Čo Vás inšpirovalo k tomu, aby ste sa zapojili do tejto akcie?
Som človek, ktorý je otvorený každému bláznovstvu a toto je podľa mňa vynikajúci nápad, ako pomôcť dobrej veci.

Facebook odstránil zo svojich stránok fotky dojčiacich žien s tým, že majú pornografický podtext. Myslíte si z pohľadu muža, ale i fotografa, že ide o niečo obscénne?
Sú veci, ktoré sú absolútne prirodzené, ale veľa záleží na tom, ako sa podajú. Ja napríklad nafotím dojčiacu matku ako Madonnu, symbol čistoty až nedotknuteľnosti. Na niekoho to však môže zapôsobiť vulgárne alebo gýčovo a pre iného zas vulgárnosť môže byť príťažlivá. Každý sa na to pozerá inak, rovnaký meter nejestvuje. Ale rozhodne si myslím, že samotné dojčenie dieťaťa nemá s obscénnosťou nič spoločné.

Stretli ste sa vo svojom živote s niečím, čo na Vás skutočne pôsobilo rušivo alebo pohoršujúco?
Áno, stretol, ale zas narážam na to, že niekomu inému sa to môže páčiť. Som človek, ktorý má rád harmóniu, zmyselnosť. Napĺňa a inšpiruje ma, keď za niečím cítim myšlienku a naopak, plocho podané veci ma vedia znechutiť.

Čo by ste odkázali mamičkám, ktoré pri dojčení na verejnosti natrafili na negatívne ohlasy okolia?
Myslím si, že veľa mamičiek vie dať svojmu dieťaťu pocit bezpečia. Samozrejme, mali by aj odhadnúť situáciu, v ktorej sa nachádzajú. Ale v podstate je na každej z nich, či sa odhodlajú dojčiť na verejnosti, alebo nie. Ja osobne by som sa mamičky určite zastal, ak by bola atakovaná nepríjemnými poznámkami.

Momentálny stav: deň pred akciou
Naše mailové schránky sú neprestajne zahlcované správami mamičiek, ktoré takto vyjadrujú svoje sympatie s kampaňou namierenou proti Facebooku. Svoju účasť na fotografovaní zatiaľ potvrdilo 22 mladých žien, ďalšie túto akciu podporujú názormi či skúsenosťami, ale najmä fotkami. Preto sme otvorili špeciálnu fotogalériu, do ktorej si mamičky môžu fotky vkladať samy.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist