Tu sme! Odvážne mamičky pre Baby-web

V „čakárni“ pred ateliérom známeho fotografa Jakuba Klima to podchvíľou pripomínalo poradňu u detského lekára. Odvážne mamičky, ktoré sa dostavili na akciu zorganizovanú naším portálom, prišli dať jasne najavo, čo si myslia o počine Facebooku. I keď ich taktika bola odzbrojujúco nežná, bábätká si na margo nezmyselného zákazu nahlas pofrflali a niektoré veru aj zanariekali. O tom, aké je dojčenie krásne, však s nesmiernym zaujatím predviedli do jedného.

Prvé dojmy

Kto berie do úst slovo mama a zároveň vraví, že dojčenie je výlučne súkromná záležitosť, okamžite si protirečí. Prečo? Latinské „mamma“ neznamená nič výstižnejšie ako prsník. Na to, aby sme pochopili, že ide o absolútne prirodzenú záležitosť, o ktorej musia aj konzervatívci priznať, že sa opiera o tradíciu starú ako ľudstvo samo, nám stačí zdravý rozum. „Sme tu, lebo si myslíme, že dojčiace mamičky patria na web,“ stručne zhodnotí svoju účasť na zvečnení oprávnenosti svojho postoja Stanka s trojmesačným Janíkom pohodlne usalašeným v jej ľavej ruke. „Aj medzi ľudí,“ doplní ju kamarátka Martina s rovnako starým Kubkom. Ich partiu uzatvára dlhovlasá Silvia s polročným Adriánom, ktorá len súhlasne prikyvuje. S tým, že sa dá spolu s ostatnými maminami odfotografovať pri kŕmení synčeka, sa svojim blízkym nezdôverila. Bude to prekvapenie. Zato Martinu osobne priviezol manžel a Stanke sa doma zo strany zákonitej polovičky ušiel vtipný komentár, či má aj iných známych ako dojčiace matky. Po uvoľnenom smiechu zaznie ako odpoveď na otázku, či sa na hromadné pózovanie tešia, zborové: „Jasné!“


Mamy a (dojčené) deti

Pätnásť minút po druhej je už isté, že výzvu stať sa tvárami roztomilého protestu prijalo 27 odhodlaných žien. Poväčšine si so sebou priniesli ozajstné dojčence, no našli sa aj výnimky. Dvadsaťjedenmesačný Peťko mal oproti ostatným parádnu výhodu vlastných, a povedzme, že aj super rýchlych „poháňadiel“ – nožičiek. Behal od jednej zaslepenej zástrčky k druhej, nahlas bľabotal o dôležitosti tohto objavu, kým si ho jeho mama Katarína neprivinula k prsníku. Ako nám prezradila, prišla z Materského centra Lienočka vo Vajnoroch a pohodu dojčenia si stihla vychutnať už aj s prvou, dnes triapolročnou dcérou. Niektorým dámam však robil garde manžel, iné sa zase dohodli, že prídu v skupinke. „Kamarátka mi poslala link na Baby-web, kde sa o tejto akcii písalo. Ihneď som nahovorila ďalšie dve baby z internetového fóra, na ktorom sa pravidelne stretávame, pretože naše deti sa narodili v podobnom termíne,“ šikovne vysvetľuje Jana, zatiaľ čo si jej takmer polročný Tomáško ide svoje krásne modré oči vyočiť na spoločenstve toľkých tiet a bezzubých bábätiek. Počúva, ako jeho mama hovorí, že „treba podporiť všetky matky v tom, že dojčenie ako také je správne, a teda aj dojčenie na verejnosti“. Podľa nej bola táto normálna vec v istom období zatracovaná či negovaná a aj preto dnes prišla.

Ako nám prezradila sympatická Ľubica, mama osemmesačnej Kristínky, niektorí ľudia sa stále nedokážu vyrovnať s obrazom ženy, usadenej trebárs na lavičke v nákupnom centre, s obnaženým prsníkom, ktorý, priznajme si, z väčšej časti zakrýva hlava dieťatka. „Negatívne reakcie sa odohrávajú v neverbálnej rovine. Sú to také nevraživé pohľady typu: ‚Čo tá tu robí?‘ Ale vôbec ma to netrápi. Veľmi sa nám páči, že bola zorganizovaná táto akcia. Rozhodli sme sa prísť, aby sme ju podporili.“

Pred objektívom

Po krátkom vzájomnom spoznávaní a obdivovaní drobcov dámy elegantne vchádzajú do priestranného ateliéru, kde ich už privíta usmievavý Jakub Klimo. V krátkosti im vysvetlí svoj zámer, prečo zvolil zjednocujúcu bielu farbu ich oblečenia. Inak by vraj kompozícia pôsobila strakato a nádhera okamihu by v tej záplave mohla zaniknúť. Konečne sa blíži chvíľa, na ktorú všetky čakali. Zo šatne vychádzajú maminy v bielom. „Baby, vy máte biele aj nohavice?“ zdesene sa ozve pôvabná čiernovláska a obzerá si svoje klasické rifle. To nič, veď pri fotení bude sedieť. Mamičky s deťmi sa usalašia na ploche, kde inak pózujú len modelky. Jakub skúseným pohľadom okamžite zhodnotí, ako ďaleko by mali byť od seba, aby sa navzájom neprekrývali, ktorá by sa mohla nadvihnúť, ktorá postaviť… Keď je všetko, ako má byť, ženy prikladajú svojich najmilších k bradavke, prítomní fotografi z radov médií dostávajú povel nepoužívať blesk a ide sa „naostro“. Mamičky protestujú s hrdými úsmevmi na perách, avšak ani deťúrence sa nedajú zahanbiť. Hoci fyzicky nezaberú veľa miesta, vďaka drobným hlasivkám je ich plná miestnosť. O chvíľu môžu všetci prítomní obdivovať ich bucľaté telíčka, lebo v mene dobrej veci ich maminky vyzliekli do plienok. „Teraz sa skúste nehýbať,“ poprosí pred stlačením spúšte svoje modely známy profesionál. Práca mu ide od ruky. Na záver sa však zľutuje nad vytrvalcom Peťkom so slovami: „Ty môžeš behať.“ Na veľké pobavenie všetkých zainteresovaných vystrelí chlapček ako blesk z náručia svojej mamy Kataríny. Nakŕmený, až na pampersku nahý a neskonale slobodný.


O skúsenosť viac

Zato najmladšia účastníčka akcie, šesťtýždňová Romanka, bola po celý čas pokojná. „Ani nezaplakala,“ pochvaľuje si mama Soňa, ktorá nechápe, ako môže niekto odsudzovať kŕmenie detí z prsníka mimo štyroch stien svojho bytu. „Bežne to robím. Som na sto percent presvedčená, že toto fotenie je super vec. Viete, keď sa niekomu nepáči, že sa dojčí na verejnosti, potom nech ľudia na verejnosti ani nejedia. Keď nemôže moje dieťa, prečo by mali ostatní?“ Neochvejná logika verzus spoločenské konvencie. Tento boj si musela vybojovať aj Romana – sama v sebe. Ako vraví, svoje súkromie si stráži a zo začiatku mala zábrany dojčiť Patrika pred zrakmi iných osôb, no tri mesiace po pôrode jej to príde úplne prirodzené. „Veľmi sa mi akcia páčila. Profesionálne fotky som doteraz mala jedine zo svadby,“ uzatvára s úsmevom. Aké to bolo, sa pýtame aj Evy, ktorá drží na rukách svojho päťmesačného Vilka zavinutého v modrej deke. „Náročné. Hlavne na koordináciu mamičiek a detičiek,“ povzdychne si trochu unavene a spomenie si, že o podujatí sa najskôr dopočula v rádiu. Pre účastníčky sa však skončila len prvá časť photoshootingu, druhá nasleduje s vylúčením verejnosti. Jakub Klimo ich totiž poprosil, či by neodložili vrchnú časť svojho oblečenia. Súhlasili. Verné svojmu presvedčeniu, že dojčenie je tá najprirodzenejšia vec na svete. Veď posúďte sami. Podľa nás im to veľmi pristane.

28.5.2009 11:37| autor: Tatiana Kubišová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist