Bola som silná fajčiarka. Teraz v tehotenstve som to

Bola som silná fajčiarka. Teraz v tehotenstve som to postupne obmedzovala, ale nepodarilo sa mi prestať úplne. Chcela by som sa opýtať, či sú v tehotenstve a pri dojčení vhodné žuvačky nicorette.

Odpoveď

Pretože žuvačky Nicorette obsahujú nikotín, primárne nemožno ich užívanie tehotným odporučiť. Vždy je to však otázka voľby medzi dvoma zlami. Nikotín je veľmi silná účinná látka a je to jeden z najtoxickejších jedov. Pri fajčení sa uvoľňuje do dymu a dostáva sa do organizmu s kvapôčkami dechtu, našťastie sa väčšina nikotínu spáli a do tela sa dostane len veľmi malé množstvo s 2 mg nikotínu, ktorý je obiahnutý v jednej cigarete. Pre Vašu informáciu pripájam niektoré informácie z príbalového letáka: Nikotín preniká cez placentu do plodu a pôsobí na jeho dychovú a srdcovú frekvenciu. Účinok na krvný obeh závisí od veľkosti dávky. Fajčenie môže veľmi vážne poškodiť plod alebo dieťa, a preto by matka /budúca matka/ mala prestať fajčiť. Tehotné fajčiarky by mali žuvačky Nicorette Classic alebo Nicorette Mint užívať len po konzultácii s lekárom. Nikotín preniká do materského mlieka v množstve, ktoré môže pôsobiť na dieťa i v prípade liečebných dávok. Žuvačky Nicorette Classic alebo Nicorette Mint by sa mali užívať až po ukončení obdobia dojčenia. Tehotné a dojčiace fajčiarky, ktoré nie sú schopné abstinovať bez tejto liečby, by mali žuvačky Nicorette Classic alebo Nicorette Mint užívať iba po konzultácii s lekárom.

26.3.2009 1:31
Viac o téme: dojčení

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist