Obúvate ich správne?

Zlým výberom topánok môžete svojmu dieťaťu poškodiť chrbticu

Chystáte sa kupovať deťom jarné topánky? Pozor, nie je to také jednoduché. I keď mnohí rodičia sa rozhodujú hlavne podľa toho, akú plnú peňaženku majú a často siahajú po najlacnejšom tovare, nie vždy sa to oplatí. Dieťaťu totiž môžete zlým výberom topánok poškodiť zdravie! My vám poradíme, ako správne obúvať svojho potomka.

Detská noha je extrémne citlivá. Ak dieťaťu vyberieme nesprávnu obuv, môžeme mu tým spôsobiť poškodenie kostry chodidla. To môže viesť k chybnému držaniu tela až skolióze. „Chybné držanie tela je závažným predpokladom na rozvinutie degeneratívnych ochorení chrbtice v dospelosti. Tie môžu prerásť až do bolestivých stavov,“ upozorňuje Lenka Šramková z Úradu verejného zdravotníctva.

Na trhovisko zabudnite
Keďže noha dieťaťa sa vyvíja, pri kúpe topánok musíme byť mimoriadne pozorní. Najlepšie je poradiť sa s odborným personálom predajne. Z toho vyplýva, že deťom by sme mali kupovať topánky v renomovaných predajniach obuvi, a nie na trhovisku. Ďalšou dôležitou otázkou pri výbere topánok je materiál. Úplne nevhodné sú rôzne plasty, poroméry a koženky. „Keďže sú tvrdé, ťažko sa prispôsobujú tvaru chodidla a navyše sú nepriedušné. Pre malú schopnosť odvádzať vlhkosť z povrchu kože môžu byť príčinou nepríjemných plesňových ochorení,“ dodala Šramková.

Kam akú obuv
Na pobyt v interiéri (škola, škôlka a pod.) je vhodná ľahká vzdušná obuv, u menších detí zabezpečená proti vyzutiu remienkom, respektíve šnúrkami (prezúvky).

Na aktívny odpočinok je určená športová obuv. Deti majú často tendenciu zamieňať si športovú obuv s prezúvkami, čo je z hygienického hľadiska nevhodné (športová obuv je nepriedušná a tvrdšia).

Vychádzková celoročná alebo zimná obuv je vyrobená tak, aby vyhovovala noseniu po vonku a na bežnú pešiu chôdzu. Vyznačuje sa mohutnejšou a trvanlivejšou konštrukciou s pevnou podošvou.

Rekreačná obuv by sa mala používať najmä pri rekreačno-vychádzkových príležitostiach, na dlhšie vzdialenosti i v menej upravenom prírodnom prostredí tak, aby chodidlo malo stále správnu polohu. Je charakterizovaná pevnou konštrukciou zvršku a robustnou podošvou (protišmykový dezén).

V daždivom počasí je vhodné obuv častejšie striedať, ak je vlhká, dostatočne vysušiť. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať, najmä u menších detí, či topánka vyhovuje veľkostne a podľa potreby obuv vymeňte za väčšiu.
Zdroj: Plus jeden deň

Viac o téme: rodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist