Na čo si dať pozor pri plávaní s bábätkom

Chcete plávať so svojím drobcom a neviete, na čo si dať pozor? Alebo chcete začať a nemáte kde? Prinášame vám ďalšie odpovede na tie najčastejšie otázky:

Na čo si dať pozor pri výbere miesta?

Deti od dvoch do piatich mesiacov by mali plávať v špeciálnych vaniach, a to po jednom. Voda nesmie byť chemicky ošetrovaná a teplota by sa mala riadiť podľa toho, na čo je dieťa zvyknuté.

V tomto období rodič vedie dieťa z vonku, nechodí s ním do vody.

Zistite si, či vám vyhovujú priestory, teplota vody, veľkosť bazéna, zázemie. Plávanie pre bábätká v plaveckom bazéne určite nie je vhodné.

Dôležitá je aj odpočiváreň po plávaní, nie je vhodné hneď po kúpaní prejsť von. Vždy je nutná aklimatizácia.

Kedy „plávanie“ odložiť?

Keď nemáte kde v pokoji dieťa prezliecť, nadojčiť, sprchy tiež nevyhovujú a máte dojem, že by vás také prostredie stresovalo, odložte plávanie na neskôr, až bude dieťa väčšie a vy už nebudete potrebovať také špeciálne zázemie.

Pri kúpaní s bábätkom by ste mali mať pohodu a pokoj, nie stres. Tiež si skontrolujte teplotu vody. Keď niekto tvrdí, že 27 oC pre deti stačí, tak mu určite neverte. U detí do troch rokov odporúčam teplotu vody 29 až 31 oC.

Prečo začať „plávať“ už v dojčenskom veku?

„Plávanie“ pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav dieťaťa. Dnes to už konečne pripúšťa aj mnoho lekárov. V niektorých prípadoch je aj vhodným rehabilitačným doplnokm. Pozitívne pôsobí na psychosomatický vývoj dieťaťa.

Dieťa si prostredníctvom hier zvyká na odlišné prostredie, teda na vodu. Naplno sa na ňu adaptuje, a tak priebeh nácviku plaveckej lokomócia je u týchto detí rýchlejší. Plávanie v centrách nepôsobí pozitívne iba na deti, ale má kladný vplyv aj na mamičky, ktoré by sa inak mohli cítiť v sociálnej izolácií.

V okolí nie je žiadne „plávanie“ pre bábätká. Ako začať?

Nemusíte byť smutní. Dnes už existujú cestovné kancelárie, ktoré ponúkajú pobyty pre rodiny s malými deťmi so zameraním na plávanie. Môžete si objednať takýto pobyt a získať tak skúsenosti, čo a ako s dieťaťom vykonávať. Nenahrádza to síce úplne pravidelné plávanie, ale ako alternatívu to môžem odporučiť. Vyberajte však s rozvahou. Nie je dobré riadiť sa iba cenou. Požadujte viac informácií, kto a ako na dovolenkách s deťmi „pláva“ a ako je o ne vo vode i mimo nej postarané.

Naše dieťa má rok. To je už neskoro pre plávanie dojčiat?

Určite nie. Nikdy nie je neskoro. Najdôležitejšie je zvážiť podmienky, v ktorých môžu s dieťaťom „plávať“ a podľa toho všetko načasovať.

Autor: Jana Hochová

Máte nejakú otázku o „plávaní“ dojčiat? Dr. Jana Hochová na ne rada odpovie na adrese: redakcia@babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist