Aj detské sedačky musia mať návod

Bezpečnosť detí nadovšetko, hovorieva sa medzi ľuďmi a múdre hlavy vedia, o čo ide. Inšpektori Slovenskej obchodnej inšpekcie preto kontrolujú aj výrobky, ktoré majú slúžiť deťom – na ich bezpečnosť a istotu.

Dňa 11. marca 2008 boli inšpektori SOI na kontrole v Obchodnom centre Avion na Ivanskej ceste. Cieľom kontroly bolo overiť bezpečnosť detských sedačiek pre deti, ktoré cestujú v motorových vozidlách. Kontrola mala ukázať, či predajcovia predávajú detské sedačky ako bezpečné výrobky podľa Smernice Európskeho parlamentu a Rady. Inšpektori SOI si kvôli tomu vybrali výrobok pod názvom Autosedačka MEGGY KOMBI UNIVERSAL 9 – 36 kg.

Išlo o sedačku pre deti s hmotnosťou 9 až 36 kilogramov z penového polystyrénu. Sedačka nevyhovela predpisom vzhľadom na značenie a návod. Vprípade, že ide o sedačku do zadnej časti auta, musí mať nápis: VÝSTRAHA! NEUMIESTŇOVAŤ NA PREDNÝCH SEDADLÁCH S AIRBAGOM! Pri sedačke smerovanej dopredu aj dozadu musí mať označenie: POZOR – NEPOUŽÍVAŤ ZARIADENIE SMEROM DOPREDU, POKIAĽ JE HMOTNOSŤ DIEŤAŤA MENŠIA AKO…

Pri detských sedačkách s alternatívnymi polohami popruhov musia byť alternatívne miesta styku prenášajúce zaťaženie trvale označené. Toto označenie musí byť v zhode s požiadavkami na značenie sedačiek smerujúcich dopredu a smerujúcich dozadu. Ak má sedačka alternatívne miesta styku prenášajúce zaťaženie, musí označenie zahrnúť aj údaj, že alternatívna poloha popruhu je opísaná v návode na používanie.

Hodnotenie obsahu návodu na inštaláciu zariadenia vyšlo ako negatívne v niektorých prípadoch. Fotografie alebo zreteľné náčrtky spôsobu montáže neboli dostatočne zreteľné. Nebolo uvedené použitie vodiacej spony ramenného popruhu. Na rozdiel od poľského návodu a štítku na detskom systéme neobsahoval slovenský (ani český) návod opis použitia pre skupinu detí vážiacu od deviatich do osemnástich kíl. Sedačka musí mať návod na používanie počas celej jej životnosti. V prípade zabudovaných sedačiek musia byť v príručke pre užívateľa vozidla.

Za uvedenie výrobku na trh, ktorý nespĺňa informačné povinnosti, zodpovedá dodávateľ na slovenský trh. Správny orgán pri určovaní výšky pokuty prihliadol na následky zisteného protiprávneho konania. Tie spočívajú v tom, že nedostatky v značení a návode detskej sedačky do motorového vozidla môžu mať za následok, že nesprávne namontovaný systém nebude efektívne plniť funkciu zadržania dieťaťa pri náraze.

SOI pri určovaní výšky pokuty prihliadla aj na dĺžku trvania tohto stavu, ktorý trval minimálne od 11. marca 2008 do 10. decembra 2008, keď bol odovzdaný protokol o skúške nevyhovujúceho výrobku v prevádzkovej jednotke zodpovedného predajcu. Pokuta bola 300 eur.

Zdroj: Bratislavské noviny

Viac o téme: detipre deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist