Kedy treba sedačku vymeniť?

Údaje o hmotnosti a veku sú pri detských zadržiavacích systémoch iba orientačné, no mali by sa podľa možnosti dodržiavať.

Sedačka vajíčko (škrupinka) pre bábätká (do 13 kg, od narodenia približne do 18 mesiacov)

Malé dieťa by ste v nej mali prepravovať čo najdlhšie. Sedačku treba vymeniť až vtedy, ak si dieťa vo vajíčku nemôže oprieť pri spánku hlavu. Nohy, ktoré sa dotýkajú operadla zadného sedadla, nemajú na bezpečnosť žiadny vplyv. Detské škrupinové sedačky používajte v aute iba na prepravu detí.

Škrupinková sedačka na sedenie (9 – 18 kg, 9 mesiacov až 4 roky)

Používajte ju až vtedy, keď dieťa dokáže samostatne sedieť. Poloha v ľahu uľahčuje prepravu, dosahuje však horšie známky bezpečnosti v porovnaní s polohou v sede. Sedačku vymeňte vtedy, keď hlava škrupinu výrazne presahuje.

Zvýšený sedák (15 – 36 kg, 4 – 12 rokov)

Používajte ho až vtedy, keď sa už dieťa nevojde do škrupinovej sedačky na sedenie. Zvýšený sedák musí mať nastaviteľnú opierku a pásť musí viesť oblasťou pliec a panvy. Bezpečnostné pásy používajte, až keď dieťa dosiahne výšku 150 cm.

Bezpečnostné pásy (od 150 cm)

Na výmenu zvýšeného sedáka príde čas, keď dieťa dosiahne 12 rokov alebo narastie do výšky 150 cm. Až vtedy majú deti najmenšiu kontrolovanú výšku dospelých. Geometria bezpečnostných pásov je dimenzovaná na dospelé osoby. Pri pripútaní treba dbať na to, aby 3-bodový pás rovnako ako u dospelých tesne obopínal telo cez boky a stred ramien.

Dieťa je príliš veľké na škrupinkovú sedačku pre bábätká:

Dieťa vyrástlo zo škrupinkovej sedačky na sedenie:

Zvýšený sedák s dobre nastavenou opierkou hlavy:

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist