Ako vybrať autosedačku pre batoľatá a väčšie deti

Keď dieťa oslávi prvý rok, väčšina rodičov sa začne obzerať po novej autosedačke. Na trhu nájdu autosedačky niekoľkých variantov od 9 mesiacov do približne 3,5 rokov, ale taky také v ktorých môžu deti voziť od deviatich mesiacov až do 12 rokov. Ako by teda kvalitná a bezpečná autosedačka pre batoľatá a väčšie deti mala vyzerať?

Kedy odložiť vajíčko

Odborníci sa zhodujú, že mnoho rodičov odkladá vajíčko príliš skoro. „Ukazovateľom pre výmenu autosedačky za väčšiu nie sú přečuhující nohy, ale poloha hlavy. Tá nesmie presahovať hlavovú opierku. Ramienka musí byť pod hlavovou opierkou, nemala by sa jej dotýkať, „popísal základné ukazovatele expert na autosedačky Petr Horáček z firmy Baby Direkt, ktorá je výhradným distribútorom autosedačiek Britax Römer pre Českú a Slovenskú republiku.

Hoci na trhu nájdeme veľké množstvo autosedačiek, ktoré deti môžu využívať od 9 mesiacov až do 12 rokov, odborníci odporúčajú vyberať skôr také autosedačky, ktoré nemajú tak veľké vekové rozpätie. Tie rastúce sa nikdy nemôžu tak dokonale prispôsobiť aktuálnym potrebám dieťaťa ako tie s menším vekovým rozpätím.

Autosedačky 9 mesiacov až 4 roky

Pre deti je najbezpečnejšie jazdiť čo najdlhšie proti smeru jazdu, pri náraze je oveľa lepšie chránená krčnú chrbticu, pozrite sa preto pre autosedačkách, ktoré možno až do štyroch rokov umiestniť protismeru jazdy.

Medzi najbezpečnejšie autosedačky tejto kategórie patrí podľa nezávislých bezpečnostných testov ADAC napríklad Britax Römer Dualfix M isize. „Medzi jej výhody patrí, že sa dá otáčať o 360 °. To rodičia ocenia predovšetkým pri usadzovaniu dieťaťa. Sedačku si jednoducho otočí k dverám, majú lepší prehľad, či sú pásy dobre vedené a utiahnuté, „uviedol výhody Horáček.

Zabudnite na podsedák

Vo chvíli, keď dieťa vyrastie z autosedačky pre batoľatá, rodičia často zvažujú obstaranie iba podsedáku. „Podsedák z bezpečnostných dôvodov neodporúčame. Deti v ňom nie sú dostatočne chránené proti čelnému, ale hlavne proti bočnému nárazu, „vysvetlil odborník z firmy Britax Römer.

Rodičia by si mali uvedomiť, že dieťa počas obdobia, kedy bude túto autosedačku používať, vyrastie. Mali by preto siahnuť po modeloch, ktoré majú možnosť polohovania hlavovej opierky do viacerých polôh. Dôležité je tiež zamerať sa na ochranné prvky. „Autosedačka by mala mať systém Secure Guard, vďaka ktorému je bezpečnostný pás vedený cez brucho v správnej výške, a to nad panvovej kostí dieťaťa. Dôležitá je ochrana proti bočnému nárazu. Okrem hlbokých bočníc ju zaistí napríklad systém SICT, „opísal Horáček.

Všetky tieto body spĺňa najnovšie model Britax Römer Kidfix III M, ktorý tento rok zvíťazil v prestížnych bezpečnostných testoch ADAC v kategórii autosedačiek 15 až 36 kilogramov. Okrem vyššie uvedených bezpečnostných prvkov je Kidfix III M veľmi pohodlná, a to vďaka predĺženému sedacímu priestoru. Tvarovanie do písmena V zaistí dostatok priestoru aj veľkým deťom.

Vyberajte pozorne

Predtým, než rodičia zaobstará vybraný model autosedačky, odporúčame im zájsť do autorizovanej predajne danej značky. „Preškolený personál vám ukáže, ako autosedačku správne inštalovať a ako správne používať všetky bezpečnostné prvky, jedine tak budú mať istotu, že je ich dieťa v bezpečí. Navyše je dobré vyskúšať, že model možno umiestniť do vášho typu auta, „poradil na záver Horáček.

26.6.2019 8:49| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist