Najmenšie deti na prednom sedadle = veľké nebezpečenstvo

Mnohí rodičia by svoje najmenšie deti radi vozili na sedadle spolujazdca, aby na ne dobre videli. Babyweb vo svojom rozsiahlom Sprievodcovi používaním autosedačiek pred takýmto počínaním varuje, pretože v prípade kolízie a aktívneho airbagu hrozí dieťatku smrteľné zranenie. Najnovší test rakúskeho autoklubu OAMTC tieto obavy dokazuje, keď vyratúva, aké poranenia môže nesprávne použitá detská autosedačka na sedadle spolujazdca spôsobiť: odreniny, popáleniny, zlomeniny kostí, poranenia hlavy, krku a chrbtice.

Dôvodom testovania bolo zistiť, aké bezpečné je pre najmenšie dieťa sedadlo spolujazdca a akú úlohu pri tom zohráva airbag. Výsledok: pre najmenšie bábätká, ktoré sa prevážajú v tzv. kolískach proti smeru jazdy, je zapnutý airbag životunebezpečný. V prípade väčších sedačiek upevnených v smere jazdy je dôležitý dostatočný odstup od airbagu, ktorý rozhoduje o tom, či dieťa dobre ochráni, alebo preň bude predstavovať nebezpečenstvo.

Kolíska proti smeru jazdy (bábätká od narodenia do asi 1 roku)

Crashtest prebiehal podľa rovnakého scenára – simuloval sa čelný náraz pri rýchlosti 64 km/hod. a zisťovalo sa, aké následky bude mať náraz pre dieťa upevnené v autosedačke typu kolísky (proti smeru jazdy) pri zapnutom a vypnutom airbagu.

Pri vypnutom airbagu je dieťa v sedačke ochránené tak dobre, že mu náraz nespôsobí žiadne zranenia. Úplne opačný výsledok však majú testy v prípade, keď je airbag na sedadle spolujazdca aktívny: Vystrelený airbag pritlačil sedačku do sedadla spolujazdca. „Dieťa by s najvyššou pravdepodobnosťou utrpelo smrteľné poranenie hlavy a krku,“ uvádzajú v hodnotení technici z rakúskeho autoklubu ÖAMTC.

Smrteľné zranenia má pritom na svedomí práve sila nafukujúceho sa airbagu a podľa odborníkov je jedno, akým spôsobom je sedačka k sedadlu vozidla pripútaná. V tomto prípade nič nezmôže ani revolučný izofix. Tieto zranenia deťom navyše hrozia aj pri nehodách v malých rýchlostiach. Airbagy sa totiž nafukujú už pri rýchlosti 30 km/hod.

Pozrite sa na video z testu.

Autosedačka pre deti od 1 do 3 rokov: Čo najďalej od palubnej dosky

Tu odborníci testovali väčšie autosedačky, do ktorých sa pripevňujú ročné a staršie deti už proti smeru jazdy. Cieľom bolo zistiť, akú rolu hrá vzdialenosť dieťaťa v autosedačke od airbagu.
Výsledok? Airbag plní absolútne svoj účel v prípade, že dieťa je v dostatočnej vzdialenosti od airbagu, teda sedadlo spolujazdca je posunuté dozadu k zadnému sedadlu. Dieťa je tak vo väčšom nebezpečenstve, ako keď je airbag vypnutý.

V prípade, že je však odstup od palubnej dosky minimálny (teda sedadlo spolujazdca, a teda aj autosedačka dosť vpredu), predstavuje nafukujúci sa airbag reálne nebezpečenstvo pre tvár dieťaťa. Dochádza k popáleninám od horúceho plynu airbagu, objavujú sa odreniny a v najhoršom prípade aj zlomeniny.

Ešte horšie následky hrozia v prípade, keď sú nohy dieťaťa v blízkosti nafukujúceho sa airbagu (napríklad keď ich dieťa má na palubnej doske). Airbag v tomto prípade nohy podoberie a hrozia vážne poranenia chrbtice. Aj tu stačí náraz v rýchlosti 30 km/hod., keď sa už aktivuje airbag.

Ako vypnúť airbag

Testy autoklubov ukázali, aké dôležité je vypnúť čelný airbag spolujazdca hlavne pri prevoze najmenších detí v protismernej sedačke na prednom sedadle.
Niektoré autá ponúkajú jednoduchú deaktiváciu kľúčom od skrinky zapaľovania. V prípade ostatných značiek nezostáva nič iné, ako dať airbag vypnúť v servise.
Lacnejšie škodovky majú deaktiváciu airbagu spolujazdca ako súčasť príplatkovej výbavy. Pri Fabii a Roomsteri zaplatíte okolo 50 eur, Škoda Octavia, Yeti a Superb majú už vypnuteľný airbag v základnej výbave.

Dobrá správa nakoniec

Testy autoklubov priniesli dobrú správu o bočných nafukovacích vakoch. Deti v sedačkách vôbec neohrozujú.

Redakcia Babyweb.cz, rakúsky autoklub ÖAMTC a www.autembezpecne.cz

Videá z testu nájdete tu

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist