Joga po pôrode

Po pôrode sa váš život od základov zmení. Starostlivosť o bábätko zaplní väčšinu vášho času. Medzi relaxačné cvičenia, ktoré vám pomôžu dostať sa späť do kondície, nepochybne patrí joga. Pomaly a nenásilne vás privedie späť na predpôrodnú hmotnosť a pomôže upraviť fyziologické zmeny, ku ktorým došlo počas tehotenstva a pôrodu.

Cvičením sa zlepšuje svalový tonus tela a vnútorná ľudská chemická továreň zároveň produkuje hormón endorfín, ktorý navodzuje pocit spokojnosti a uvoľnenosti.

Popôrodná joga sa snaží predovšetkým o čo najrýchlejšie a čo najšetrnejšie navrátenie svalov panvového dna do pôvodnej formy. Od týchto svalov sa potom odvíjajú aj brušné svaly a svaly bedrovej chrbtice. Brucho a kríže sú nosným systémom celkového držania tela. A práve tieto časti tela sú častým zdvíhaním bábätka veľmi namáhané. Cviky zároveň povzbudzujú krvný obeh, čím chránia pred vznikom trombotického ochorenia.

Cvičenie sa začína po ukončení šestonedelia, teda v okamihu, keď to lekár povolí. Okamžite po pôrode by mala mamička začať so špeciálnymi cvikmi, a to ešte v pôrodnici. Začať pomaličky a čo najskôr a tempo pozvoľna zvyšovať.

Väčšina jogových centier a fitnescentier umožňuje priniesť si so sebou na popôrodné cvičenia aj svoje bábätko. Mamička má tak neustály prehľad o dieťatku a môže ho počas cvičenia aj nakŕmiť. Zvyšovanie počtu hodín je procesom veľmi individuálnym i s ohľadom na vývoj bábätka.

Lekcie jogy po pôrode nájdeme dnes na mnohých miestach. Ponúka ich väčšina fitnescentier a aj kluby pre ženy na materskej dovolenke.

Za jednu hodinu cvičenia zaplatíte v priemere 80 – 100 Sk/2,65 – 3,31 €. Odborníci odporúčajú cvičiť pravidelne, aby si telo aj myseľ navykli na pravidelný režim.

Hodiny jogy po pôrode ponúkajú napríklad:

www.studiomiracle.sk
www.sancatanca.sk
www.h-fit.sk

12.5.2009 2:51| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist