Pôrodný dom, v ktorom sa nerodí

V Slovenskej republike sa o zriadení pôrodného domu zatiaľ neuvažuje. U našich susedov v Česku však jeden už existuje. No hoci má prívlastok pôrodný, rodiť sa v ňom nesmie. A v čom sa líši starostlivosť o tehotné mamičky v pôrodnom dome od klasickej v nemocnici? Poďte sa s nami na to pozrieť bližšie.

Pôrodný dom U čápa funguje od septembra 2005. Jeho pôrodná časť bola dokončená a pripravená na použitie o pol roka neskôr, v marci 2006. O ďalší pol rok, teda v októbri 2006, získal registráciu zdravotníckeho zariadenia.

Registrácia sa však domu neudelila v plnom znení, a tak sa v ňom môžu vykonávať všetky činnosti s výnimkou pôrodu samotného. „Proces bol momentálne pozastavený. Pre pražský magistrát, ktorý povolenie udeľuje, je príbeh ukončený. Rozhovory na medzinárodnej úrovni však pokračujú naďalej,“ vysvetľuje riaditeľka pôrodného domu Zuzana Štromerová. „Všetko je spôsobené medzerami v zákonoch. V období, keď zákony o vybavení a prevádzke neštátnych zdravotníckych zariadení vznikali, sa na pôrodné domy nemyslelo. Zákon teda tento pojem, bohužiaľ, nepozná.“

Čo sa teda teraz v pôrodnom dome deje?

V súčasnosti tu môžu klientky navštevovať predpôrodné kurzy, môžu využívať konzultačné a poradenské služby pôrodných asistentiek, zaistiť si sprievod k pôrodu do nemocnice alebo vedenie pôrodu v domácom prostredí, starostlivosť pred pôrodom a po ňom, prípadne využiť služby laktačnej poradkyne.

Pôrodný dom U čápa slúži aj ako centrum pôrodných asistentiek. Ak teda máte záujem rodiť napríklad doma, môžete využiť práve ich služby. V tom prípade by ste sa však mali zveriť do ich starostlivosti už počas tehotenstva.

„Je lepšie, keď je na zoznámenie s rodičkou viac času, keď je viac času na obyčajné rozprávanie a vzájomné spoznávanie sa. Vďaka tomu si môže žena pôrodnú asistentku v pokoji vybrať. Nie každá jej totiž musí vyhovovať,“ vysvetľuje Zuzana Štromerová, ktorá už asistovala pri stovke domácich pôrodov.

Kedy prísť, ak chcete asistentku k pôrodu?

Ak chcete využiť služby pôrodnej asistentky, príďte do pôrodného domu najlepšie ihneď po skončení prvého trimestra. Môžete pokračovať v návštevách svojho gynekológa, ale takisto môžete dochádzať len za pôrodnou asistentkou k „Čápovi“.

V poradniach pôrodného domu nebudete prehliadnutá ako u klasického gynekológa. Pôrodné asistentky využívajú odlišné metódy a namiesto techniky používajú svoje ruky, hlavu a srdce. U čápa vám asistentka zmeria tlak, pulz, teplotu, hmotnosť, porozpráva sa s vami o vašich starostiach a problémoch, prehmatá vám bruško, či je s bábätkom všetko v poriadku a zmeria vám maternicu.

Ako to tam vyzerá?

Pôrodný dom sa nachádza vo vilovej štvrti v Prahe 4. Má tri poschodia, na ktorých je umiestnená zdravotnícka a vzdelávacia časť. Prvé poschodie tvoria dve pôrodné miestnosti, to je zdravotnícka časť. Veľká miestnosť v podkroví slúži na usporadúvanie seminárov a kurzov, teda na vzdelávacie programy.

Pri vstupe do domu pocítite príjemnú domácu atmosféru. Jeho žlto-oranžový interiér je upokojujúci a veľmi priateľský, ako keby ste boli na návšteve u známych. Na nástenkách sa môžete dozvedieť zaujímavé informácie o materstve, o pôrodnom dome či o pôrodoch samotných. Sú tu rozvešané fotografie bábätiek, ktoré prišli na svet vďaka pomoci tunajších pôrodných asistentiek.

Na druhom poschodí sú dve pôrodné izby spolu s miestnosťou na vyšetrenia, kanceláriou riaditeľky a ďalšou kanceláriou. Pôrodným izbám dominuje veľká pôrodná posteľ. Sú veľmi útulne zariadené, susedí s nimi priestorná kúpeľňa.

Veľká podkrovná izba o poschodie vyššie je vybavená stoličkami s vankúšikmi, televíziou, materiálmi s informáciami o pôrode a ďalšími užitočnými vecami. Pravidelne sa tu konajú predpôrodné kurzy, semináre a iné stretnutia.

Čo ma to bude stáť?

Služby v pôrodnom dome nie sú hradené poisťovňami, musia sa hradiť na mieste v hotovosti. Je to preto, lebo starostlivosť pôrodnej asistentky môže byť hradená len vtedy, ak má zmluvu so zdravotnou poisťovňou a aj to len v prípade, ak je jej starostlivosť vyžiadaná lekárom. A lekári asistenciu pri pôrode mimo pôrodnice nevyžadujú.

Niektoré z položiek z cenníka:

  • Predpôrodný kurz 1 500 Kč (1 875 Sk) (62,23 €)
  • Individuálna príprava doma 600 Kč (750 Sk) (24,90 €)
  • Individuálna príprava v pôrodnom dome 400 Kč (500 Sk) (16,60 €)
  • Sprostredkovanie starostlivosti pri pôrode doma 8 000 Kč (10 000 Sk) (331,94 €)
  • Sprievod k pôrodu do nemocnice 6 500 Kč (8 125 Sk) (269,70 €)
12.5.2009 2:32| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist