Môj plán je dojčiť! Kedy sa mám začať pripravovať a čo budem skutočne potrebovať?

Na to, čo bude po pôrode, je dobré myslieť už pred pôrodom. Mať plán na pôrod je fajn. Mať plán na to, čo príde po pôrode, je ešte dôležitejšie! Príprava na pôrod vyžaduje čas, vedomosti a praktické zručnosti. Rovnako tak aj laktácia, dojčenie, starostlivosť o prsia ako zdroj materského mlieka. Prečítajte si, čo všetko budete k dojčeniu potrebovať.

tehotenstvo-matka-lifestyle-1100x618.jpg Zdroj: Medela

Pozornosť, ktorú si Vaše prsia zaslúžia

Vo vlastnej príprave na dojčenie je vhodné sa zamerať na pozorovanie prsníkov – ako sa zväčšujú, sú citlivejšie, potrebujú dobrú oporu v podobe pohodlnej a funkčnej podprsenky, bez kostíc, z priedušného materiálu, ktorá ich dobre podopiera, dáva im priestor a nikde netlačí. Článok o význame vhodnej podprsenky a návod, ako si vybrať tu správnu, nájdete tu.

Pripravte svoje bradavky na dojčenie už v tehotenstve

Samé bradavky si povedia o pozornosť ženy. Stávajú sa najcitlivejšou časťou jej tela. Bradavky sa pred dojčením potrebujú dostatočne formovať (bradavka by mala byť vystúpená nad dvorcom, aby sa dieťatko mohlo dobre prisať). Pokiaľ nie sú vystúpené, sú ploché alebo vpadnuté, je potrebné využiť asi od 32. týždňa tehotenstva formovače bradaviek – i keď veľmi citlivo, pretože dráždenie bradaviek by mohlo u žien vyvolať dráždenie maternice!

Precitlivené bradavky sú väčšinou veľmi suché, svrbia, dvorec je napätý. Tie by pri dojčení predstavovali veľký problém, pretože budú krehké a tým pádom oveľa zraniteľnejšie v prvých dňoch dojčenia. Preto je potrebné používať masť k ošetreniu bradaviek Purelan (100% čistý ovčí lanolín, zbavený aj vody) práve ešte pred pôrodom. Bradavka bude vláčna a zároveň pevná, pre novorodenca dobre uchopiteľná a tým tiež menej zraniteľná.

Starostlivosť o prsia, kontrola bradaviek a ich ošetrovanie Purelanom je najdôležitejšia súčasť prípravy na dojčenie v tehotenstve. V starostlivosti je potrebné pokračovať po pôrode tak dlho, ako sa bude citlivosť bradaviek vyvíjať. Dôležité je vedieť, že Purelan z bradavky pred dojčením nie je potrebné zmývať.

Praktický tip: Chrániče bradaviek a chladiace vankúšiky si vezmite už do pôrodnice

Ak bude bradavka výnimočne aj naďalej precitlivená (niektoré ženy skutočne tieto problémy zažívajú), môžete už v tehotenstve využiť aj chrániče bradaviek, kedy sa tkaniva bradavky nedotýka vôbec nič! Nie je od veci si chránič bradaviek zabezpečiť ako súčasť výbavičky do pôrodnice. Po pôrode si veľmi namáhané bradavky odpočinú v podprsenke od kontaktu s vložkami, budú ošetrené Purelanom a zároveň prevzdušnené a v suchu.

Veľmi často pomôžu zmierniť problémy s precitlivenými až bolestivými bradavkami hydrogélové vankúšiky, ktoré prinesú úľavu hlavne v prvých náročných dňoch po pôrode, kedy sa laktácia rozvíja a dojčiť sa učí mamička aj dieťatko. Vankúšiky podporia tvorbu nových buniek, ktoré rýchlo pokryjú povrch bradavky, podporia vláčnosť bradavky a udržia jej pevnosť. Bradavky sa dobre a rýchlo hoja a vy sa tak nebudete báť bolesti pri každom prikladaní dieťaťa k prsníku. Tip: Vankúšiky si môžete pred použitím schladiť v chladničke, úľava od bolesti bude neopísateľná!

Udržujte svoje prsia v suchu a komforte po celý deň

Do základnej výbavy každej čerstvej mamičky patria tiež vložky do podprsenky. Materské mlieko bude pomerne dlhú dobu samovoľne odchádzať, a preto využijete k vytvoreniu telesného komfortu jednorazové vložky do podprsenky, ktoré v podprsenke dobre držia, alebo misky na zachytenie mlieka (tie najmä v noci, kedy sa mlieka tvorí veľa, alebo počas dojčenia, kedy z prsníka, u ktorého dieťa nie je, reflexne mlieko niekedy až strieka).

A čo odsávačka mlieka?

Niektorá žena už pred pôrodom vie, že bude potrebovať v budúcnosti z nejakého konkrétneho dôvodu odsávačku materského mlieka, a preto si ju vyberie práve podľa potreby. Existuje niekoľko typov odsávačiek, preto by ste sa mali pred obstaraním odsávačky zoznámiť s jej funkciami a využitím pri riešení eventuálnych problémov v dobe laktácie a dojčenia.

Odsávačka môže krátkodobo pomôcť pri riešení retencie mlieka, v prípade, že je mlieka veľa alebo môže naopak pomôcť s podporou tvorby mlieka, kedy sa ho z nejakého dôvodu tvorí málo. Vždy záleží na konkrétnej situácii ženy, na tom, koľkokrát denne bude potrebovať odsávať. Pre príležitostné odsávanie bude stačiť napríklad manuálna odsávačka Harmony™, pre častejšie odsávanie je vhodnejšia elektrická odsávačka Swing Flex™, prípadne odsávačka Swing Maxi Flex™, s ktorou môžete odsávať z oboch prsníkov súčasne – s využitím pásu pre ľahké odsávanie budete mať dokonca voľné ruky a môžete sa pritom venovať, čomu potrebujete!

Profesionálna pomoc aj u Vás doma

V prípade, že je potrebné využiť profesionálnu odsávačku materského mlieka Symphony, môžete ju použiť už priamo v pôrodnici, ktorá je odsávačkami vybavená a eventuálne si ju môžete tiež vypožičať v rentálnej stanici domov.

Včasná príprava ženy na laktáciu a dojčenie vedie k toľko potrebnému pokoju a k radostnému očakávaniu toho, čo všetko obdobie po pôrode prinesie nového do života ženy!

16.2.2021 4:26| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist