Ako zdravá strava ovplyvňuje plodnosť

To, že strava ovplyvňuje výrazným spôsobom zdravia človeka nie je žiadnym tajomstvom. Nesprávne stravovanie môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov od srdcového ochorenia, ekzému, podvýživy, obezity či ochorenia kostí. Strava má vplyv aj na psychiku človek, energiu a celkovú pohodu. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť potraviny, ktoré vášmu telu dodajú dostatok vitamínov a živín. Pokiaľ plánujete bábätko, je strava viac ako dôležitá, a to nielen u žien, ale aj u mužov. Získate nielen väčšiu šancu na otehotnenie, ale aj viac energie na nadchádzajúce náročné obdobie. Aké jedlo teda do jedálnička zaradiť?

k2pzt93e5zgqkzd-1100x618.jpg Zdroj: Freepik

Ovocie a zelenina

Pre plodnosť ženy je dôležitý prísun vitamínu B9. Ten sa nachádza v kyseline listovej, ktorá napríklad znižuje riziko genetických chýb a podieľa sa na správnom vývoji a raste plodu. Kyselinu listovú nájdete v listovej a tmavo zelenej zelenine. Siahnuť môžete napríklad po špenáte, brokolici, špargle, repe, paradajkách alebo keli.

Ovocie obsahuje vitamín C, ktorý napomáha vstrebávaniu ďalších živín. Dodáva telu zdravé cukry a energiu. Pokiaľ budete mať chuť na sladké môžete siahnuť práve po ovocí. Ovocie môžete konzumovať aj v podobe toho sušeného. Môžete si ho vziať do krabičky na desiatu a jesť ho priebežne. Vyskúšajte sušené hrušky, jablká, slivky alebo exotické mango, ananás alebo datle. Výborné je aj ovocie sušené mrazom.

Prírodné oleje a zdravé tuky

Vynechajte nezdravé margaríny, oleje a tučné výrobky. Namiesto nich siahnite radšej po zdravých tukoch, ktoré dodajú vášmu telu energiu a zvýšia krvný prietok reprodukčnými orgánmi. Pomáhajú predchádzať vzniku potravinových alergií a ekzémov. Nájdete ich napríklad v avokáde, rybách, semienkach alebo v prírodných olejoch ako sú ľanové, sezamové alebo tekvicové.

Bielkoviny a železo

Bielkoviny sú zásadné pre tvorbu hormónov, ktoré sú kľúčové pre reprodukčné zdravie. Nedostatok bielkovín môže viesť k hormonálnej nerovnováhe, čo môže ovplyvniť ovuláciu a plodnosť. Majú vplyv na zdravý vývoj vajíčok a spermií. Železo zase ovplyvňuje pravidelnú ovuláciu a plodnosť. Výborným zdrojom bielkovín aj železa je mäso, ryby, vajcia, strukoviny, mliečne výrobky aj orechy.

Obilniny

Obilniny obsahujú sacharidy, ktoré dodávajú telu potrebnú energiu. Okrem toho obsahujú vitamíny B, ktoré podporujú vývoj plodu. Do svojho jedálnička môžete zaradiť niečo netradičné. Vyskúšajte napríklad pšeno, amarant, quinú alebo pohánku. Výborná je aj ryža. Ochutnajte napríklad červenú, čiernu alebo farebnú.

Zdravá strava je dôležitá nielen u žien, ale aj u mužov. Výber potravín môže ovplyvniť napríklad kvalitu spermií. Na konkrétne tipy receptov na obed sa môžete pozrieť tu. Pokiaľ máte dlhodobé problémy s otehotnením, kontaktujte reprodukčné centrum, kde vám skúsení odborníci odporučia komplexné vyšetrenie plodnosti a ďalší postup.

22.1.2024 4:04| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist