Dieťa pri pôrode

S otázkou, či by som odporúčala prítomnosť dieťaťa pri pôrode, sa na mňa obracajú predovšetkým rodičia mladších detí.
Staršie dieťa už samo povie, či chce byť pri tom, keď sa mu narodí braček alebo sestrička. Rodičia by mali jeho prianie rešpektovať.

Odporúčam, aby na mladšie dieťa dohliadal niekto, kto nebude pri pôrode pomáhať a kto môže dieťa sledovať, dostatočne dobre ho pozná a dokáže odhadnúť, či s ním už treba na istý čas z pôrodnej sály odísť. Rodičia by sa mali s touto osobou dohodnúť už počas tehotenstva. Vo väčšine prípadov sa tejto úlohy zhosťuje stará mama alebo teta.

Je dôležité, aby rodičia mali dobrý dôvod na to, aby dieťa k pôrodu pribrali. Je to preto, aby prežilo tú úžasnú chvíľu narodenia súrodenca? Alebo preto, aby ho videlo hneď v prvej chvíli po narodení?

Treba rešpektovať individualitu každého dieťaťa. Uvedomiť si, ako sa správa v zložitých situáciách, ako reaguje na nečakané správanie mamičky. Môže sa totiž stať, že hoci prvý pôrod prebehol hladko, ďalší už môže byť iný, inak prežívaný.

To nikdy nemôžeme dopredu odhadnúť.

Ak sa chce na pôrode zúčastniť, musíme mu dať priestor, aby sa mohlo opýtať na všetko, čo mu napadne. Veľakrát má totiž rôzne predstavy a fantázie.

To, či má byť dieťa pri pôrode, alebo nie, vyplýva vždy z individuality dieťaťa, nie z priania jeho rodičov. Preto znova zdôrazňujem, že dieťa musí byť pri pôrode sprevádzané niekym blízkym.

23.5.2009 10:58| autor: Ilona Špaňhelová
Viac o téme: dieťapôrodrodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist