27. 10. 2016  |  Meniny: Sabína

Sterilizácia po dvoch cisárskych rezoch

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám za sebou dva pôrody cisárskym rezom – prvý bol akútny pre odlučujúcu sa placentu, druhý bol plánovaný, prebehol pred pol rokom po neplánovanom tehotenstve. Premýšľam o možnosti sterilizácie. Mohli by ste mi opísať, ako sterilizácia prebieha, aké sú výhody, prípadne aj riziká?

Názor odborníka:

Sterilizácia je výkon vykonávaný laparoskopicky z dvoch miniatúrnych rezov v pupku a v podbruší. Ide o nevratný zákrok, pri ktorom je prerušená cesta z vaječníkov do maternice (funkcia všetkých pohlavných orgánov zostáva neprerušená).

Spôsobov znepriechodnenia vajcovodov je niekoľko – môže ísť o prepálenie, preťatie a podviazanie. Výhodou výkonu je jeho šetrnosť (trvá asi 15 minút) a rýchla rekonvalescencia (žena strávi v nemocnici 2-3 dni).

Riziká výkonu sú ako pri každom inom chirurgickom výkone – krvácanie, infekcia, poranenie orgánov brušnej dutiny a komplikácie s krvným obehom. Nechcem vás desiť, výkon je skutočne bezpečný a so všetkými rizikami, aj keď sú minimálne, budete musieť byť oboznámená vždy.

Musím vás ešte upozorniť, že žiadna metóda antikoncepcie nie je stopercentná, aj v prípade laparoskopickej sterilizácie existuje zanedbateľné riziko, že sa vajcovod sám spriechodní. Tak či tak by som však považovala laparoskopickú operáciu pre ženu, ktorá prekonala dva cisárske rezy a už neplánuje ďalšie dieťa, za výbornú voľbu.

Sterilizácia ako metóda zabránenia počatiu je najspoľahlivejšia, uvádza sa 0,015 až 0,04 otehotnení na 100 žien za rok.


Odpovedala gynekologička:
MUDr. Radka Gregorová
www.ld.cz

9. 11. 2015 | z dostupných zdrojov spracovala redakcia Babyweb.sk

Naposledy navštívené