Možnosti postkoitálnej antikoncepcie

OTÁZKA TÝŽDŇA Aké sú možnosti postkoitálnej antikoncepcie? Sú šetrné, alebo pri nich hrozia nejaké riziká? Môžu sa využívať častejšie, alebo iba výnimočne? Ďakujem za odpoveď. Linda

Názor odborníka: 

Preparáty postkoitálnej antikoncepcie obsahujú vo vyššom množstve iba jeden hormón – levonorgestrel. Nutnosťou je užiť pilulku najneskôr do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Na trhu existujú tri prípravky, ktoré je možné v takom prípade použiť. Postinor je najdlhšie používaná postkoitálna antikoncepcia. Balenie obsahuje dve pilulky, ktoré sa užijú po 12 hodinách, najneskôr však do 72 hodín po nechránenom styku.

Escapelle obsahuje v porovnaní s Postinorom dvojnásobné množstvo hormónov, preto sa užíva iba jedna pilulka do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku. Novinkou na trhu je pilulka Ella One. Pilulku je možné užiť až do 5 dní po nechránenom pohlavnom styku.

Ktoré sú najšetrnejšie?
Za šetrnejšie ako predtým odporúčaná Yuzpeho metóda (pozri nižšie) sa považujú preparáty Postinor, Escapelle a Ella One.

Aké sú riziká?
Najčastejšie nežiaduce účinky postkoitálnej antikoncepcie sú tráviace ťažkosti a nepravidelné menštruačné krvácanie. Vzácnejšie sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, brucha či zmeny nálad.

Ako často sa môžu užívať?
Postkoitálnu antikoncepciu nie je vhodné užívať viac ako 4-krát mesačne.

Ako sa k postkoitálnej antikoncepcii stavia legislatíva?
Najnovšie možno Postinor a Escapelle kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Pritom je nutné preukázať svoju totožnosť napríklad občianskym preukazom a podpísať vyhlásenie, kde sa oboznámite s možnými nežiaducimi účinkami. Ella One dostanete len na lekársky predpis.

Je pravda, že ak perorálne užijem 5 piluliek bežnej hormonálnej antikoncepcie po styku, hladina hormónov je taká vysoká, že neotehotniem?
Yuzpeho metóda znamená užitie 2 – 4 piluliek (podľa množstva obsiahnutých hormónov) kombinovanej hormonálnej antikoncepcie do 48 hodín po nechránenom pohlavnom styku a to isté zopakovať o 12 hodín. Spoľahlivosť tejto metódy je približne rovnaká ako pri ostatných postkoitálnych prípravkoch.


Odpovedala: MUDr. Radka Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist