Antikoncepcia, cez ktorú spermie neprejdú!

V poslednom období sa otvorene diskutuje o možných rizikách spojených s užívaním hormonálnej antikoncepcie. Mnoho žien, ktoré túto formu ochrany proti počatiu nechcú alebo nemôžu používať, hľadajú iné, pre telo šetrné a pritom užívateľsky pohodlné metódy antikoncepcie. Rôzne formy ženskej bariérovej antikoncepcie predstavujú možné riešenie pre tie ženy, ktoré sa chcú vyhnúť otehotneniu a zároveň sa neboja trochu experimentovať.

couple-gb06fb2419_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Mužská bariérová antikoncepcia, teda kondóm, je dobre známa. Ženská bariérová antikoncepcia už o niečo menej, pritom má prinajmenšom rovnako dlhú a zaujímavú históriu ako jej pánska obdoba. Pesary vyrobené z krokodílieho trusu a medu sa používali už v starom Egypte. V Číne a Japonsku si ženy prikladali na maternicový čapík hodvábny papier a stredoveké Francúzky zasa používali zvitok látky namočený vo víne.

Bez ohľadu na použitý materiál zostáva základná myšlienka bariérovej antikoncepcie stále rovnaká (a to ako mužskej, tak aj ženskej). Cieľom je mechanicky zabrániť splynutiu spermie a vajíčka.
Nasledujúci prehľad zahŕňa najčastejšie metódy ženskej bariérovej antikoncepcie, ktoré sú dostupné aj na slovenskom trhu.

Ženský kondóm

Vyzerá podobne ako mužský kondóm, je však dlhší a vyrobený z pevnejšieho materiálu (polyuretánová umelá hmota). Na oboch koncoch má ohybné krúžky. Jeden z nich sa zavádza hlboko do pošvy k maternicovému čapíku, druhý zostáva pri pošvovom vchode. Celá pošva je teda kondómom pokrytá, a tak ženský kondóm chráni nielen pred otehotnením, ale aj proti prenosu pohlavných chorôb.

Výhodou je, že môže byť zavedený až osem hodín pred stykom a že ho môžu používať aj alergici na latex (z ktorého sa zvyčajne vyrábajú pánske kondómy).

Menej príjemná je už cena, ktorá je mnohonásobne vyššia ako pri kondómoch pre mužov. Niektoré užívateľky a ich polovičky sa tiež sťažujú na určitú neestetickosť, náročné zavádzanie, šušťanie a nekomfortné pocity pri styku.

Aj napriek týmto výhradám zostáva ženský kondóm jedinou ochranou pred pohlavne prenosnými chorobami, nad ktorou má plnú kontrolu práve žena. Účinnosť sa pohybuje približne medzi 79 – 95 %.

Diafragma, pošvový pesar

Gumový klobúčik, ktorého lem je vystužený kovovou špirálou, bol objavený údajne už v roku 1881. V pošve drží tak, že jeho zadný okraj leží v zadnej pošvovej klenbe a predný okraj smeruje k lonovej spone. Tým je pošva prehradená na dve časti (diafragma vlastne znamená priehradku) a spermia zostáva pred pesarom.

Diafragma sa najčastejšie vyrába z latexu a v niekoľkých veľkostiach – od 55 do 110 mm v priemere. Vhodnú veľkosť musí žene pomôcť vybrať gynekológ pomocou súpravy meracích krúžkov, pretože rozmery pošvy sa u každej ženy menia v závislosti od veku, počtu pôrodov a ďalších faktorov. Je veľmi dôležité, aby pesar skutočne dobre priliehal k stenám pošvy a plnil tak svoj antikoncepčný účel. Zároveň by diafragma nemala byť ani príliš veľká, pretože v tom prípade by utláčala močové cesty.

Ani dokonale zavedená diafragma však neposkytuje dokonalú ochranu proti počatiu. Účinnosť samotnej diafragmy je 84 %, dramaticky sa však zvyšuje pridaním spermicídu, a to na cca 97 %.

Rovnako dôležité je to, že pesar musí v pošve zostať najmenej šesť hodín po súloži. Tento čas by mal postačovať na to, aby spermie, ktoré v prostredí pošvy nemajú takú dlhú životnosť, ako keď sa dostanú až ku krčku maternice, stratili na schopnosti doputovať k vajíčku.

Pošvový pesar nie je možné používať pri zaklonenej maternici ani pri prvom pohlavnom styku. Výhodou je, že je to pomôcka na opakované použitie, pri dobrej starostlivosti vydrží približne jeden až dva roky.

Čítajte tiež:

Cervikálny klobúčik

Cervikálny klobúčik, známy aj ako FemCap (podľa názvu firmy, ktorá ho vyrába), je vlastne vylepšený druh pesaru. Zatiaľ čo klasický pošvový pesar pokrýva spolu s čapíkom aj časť pošvovej steny, cervikálny klobúčik sa prisáva iba na čapík maternice, kde mechanicky bráni kontaktu spermie s vajíčkom. Vyrába sa z lekárskeho nealergického silikónu (podobne ako napríklad menštruačný kalíšok, iba je oveľa tenší a menší), a to v troch veľkostiach.

S výberom tej správnej veľkosti si žena poradí aj bez konzultácie s lekárom. Najmenšia veľkosť je určená pre ženy, ktoré nerodili, stredná pre tie, ktoré rodili cisárskym rezom, a najväčšia pre ženy rodiace vaginálne.

Nasadenie na čapík maternice vyžaduje určitý cvik (opäť sa vybaví podobnosť s používaním menštruačného kalíška). FemCap má, našťastie, tú výhodu, že môže byť zavedený nepretržite až 48 hodín, takže s jeho aplikáciou netreba čakať až na romantickú chvíľku pred aktom, ale dá sa pokojne zaviesť už o pár hodín skôr. To môžeme zároveň vnímať ako nevýhodu. Používanie cervikálneho klobúčika (rovnako ako ostatných foriem ženskej bariérovej antikoncepcie) nie je práve v súlade so spontánnym konaním.

V ostatných ohľadoch však FemCap prináša takmer samé pozitíva. Opakovane ho možno používať jeden až dva roky. Vyrába sa z materiálu, ktorý nevyvoláva alergické reakcie. Pri styku ho necíti žena ani jej partner. Neškodí zdraviu a nenarušuje prirodzený ženský hormonálny cyklus. Je vhodný aj pre dojčiace ženy.

Jeho spoľahlivosť je približne 96-percentná. Účinnosť ešte môžete zvýšiť použitím spermicídu alebo kombináciou s ďalšími metódami ochrany proti počatiu, ako sú sledovanie plodných dní alebo prerušovaná súlož.

Viac informácií a možnosť kúpy:
Pesar.unas.cz
Forlady.cz
Pesarfemcap.cz

6.1.2023 4:52| autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist