Preberanie mien z cudzích jazykov alebo aké mená sú prípustné

Mená ako Atila alebo Leila už nie sú slovenským matrikám také cudzie ako kedysi. Môže za to len výstrednosť rodičov, móda predháňať sa v tom, kto svojho potomka pomenuje exotickejšie alebo len klíma doby, v ktorej žijeme?

4-shutterstock_404355616-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Ešte pred desiatimi rokmi som sa vo svojom odbore s nezvyčajnými menami príliš často nestretávala. Vtedy bolo asi najviac Katarínok a Tomáškov. Doba sa však zmenila a dnes už ma nemôže prekvapiť takmer nič. Rodičia vyberajú svojim deťom mená nielen podľa toho, ako im znejú, ale často aj podľa toho, čo znamenajú,“ hovorí pracovníčka matriky.

Kým ešte pred desiatimi rokmi sa na zozname najfrekventovanejších mien neobjavovali žiadne módne výstrelky, dnes sa v pomyselnej hitparáde mien posúvajú stále vyššie napríklad Nela, Sára, Viktória, Adriana alebo Sofia, z chlapčenských mien zas Antonio, Denny, Nathan, Bivoj, Kilián alebo Benjamín.

Dnes môžete mať aj Napoleona či Elvisa

„Keď som otehotnela, takmer každý deň som premýšľala nad menami svojich budúcich detí. Nechcela som dávať mená, ktoré boli v našej rodine už nepísané pravidlo, a tak som sa inšpirovala cudzími menami. Pre dievčatko som vybrala meno Melanie, pretože zbožňujem herečku Melaniu Griffithovú, jej brat je Austyn, po špiónovi z istej americkej komédie,“ prezrádza svoje inšpiračné zdroje matka dnes už šesťročných dvojčiat Naďa.

Ak teda obdivujete napríklad Napoleona Bonaparteho, nič vám nebráni v tom, aby ste aj vy mali doma jedného malého Napoleonika. Rovnako môžete mať Marylin alebo Elvisa.

Isté obmedzenia však predsa len platia. Podľa platného zákona o matrikách nesmiete svojmu dieťaťu dať napríklad meno Piatok, aj keby ste si akokoľvek priali jeho vernosť. Chlapček sa nesmie volať Jana, ale Ján a naopak. Napriek tomu takmer žiadnemu rodičovi podobné veci ani vo sne nenapadnú. Sú však známe prípady, keď nejedného mladíka zachránilo dievčenské meno pred vojnou.

Na Babywebe tiež nájdete:

Každé dieťa iné meno

Dvojčatá nesmú mať rovnaké mená, aj keby ste tak chceli vyriešiť večné dohady o tom, ktorý z nich je starší, a má teda nárok používať prívlastok „prvý“. Rovnako litera zákona zamedzuje používať zdrobneniny, skomoleniny alebo domácke podoby mien.

Jednoducho povedané, medze sa síce kladú, ale vzhľadom na stovky oficiálnych mien nie sú v žiadnom prípade závratné. Ak by vás slovenská právna úprava krstných mien predsa len príliš obmedzovala, zariaďte to tak, aby ste svojho potomka priviedli na svet v Spojených štátoch, na Novom Zélande alebo v Austrálii. V americkom štáte Texas sa napríklad narodili dvojčatá, ktorým rodičia dali mená Astma a Pneumonia. A chlapec s talianskymi koreňmi dostal meno Makaroni.

V prípade, že budete trvať na mene, ktoré sa nevyskytuje v žiadnej zo slovenských príručiek, napríklad Ako sa bude vaše dieťa volať, musíte požiadať o znalecké overenie vhodnosti daného mena. Po rozhodnutí príslušného úradu, najčastejšie súdu, sa k slovu dostáva práve matrika. Ale vzhľadom na značné prieťahy v slovenskom súdnictve by bolo asi najlepšie, keby rodičia príliš neexperimentovali.

24.10.2023 6:45| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist