Výber mena pre dieťa

Ste v očakávaní a všetko už máte prichystané pre malé bábätko. Máte už nakúpené mnoho vecí, ale ešte stále sa neviete rozhodnúť pre výber mena. Prelistovaný kalendár snáď tisíckrát a vy stále netušíte, ako pomenujete potomka. Každý rodič chce dať svojmu dieťaťu špeciálne a možno až netradičné meno. Rodičia chcú, aby ich dieťa bolo výnimočné a menom taktiež. Dnes možno rodičia až príliš špekulujú, ako potomka nazvať, aby bolo jeho meno originálne. Sú prípady, kedy sa rodičia nezhodnú a vtedy rozhodne súd. To však len výnimočne.

profimedia-0077801927-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

V dávnej minulosti, keď sa dieťa narodilo bolo pomenované menom, ktoré bolo práve v ten deň v  kalendári a rodičia si hlavu nelámali. Prípadne dostalo meno po predkoch, dnes tento trend vymizol. Fenomén globalizácie a multikulturalizmu spôsobil fakt, že výber mena podlieha móde a trendom.  Sme ovplyvnení cestovaním a tým, že žijeme v zahraničí. Niekedy rodičia vyberú úplne naschvál čudné meno, aby bolo dieťa niečí extrémne výnimočné a extravagantné, napríklad Zeus. Rodičia sa inšpirujú  niekedy príbuznými, knihami, niekedy zahraničnými filmami, menami spevákov, horoskopmi, netradičnými antickými menami. Dnes si môžeme vybrať z naozaj širokej ponuky. Na Slovensku je slobodný výber mena.

Neraz rodičia strávia nad vymýšľaním mena aj celé noci a stále sa nevedia rozhodnúť. Napokon sa vždy rozhodnú na základe svojej intuície a na základe svojich pocitov. Ako veľmi rodičov v súčasnosti ovplyvňujú napríklad turecké seriály či mexické telenovely? Vo veľkej miere. Nie je nič výnimočné, ak stretneme Rosalindu alebo Šeherezádu. Dôkladne si treba výber mena zvážiť, lebo je potrebné brať do úvahy, že dieťa bude meno nosiť stále so sebou, bude sa všade predstavovať, tak mu nespravte hanbu tým, že mu vyberiete nejaké veľmi komplikované alebo ťažko vysloviteľné meno. Tiež vyberajte meno tak, aby ladilo s priezviskom. Vyhýbajte sa takým menám, ktoré sa môžu ľahko mýliť, skomoliť alebo mu neskôr môžu dať rovesníci nie veľmi lichotivé prívlastky. Každé dieťa by to predsa frustrovalo. Vyhýbajte sa negatívnym menám a vulgárnym spojeniam. Problémom predstavujú aj mená, ktoré sa inak napíšu a inak sa vyslovujú. Každý s tým bude mať problém, najmä učiteľky v každej škole, dieťa sa bude cítiť trápne. Meno by nemalo byť znevažujúce ani trápne.

Aké mená dominovali v uplynulom roku 2018 na Slovensku? Pre dievčatká sú najpoužívanejšie klasiky: Natália, Viktória, Ema, Ela, Sofia, Nina, Nela. U chlapcov zase prevažovali Jakub, Samuel, Adam, Michal, Martin, Oliver.

Za najpoužívanejšie mená v priebehu uplynulých 20 rokov sa radia Natália, Sofia, Viktória, Samuel. Výrazné poklesy možno bádať v menách Vanesa, Charlota, Nikola.

V roku 2019 budú podľa prognóz dominovať netradičné mená ako Aria, Julia, Brian, Beatrice, Elsa, Dávid.

Čítajte ďalej:

Čo robiť, ak sme pre dieťa vybrali meno, no nie je zapísané v našom slovenskom kalendári, znamená to automaticky problém?

Slovenská legislatíva má niekoľko zásad, ktoré musíme dodržiavať. Deťom napríklad nesmieme dať mien viac ako tri. Napríklad Vanesa, Mária, Lujza a priezvisko, to je maximálne povolené našim zákonom. Nežijeme v stredoveku, kedy mali králi aj desať mien. Nemôžu sa ďalej používať mená, ktoré pomenúvajú veci napr. cesnak, jahoda, cibuľa, domček a mená, ktoré sú hanlivé a vulgarizmy. Nemožno prideľovať dievčatkám mužské mená a chlapcom ženské mená. Nemožno dať súrodencom rovnaké meno. Nemôžete mať dve dievčatká s menom Lujza. Nie je možné ani pokrstiť a zapísať dieťa do matriky zdrobneninou napríklad Natálka, Emka. Taktiež nie sú povolené zemepisné názvy napríklad Paríž, Temža. Na vyžiadanie je možné dieťa zapísať do matriky aj bez koncovky „ová“, ale tiež si to vyžaduje osobitné potvrdenie.

Problém s výberom zahraničného mena nie je. Žiadne iné obmedzenia sa nevzťahujú na cudzojazyčné meno, ak je všeobecne známe,  že dané meno je na území nejakého štátu skutočným menom. Na vyžiadanie matričného úradu tieto skutočnosti preukazuje rodič dieťaťa potvrdením zastupiteľského úradu cudzieho štátu. Potvrdenie zastupiteľského úradu cudzieho štátu, že niekde mimo Slovenska je vami vybrané meno pre dieťa  bežným menom.

Základom je aj tak, aby sa meno páčilo obom rodičom a aby s ním súhlasili. Veď dnes existuje množstvo mien.

6.3.2023 5:18| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Zoznam men.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist