Druhé mená

Niektorí rodičia zatúžia ozvláštniť život svojho dieťaťa tým, že mu vyberú hneď dve krstné mená. Obe sú matrikárkou uvedené do rodného listu dieťaťa, čím je potvrdené ich oficiálne používanie.

Hoci je u nás takýto krok možný, využíva ho len minimum rodičov. S dvomi krstnými menami, z ktorých žiadne nebolo nadradené tomu druhému, sa často stretávame v minulých obdobiach našej histórie. Vlastenecké cítenie viedlo aj mnoho verejne činných osôb k tomu, aby si k svojmu pôvodnému menu pridali ešte jedno meno, a to výrazne slovanského pôvodu. Mená ako Jozef Miloslav Vajanský, Jozef Ignác Bajza, Milan Rastislav Štefánik sa vnímali úplne bežne.

Zmena možná

V prípade, že by nositelia dvoch mien neboli so svojou situáciou spokojní, môžu sa, samozrejme, obrátiť na príslušný úrad, zvyčajne na matriku a požiadať o zmenu. Uplatňuje sa rovnaký postup ako v prípade premenovania.

Rodič môže svojmu dieťaťu zvoliť prakticky akékoľvek meno, musí však byť v súlade s príslušnými zákonmi. Ak sa predsa len rozhodnete dať svojmu potomkovi meno s nádychom romantického devätnásteho storočia, dbajte pritom aspoň na základné zásady opísané v iných článkoch rozoberajúcich problematiku mien.

Dôležité je, aby spolu obe mená foneticky zneli. Ak je to možné, mali by byť aj obdobného pôvodu. A hlavnou zásadou je, že by ich vyslovovanie nemalo spôsobovať veľké problémy.

12.5.2009 12:21| autor: Kateřina Bártová
Viac o téme: menárodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist