Potravinová alergia sa nevyhýba ani tým najmenším

V posledných desaťročiach dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergickými prejavmi. Našich najmenších najčastejšie okrem astmy, ekzému či sennej nádchy trápia aj potravinové alergie, a to už v útlom dojčenskom veku. Ako správne predísť týmto komplikáciám?

Genetika neklame

Ku riešeniu problémov je potrebné pristupovať už od základu. Zvýšený výskyt alergií sa dá predpokladať u jedincov, u ktorých sa v príbuznej línii objavuje problematika ekzémov, astmy, alebo tráviacich ťažkostí. O to viac je nutné zvýšiť pozornosť a predísť komplikáciám preventívnym podávaním HA mlieka, ak dieťa nemôže byť dojčené. V prípade imunologickej reakcie na bielkovinu kravského mlieka, ktorú spoznáme najčastejšie ako prejav atopického ekzému, alebo nešpecifikovaných tráviacich ťažkostí – bolesť bruška, hnačka, avšak diagnózu stanoví pediater.

Nebojte sa opýtať

Často sa stretávame so skratkou H.A., ktorá nás automaticky navádza k dojmu, že ide o pojem HYPOALERGÉNNY. Skratka H. A. však znamená HYPOANTIGÉNNY. Mlieka s takýmto označením sú úplne nevhodné pre deti s preukázanou alergiou na mliečnu bielkovinu ( v takom prípade je nutné sa poradiť s odborníkom o použití výživy na báze aminokyselín). Mliečne alergény sú pri HA mliekach len mierne znížené. HA mlieka sú rovnako ako bežné dojčenské mlieka vyrábané z mlieka kravského. Významný rozdiel je ale v obsahu, lepšie povedané v štruktúre bielkovín. Pri HA mliekach sú bielkoviny vysoko hydrolyzované. Tento proces umožňuje bielkovinám rýchlejší a šetrnejší presun do tráviaceho ústrojenstva. Je preto dobré sa pri výbere mlieka radšej poradiť s odborníkom v lekárni alebo obchode, kde sa mlieka predávajú.

Diéta je dobrý začiatok

Diétou sa v prípade potravinovej intolerancie rozumie vylúčenie problematických potravín z jedálnička. Ak je dieťa stále dojčené, diétu by mala podstúpiť aj mamička. Pri podozrení na alergiu bielkovín kravského mlieka je vhodné mliečne výrobky všetkého druhu na určitý čas úplne vylúčiť. Inú alternatívu potom zvážiť najlepšie po konzultácii so skúseným pediatrom alebo nutričným poradcom. Ten zostaví vhodný nutričný plán a odporučí ideálnu náhradu tak, aby jedálniček dieťaťa zostal nutrične plnohodnotný. Špeciálne mlieka pre deti so zvýšeným rizikom vzniku alergie majú ale aj svoje špecifiká. Niektorým deťom môže chvíľu trvať, kým si na ich horkastú chuť zvyknú. Dojčenské mlieko HiPP HA2 Combiotik, ktoré je možné podávať od ukončeného 6. mesiaca má na rozdiel od ostatných umelých mliek jemnú chuť.

Zapisujte si zmeny

Užitočným pomocníkom na sledovanie zmien počas diéty je obyčajný denník. Zapisujte záznamy o jedle aj subjektívne ťažkosti. Každá, aj najmenšia informácia je dôležitá. Diéta sa odporúča po dobu cca niekoľkých týždňov. Pokiaľ je všetko v poriadku, vylúčená potravina sa pomaly zavádza naspäť do jedálnička a pozoruje sa reakcia a stupeň ťažkostí. Pozitívnou správou je, že len u veľmi malého percenta detí alergia na bielkovinu kravského mlieka pretrváva až do dospelého veku. Väčšinou behom niekoľkých rokov ťažkosti zmiznú a dieťa je schopné určité množstvo mliečnych výrobkov konzumovať bez problémov.

9.2.2018 11:18| autor: Inzercia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist