Výživa počas tehotenstva

Tehotenstvo je určite mimoriadne obdobie v živote ženy, a preto by mala byť neodlučiteľnou súčasťou prípravy na otehotnenie aj informovanosť o vhodnej výžive. Veľmi často totiž otehotneniu predchádza stravovací režim, ktorý má k optimálnej skladbe ďaleko, či už sú to rôzne redukčné režimy alebo preferovanie rýchleho a instantného stravovania. Medvediu službu robia aj rôzne neodborné rady a odporúčania na „ozdravenie“.

Rovnako ako v iných etapách života platí, že dôležité je pestré stravovanie, pravidelné, v primeranom množstve. Mali by v ňom byť obsiahnuté všetky dôležité zložky stravy – jednotlivé živiny a ochranné látky, pokiaľ možno v prirodzenej forme.

To isté platí o stravovaní počas tehotenstva.

Nejesť za dvoch

Množstvo sa líši podľa konkrétneho životného štýlu a aktivity, teda podľa výdavku energie a potreby živín. Vzájomný pomer živín a potrebného množstva energie sa takisto mierne líši podľa konkrétnej fázy tehotenstva. Ale pozor – v žiadnom prípade neplatí, že treba jesť za dvoch! Väčšiu časť tehotenstva nie je nutné príjem energie zvyšovať nad bežnú normu.

Dôležité zložky stravy

Bielkoviny rozdeľujeme na rastlinné (strukoviny, obilniny a výrobky z nich) a na živočíšne (mäso, vajcia, mlieko a mliečne výrobky), ktoré majú vyšší obsah esenciálnych aminokyselín (sú potrebné na život a nevieme ich sami vytvoriť), a preto sú počas tehotenstva výhodnejšie.

Tuky sú takisto neoddeliteľnou súčasťou stravy, ale musíme si uvedomiť, že živočíšne tuky v potrebnom množstve konzumujeme v mliečnych výrobkoch a mäse.

Na prípravu pokrmov a natieranie na pečivo preto treba použiť rastlinné tuky. Jedine tak môžeme zaistiť správne zastúpenie nasýtených a nenasýtených kyselín v našej strave.

Sacharidy je vhodné dopĺňať vo forme škrobu – teda zemiakmi, ryžou, cestovinami, pečivom – vzhľadom na častý problém zo zápchou sú lepšie celozrnné varianty.

Nevyhnutnou dennou zložkou stravy je zelenina a mliečne výrobky, najmä kyslé.

Zdrojom železa, ktoré je dôležité predovšetkým na tvorbu krvi, je mäso, vnútornosti, vajcia a zelenina. Využiteľnosť železa je viazaná na súčasný príjem vitamínu C a je vyšší zo živočíšnych zdrojov. V priebehu fyziologického tehotenstva sa využiteľnosť železa výrazne zvyšuje. Zdrojom vitamínu C, ako je všeobecne známe, je hlavne zelenina a ovocie – najlepšie surové.

Významným vitamínom pre vývoj plodu je kyselina listová, ktorej dostatok zabráni poruchám nervovej sústavy. Je však veľmi nestabilná a rýchlo sa ničí (krájaním, oxidáciou,..). Veľmi dobrým zdrojom kyseliny listovej je čínska kapusta.

Pitný režim

Súčasťou optimálneho stravovania je vždy aj pitný režim – dva litre denne sú základné množstvo. Nevhodné sú sladké tekutiny, počas tehotenstva aj tie, ktoré obsahujú chinín (tonic).

Alkohol je rizikový, pretože poškodzuje mozgové bunky a zaťažuje najmä pečeň, počas tehotenstva je jeho konzumácia absolútne nežiaduca.

Na Babywebe tiež nájdete: 

Chute

Problémy so skladbou jedálneho lístka môžu spôsobiť rôzne jedlá, na ktoré má tehotná žena neovládateľnú chuť.

Všeobecne nie sú vhodné ťažko stráviteľné jedlá, prevaha instantných výrobkov a častá konzumácia produktov fast food.

Ak je začiatok tehotenstva sprevádzaný nevoľnosťou, prípadne dlhším obdobím vracania, treba výživu bilancovať a upravovať v spolupráci s nutričným terapeutom a lekárom, aby v tomto období nedošlo k nutričnému deficitu.

Koľko toho môžem zjesť?

Množstvo stravy, ktorú konzumujete, je, samozrejme, individuálne, najlepším meradlom je primeraný hmotnostný prírastok, počas prvých dvoch mesiacov by mala mamička pribrať 2 kg a počas ďalších mesiacov asi 400 g za týždeň. Výsledný prírastok hmotnosti by mal byť okolo 12 kg. Potom je návrat k pôvodnej hmotnosti veľmi ľahký.

Príprava na tehotenstvo sa nezačína rozhodnutím „teraz budeme mať dieťa“. Pokojné, zdravé a kvalitné tehotenstvo sa pripravuje niekoľko rokov dopredu stravovacím a životným štýlom. Mnohé sa dá pozitívne aj negatívne ovplyvniť až počas priebehu tehotenstva, ale len zdravá a primerane živená žena môže úspešne otehotnieť a potom zabezpečiť optimálnu výživu a vývoj svojho dieťaťa.

19.6.2015 12:27| autor: Tamara Starnovská

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist