BABY LIVE! Matej: Pred Vianocami ma pekne vystrašil (42)

Hoci sme sa cez týždeň tešili na naše prvé sviatky pokoja v trojici, Matej nám vianočné prípravy trošku skomplikoval. Poriadne ma totiž nastrašil. Jedného dňa odrazu začal lapať po dychu. Bol to natoľko hrôzostrašný pohľad, že sme sa radšej vybrali k doktorke.

Milí čitatelia,
Chcete sa dozvedieť viac o projekte Baby LIVE!?
Rodine malého Mateja môžete aj napísať e-mail.

Celá príhoda s Matejom a jeho dychom začala nečakane a asi aj preto ma tak vystrašila.
Keď mám veľa práce, vymyslím malému nejakú zábavu, ktorú bezproblémovo zvládne. Posadím ho buď do jeho stolčeka so stoličkou, do chodítka alebo do postieľky, kde sa môže učiť stáť na nohách a ja za ten čas stihnem veľa vecí okolo domácnosti. Ako sa snažím urobiť čo najviac činností, jedným okom, samozrejme sledujem Maťka, ako si počína.

Vyvalené oči a lapanie po dychu!
Celá nepríjemná udalosť začala takto: V jeden deň , keď bol práve Matej vo svojej postieľke, vyvalil na mňa oči a lapal po dychu. Okamžite som k nemu pribehla, jemne som ho buchla po chrbátiku a pritisla som si ho k sebe.
Bol to príšerný pohľad a mala som čo robiť, aby som nespanikárila a svoje nervy udržala na uzde.
Keď sa malý nadýchol, rozplakal sa, a tak som si myslela, že mu asi zabehla slinka a zlo je zažehnané. No táto situácia sa opakovala niekoľkokrát, začala som mať preto vážne obavy.

Skraty som mala aj ja
Na druhý deň sme sa vybrali za našou lekárkou, podrobne som jej opísala celý priebeh Maťkových problémov. Povedala, že deťom do troch rokov sa to niekedy stáva, najmä ak sú rozrušené, alebo sa dožadujú pozornosti. Je to vraj väčšinou u detí, ktoré sú emotívnejšie alebo aktívnejšie.

Potom sa ma doktorka spýtala, či sme to nemali v detstve aj my – teda ja alebo manžel, no a keďže som si to už zistila u môjho otca, vedela som, že ja som takéto skraty v dojčenskom veku mávala tiež.
Doktorka mi ešte povedala, že ak by sa to Matejovi stávalo príliš často, máme prísť opäť a dá nám odporúčanie neurológovi.

Musíme ho naučiť samostatnosti
No ani ďalšie dni som nemala pokoj. Bola som totiž ako na tŕňoch a pozorne som sledovala Maťkov dych. V noci som ležala v polobdení a Maťka som stále kontrolovala. No našťastie sa zatiaľ sa nič podobné nezopakovalo.
Teda až na jeden prípad, kedy bol Matej opäť vo svojej postieľke, no vtedy len napodobňoval zhoršené dýchanie. Okamžite som k nemu pribehla, lebo som si nebola celkom istá, čo sa deje a vzala si ho na ruky, ale milý Maťko sa len usmieval a šibalsky sa obzeral. Poviem vám dostal ma!

Veru, nie vždy je to s ním sranda, niekedy ma poriadne vystraší a keď sa mu dostane pozornosti, spokojne sa ku mne pritúli. Pestovali sme si ho na rukách, ako sa len dalo a teraz je problém naučiť ho trochu samostatnosti.

Matejove prvé kroky

Prvé Vianoce v trojici
Dúfam, že sa to už nebude opakovať a vianočné sviatky, ako aj iné dni prežijeme v zdraví a pokoji. Na Vianoce sa s manželom tešíme ako malé deti, darčeky máme pre všetkých pripravené, medovníky a zopár iných cukroviniek nachystané, domček nám tak krášli okrem jemnej vianočnej výzdoby aj vôňa koláčov.
Teraz už len čakáme na sviatky, keď budeme opäť všetci traja spolu, lebo aj drahý bude mať nejaké voľno a konečne si budeme po dlhšom čase zas užívať nerušene svoju prítomnosť.

Maja + Matej

Chcete sa dozvedieť viac o projekte Baby LIVE!?
Rodine malého Mateja môžete aj napísať e-mail.

Projekt Baby LIVE! – informácie

Prečítajte si viac o malom Matejovi
BABY LIVE! Matej: Ledva mu stíham (31)
BABY LIVE! Matej: Manžel mal úraz, no aspoň sme všetci traja spolu (16)
BABY LIVE! Matej: Má za sebou svoj veľký deň (36)
BABY LIVE! Matej: Ledva mu stíham (31)

Na Babywebe tiež nájdete:
Detské postieľky, matrace a doplnky
Monitory dychu
Elektronickí strážcovia detí sú na nezaplatenie

Viac o téme: oči

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist