Darcovstvo vajíčok

S darcovstvom vajíčok je to podobné ako s darcovstvom mužských pohlavných buniek. Len s jedným, dosť podstatným, rozdielom. Kým v mužských genitáliách sa tvoria stovky miliónov spermií denne, vajíčko je možné získať len raz za mesiac.

Spermie sa dajú získať masturbáciou, ale zákrok u žien je oveľa zložitejší. Realizuje sa pod narkózou prostredníctvom ultrazvuku a špeciálnych ihiel. Vajíčko sa v súčasnosti dá aj zmraziť a pomocou tejto metódy sa už narodili i deti. Pravdepodobnosť, že by bolo vajíčko po zmrazení a opätovnom rozmrazení stále schopné oplodnenia, je jedna k tridsiatim.

Na vajíčka sa preto čaká pomerne dlho. Ženy, ktoré o darcovstvo žiadajú, sú po predčasnom zlyhaní vaječníkov alebo im vaječníky chýbajú, poprípade hrozí prenos genetických porúch.

Vek budúcej matky nie je zákonom stanovený, ale napríklad etická hranica dr. P. Krajkoviča z martinského centra je do 50 rokov. Ženy – darkyne vajíčok buď samy podstupujú liečbu neplodnosti a majú veľa vajíčok, alebo je darkyňou žena, ktorá sa rozhodne darovať vajíčka bez potreby vlastného tehotenstva. Darkyňa musí byť úplne zdravá, jej testy na syfilis, HIV, žltačku typu B a C musia byť negatívne. Zároveň sa musí podrobiť aj genetickému vyšetreniu.

V prípade mužského darcu je hornou vekovou hranicou tridsiaty piaty rok života.

Na zvýšenie úspešnosti

Odobrané vajíčko sa musí najneskôr do šestnástich hodín oplodniť. Embryo sa najprv zamrazí a až po všetkých vyšetreniach je pripravené na odber. Je možné pristúpiť k zavedeniu embrya bez toho, aby sa zmrazilo, čo môže zvýšiť úspešnosť zákroku.

Implantačné okno

Sliznica maternice príjemkyne musí byť na prijatie embrya pripravená. Takýto stav trvá iba krátko a nazývame ho implantačným oknom. Nastáva vtedy, keď začne na sliznicu pôsobiť progesterón, teda hormón tvoriaci sa v žltom teliesku po uvoľnení vajíčka. Lekári zvyčajne príjemkyni podajú hormonálne lieky, ktoré sa užívajú ešte v prvých mesiacoch tehotenstva.

Vek neobmedzený, aj keď…

Vek žien, ktoré vajíčko prijímajú, nie je výrazne obmedzený. Teoreticky je možné implantovať embryo aj do tela šesťdesiatpäťročnej ženy, avšak pri zohľadňovaní zdravotného stavu ženy a aj spoločenských faktorov je maximálny odporúčaný vek skutočne do 50 rokov.

Nie je to zadarmo

Darcovský program nehradí zdravotná poisťovňa. Na Slovensku je relatívne málo darkýň vajíčok, príjemkýň, naopak, oveľa viac, preto majú centrá na túto liečbu vytvorené poradovníky. Slovenky niekedy cestujú do zahraničia, najmä do Česka, kde sú poradovníky kratšie, ale je to finančne nákladnejšie.

Na Babywebe tiež nájdete:

Ostatné vyšetrenia pri ženskej neplodnosti
Snažím sa otehotnieť. Ako a kde to mám riešiť?
Príčina neplodnosti a možnosti riešenia

7.9.2010 8:10| autor: Kateřina Bártová
Viac o téme: maternicematkyženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist