Zachráňme životy!

Pomoc 12 ženám v krajnej životnej núdzi a desiatim deťom, to je bilancia ročného projektu s názvom Zachráňme životy, ktorý realizuje občianske združenie Fórum života.

Cieľom projektu je podať pomocnú ruku tehotným ženám či matkám s deťmi, ktoré sa ocitli v krajnej situácii a hľadajú pomoc, pričom väčšinou ide o ženy s neželaným tehotenstvom v ťažkej sociálnej situácii.
Vďaka finančným prostriedkom od darcov išlo na pomoc týchto žien takmer pol milióna Sk (16 597 €). V rámci projektu spolupracuje Fórum života s 12 poskytovateľmi sociálnych služieb, z nich sa do projektu zapojilo zatiaľ sedem. Peniaze sa rozdeľujú na základe systému. Pomoc spočíva v tom, že združenie nájde žene v núdzi vhodné zariadenie, kde je umiestnená a vďaka finančným prostriedkom od darcov ho aj platí.
V súčasnosti je v týchto zariadeniach 6 klientok. Mesačný pobyt jednej ženy stojí približne 5- až 6-tisíc Sk (166 až 199 €). Cena závisí nielen od zariadenia, ale aj od toho, či má žena iba jedno alebo viacero detí. „Žena sa dostáva do zariadenia, keď je úplne na dne. Väčšina z nich uvažovala, že dieťa aspoň donosí a dá ho na adopciu, ale neskôr, keď ho videli, tak sa rozhodli si dieťa nechať,“ uviedla pre TASR koordinátorka projektu Mária Demeterová. Výnimkou bola žena, ktorá svoje v poradí siedme dieťa dala na adopciu.
V zariadení dostanú ženy nielen odbornú psychologickú, ale aj právnu pomoc. „Zariadenie nepošle ženu preč, pokiaľ nevie, kam odíde,“ vysvetľuje Demeterová. Niektoré si nájdu podnájom, iné zariadenie, niektoré sa však vrátia naspäť do rodiny.
Pomôcť môže každý buď poskytnutím finančného príspevku, alebo nakontaktovaním ženy v zložitej situácii na koordinátorku projektu. Podľa Demeterovej sa ozývajú aj ženy, ktoré v minulosti boli na interrupcii a chcú tým, ktoré sa nevedia rozhodnúť, či si dieťa nechať, alebo nie, pomôcť. Ako samy tvrdia, keby aj ony dostali podobnú pomoc, rozhodli by sa inak a dnes by boli matkami.

Zdroj: TASR

Viac o téme: dieťaženaženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist