Dovolenka s malým dieťaťom? Prečo nie?

Príchod dieťaťa, prípadne detí trochu zmení spôsob, akým trávite svoj voľný čas. Dá sa to očakávať a nie je to žiadna veľká tragédia – teda pre väčšinu z nás. Ale čo s deťmi v čase dovoleniek?

Prvé pravidlo hovorí, že by ste sa vo svojich aktivitách nemali príliš obmedzovať.

Existuje isté obdobie, teda asi prvý polrok, keď je dobré bábätko šetriť, ale po tejto ochrannej lehote môžete, samozrejme, s použitím zdravého rozumu, podniknúť už všeličo. Ono, ten zdravý rozum je dosť dôležitý – ak je vonku leto a váš potomok je zdravý, niet dôvod nejsť niekam na dovolenku alebo to aspoň vyskúšať.

Počas šestonedelia pod stan? Prečo nie?

Moja dcéra napríklad spala pod stanom prvýkrát, keď mala len tri dni, a nezdá sa, že by jej to nejako ublížilo. Bolo to však v lete. V zime by som váhal.

Druhé, dosť zásadné pravidlo je, že deti majú rady spoločnosť. Nie je od veci dopriať im detský kolektív, pričom na veku až tak veľmi nezáleží. Čím väčšia veková pestrosť, tým lepšie. Ak môžete nájsť nejakú detskú partiu, kde je z každej vekovej vrstvy aspoň dvojica detí, je spokojnosť väčšinou zaručená. Ak máte deti staršie ako tri roky, potom vám takáto skupina detí zabaví vaše ratolesti tak, že o nich nemusíte vedieť celý týždeň až štrnásť dní. Nevýhodou je, že potom sa deťom nechce príliš odísť. Stavím sa, že dieťaťu sa bude viac páčiť s kamarátmi na stanovačke pri Zemplínskej šírave, ako keby malo byť samotné v Disneylande.

Na spoločnosti záleží

K tomuto je potrebné povedať pár dôležitých poznámok, teda vlastne len jednu, ale o to dôležitejšiu. Ak budete uvažovať o takomto type trávenia voľného času, máte dve možnosti – buď pošlete deti do tábora, čo pri tých najmladších asi neurobíte, alebo sa dohodnete s kamarátmi a so známymi a pôjdete niekam spoločne. A tu je veľmi podstatné, aby ste si dobre rozmysleli, s kým idete.

Nie je nič horšie, ako tráviť dovolenku s ľuďmi, s ktorými si nerozumiete. Nie je možné dopredu povedať, čo od koho môžete čakať, ale je veľmi užitočné začať plánovať už oveľa skôr. Napríklad, ak v lete chcete ísť k vode, začnite pátrať medzi svojimi známymi a kamarátmi, dohodnite si nejakú skúšobnú akciu (choďte na víkend na nejakú chatu – ešte na jar).

Na Babywebe tiež nájdete:

Keď na materskú, tak na chalupu!
Lekárnička na cesty s bábätkom.
S dojčaťom pod stan

Atmosféra

Vyskúšajte, či bude fungovať oná tajomná chémia, ktorá dá dokopy tú neopakovateľnú atmosféru samozrejmej vzájomnosti, podľa ktorej sa spozná dobrá dovolenka. Koľko vás pôjde – na tom veľmi nezáleží, ale dvadsať detí a dvadsať dospelých je už trochu priveľa. Zostáva ešte sa rozhodnúť, čo vlastne budete robiť. Keď sa rozhodnete ísť s takým množstvom detí, treba mať pripravený program. Ak idete v zime, je to v podstate jasné – úplne malé deti a ich mamičky, nadšení otcovia a ďalší záujemcovia na bežky (bábätká sa strčia do nosičky alebo na sánky), zvyšok lyžuje.

Alternatívou bežiek sú prechádzky. Keď sa úplne vyčerpaní rodičia vrátia domov, vypustia deti stále plné energie von a stavia sa snehuliak, alebo, v súčasnom militaristickom období, bunker (tu vidíte výhodu starších detí s mladšími, len nech sa starajú o tých drobcov, je to výchovné).

Nákupy ako súboj

Leto poskytuje oveľa viac možností. Môžem, pochopiteľne, odporučiť len to, čo mám vyskúšané na vlastnej koži – teda táborenie v prírode, splavovanie rieky, jazdu na koňoch, jachting a chalupárčenie. Prekvapivo je relatívne najnáročnejšie chalupárčenie – nikdy sa tam nezíde toľko ľudí, aby sa deti zabavili samy, treba vymýšľať výlety do prírody alebo aj do mesta – mimochodom, z nakupovania sa dá urobiť aj zaujímavý súboj – deti rozdeľte a dajte im peniaze a zoznam nákupu a vypustite ich do pokojného malého mestečka. Sami čakajte pri fontánke na námestí, tvárte sa, že deti k vám nepatria, a čakajte na výsledok – je to teda súboj aj pre vás. Dá sa vymyslieť mnoho vecí, ale mali by ste mať vždy na pamäti, že robíte voľno pre celú rodinu, nielen pre seba.

Ak sa vám pri čítaní nášho článku zdalo, že všetko je príšerné a žiadny z týchto nápadov nie ste ochotní realizovať, potom vedzte, že aj autor týchto riadkov by radšej sedel celé leto zavretý doma, s celofánom na oknách, jedol pizzu a hral počítačové hry, ale rodinu to už skrátka nebaví – preto skúšam veci, ktoré budú baviť aj ostatných. Až budete plánovať rodinnú dovolenku, pamätajte si jednoduchú poučku – väčšina detí je najradšej s inými deťmi, väčšina mamičiek je rada s inými mamičkami a otcovia to majú na dovolenke tiež ľahšie, keď majú parťákov. Ale pretože v živote nie je nič jednoznačné, budete možno nakoniec celá rodina sedieť pri počítači a hrať celé leto Counter-strike. Jediné dôležité je, aby ste si to všetci užili. Tak krásnu dovolenku.

16.7.2015 12:19| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: bábätkodetirodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist