V tejto sezóne ochorie viac ľudí

Keďže minulý rok Slovensko obišla typicky zimná epidémia, túto sezónu môže podľa epidemiológa Jána Mikasa chrípka narobiť väčšiu neplechu.

Prepukne tento rok na Slovensku chrípková epidémia?
Na základe dlhoročných skúseností očakávame v najbližších týždňoch nárast ochorení. Vyvrcholia v pravidelnej zimnej epidémii koncom januára a začiatkom februára. Keďže aktivita chrípky bola v predchádzajúcej sezóne na Slovensku nízka, možno predpokladať, že v tejto sezóne ochorie viac ľudí.

Ktorý vírus ohrozuje obyvateľov tento rok? Je nebezpečnejší?
Od začiatku chrípkovej sezóny u nás aj v iných krajinách prevažuje vírus chrípky typu A, subtyp H3, ktorý je mierne odlišný od vírusov cirkulujúcich v predchádzajúcich sezónach. Zatiaľ sa nezdá, že by vyvolával ťažšie ochorenia s vyšším počtom úmrtí.

Ako sa s chrípkou pasujú Európania?
Choroba sa v Európe podobne ako v minulosti šíri zo západných krajín. V súčasnosti už väčšina krajín hlási izoláciu vírusov a stredne vysokú aktivitu chrípky. Vírusy izolovali už aj v Česku a v Rakúsku. Naposledy najviac ochorení hlásili v Írsku a vo Švajčiarsku.

U koho môže mať chrípka najväčšie následky?
Každoročne spôsobuje početné úmrtia najmä u starých ľudí a osôb oslabených chronickými ochoreniami. V krajinách EÚ sa odhaduje, že tu dochádza k 40- až 200-tisíc úmrtiam ročne.

Zdroj: Pravda

Viac o téme: chrípka

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist