Pozor na „výhodné“ zľavy

Povianočné zľavy sa rovnako ako letné výpredaje stali neodlučiteľnou súčasťou fungovania trhu. Napriek dobre známym výhodám prinášajú aj mnoho porušení zákona o ochrane spotrebiteľa i zákona o cenách. Na jednej strane toto obdobie umožňuje obchodníkom uvoľniť si sklady na jarné kolekcie, na strane druhej majú spotrebitelia možnosť nakúpiť výhodnejšie ako pred zľavou. Horšie však je, že nie vždy avizované zľavy zodpovedajú skutočnosti.

Sezónne zľavy sú sprevádzané veľkou reklamnou kampaňou, ktorá má za cieľ prilákať zákazníkov po Vianociach znova do obchodov. Tam však zisťujú, že šesťdesiat- či sedemdesiatpercentná zľava je v skutočnosti nižšia, ako obchodník tvrdil. Niektorí spotrebitelia sa sťažujú aj na to, že na zlacnenom tovare nie je uvádzaná pôvodná cena, ale iba cena nová; že predávajúci na tovar poskytujú iba šesťmesačnú, prípadne ročnú záruku, pretože je v zľave, atď. To, samozrejme, neplatí, aj pre spotrebný tovar v sezónnej zľave platí dvojročná záruka.

Podľa informácií spotrebiteľov sa v niektorých obchodoch stáva, že pôvodná cena, za ktorú sa tovar predával pred dvoma dňami, je navýšená, aby predávajúci vzbudil dojem, že je zľava vyššia, ako je v skutočnosti. Aj v tomto prípade ide o porušenie zákona o ochrane spotrebiteľa.

SOS vyzýva spotrebiteľov, aby aj pod vplyvom výhodných zliav tovar veľmi pozorne prehliadali, pretože sa stáva, že sa predáva aj tovar nižšej akosti, ako sa uvádza. Vždy sa oplatí nakupovať s rozvahou, nenechať sa nalákať na vidinu zľavy a premýšľať, či vec skutočne potrebujete.

Ak spotrebitelia narazia na nejaké porušovanie zákona v tejto oblasti, môžu sa obrátiť na internetovú stránku www.pravaspotrebitela.sk, kde nájdu adresy a telefonické kontakty na ľudí i organizácie z celého Slovenska, ktoré sa venujú problematike ochrany práv spotrebiteľov.

19.10.2010 1:49| autor: Ivana Picková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist