Čo dokáže pieskovisko

Pieskovisko, bábovôčky, hračky do vody, ale i preliezačky či šmykľavky, neodmysliteľní sprievodcovia detským letom. Takéto hračky deti nielen zabavia, ale podporujú i rozvoj ich motorických zručností či psychických vlastností.

Fyzická kondícia

Pohybom na šmykľavke, na preliezačke alebo pri ihriskových športoch si dieťa zlepšuje fyzickú kondíciu a získava dobrý vzťah k telesnému pohybu. Dostatok fyzickej aktivity v útlom veku zlepšuje psychickú pohodu a je aj prevenciou obezity a chorôb obehovej sústavy v neskoršom veku.

Jemná a hrubá motorika

Pri hre na pieskovisku alebo s hračkami do vody si dieťa precvičuje jemné motorické zručnosti, ako sú napríklad schopnosť predmet uchopiť, pustiť, preložiť si ho z jednej ruky do druhej. Hrubé motorické zručnosti, ako je vzájomná koordinácia rúk, nôh a pohybov celého tela, celková obratnosť či priestorová orientácia, zase dieťa môže trénovať pohybom na preliezačkách či pri rôznych športových hrách.

Sebadôvera

Pre každého človeka je život so zdravou dávkou sebadôvery jednoduchší. U malých detí sa sebadôvera najlepšie upevňuje tak, ako postupne zvládajú rôzne činnosti, napríklad budovanie hradu z piesku alebo hádzanie a chytanie lopty. Schopnosti vášho dieťaťa si treba všímať a za všetky pokroky ho chváliť.

S témou súvisí:

Sociálne schopnosti

Rozvoj sociálnych schopností dieťaťa podporuje napríklad hra na pieskovisku v spoločnosti ďalších detí. Pri hre sa učia s nimi komunikovať, spolupracovať, pomáhať, a zároveň sa učia obhájiť si vlastný priestor a záujmy. V rámci tzv. sociálnych hier si deti zase skúšajú rôzne sociálne úlohy, ako napríklad pri hre na domácnosť, ktorú sa deti môžu hrať v detských domčekoch alebo na pieskoviskách.

Zmiernenie vnútorného napätia

Hra s hračkami a trebárs i s ostatnými deťmi zo susedstva ďalej prispieva k pozitívnemu vývoju dieťaťa. Počas hry môže dieťa symbolicky spracovávať nepriaznivé skúsenosti, čo prináša odreagovanie a zmiernenie jeho vnútorného napätia. Ďalším prostriedkom na upokojenie dieťaťa sú hojdacie hračky v záhrade či na ihrisku – hojdačka, hojdacia sieť, ktoré svojím monotónnym hojdavým pohybom pôsobia na dieťa veľmi upokojujúcim dojmom.

10.7.2015 12:09| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist