Existujú lacné a pritom bezpečné autosedačky? Na čo si dať pozor

Na trhu dnes nájdeme obrovské množstvo autosedačiek, pre rodičov môže byť ťažké sa zorientovať. Podľa čoho teda prvú autosedačku vyberať? Čo by mala mať, aby dokonale ochránila moje dieťa.

V akom jazdím aute?

Než zamierite do obchodu, zistite si, aké kotviace prvky má vaše auto. V spoji na zadných sedadlách skúste nahmatať kovové oká tzv. Isofix, niektoré autá majú oka schovaná, hľadajte preto poriadne alebo sa pozrite do manuálu.

Niektoré kotviace prvky nájdete, až keď otvoríte kufor. Na zadnej strane zadných sedadiel sa pozrite po kotve (Top Tether), tú využijete u niektorých autosedačiek s Isofixom, ktoré nemajú podpornú nohu. Noha alebo práve kotva bráni tomu, aby sa autosedačka pri náraze nepřetočila. Nekupujte autosedačku s Isofixom, ktorá nemá aspoň jeden z týchto prvkov.

Bezpečnostné normy

V prípade, že isofix v aute nemáte, poohlídněte sa po autosedačkách, ktoré sa dajú pútať klasickým bezpečnostným pásom auta. Aj tieto autosedačky dokážu skvele ochrániť vaše dieťa. Len si dajte pozor, aby ste bezpečnostné pásy vždy viedli správne, aby neboli nikde pretočené, jedine tak bude autosedačka naozaj bezpečná.

„Isofix odporúčame hlavne u sedačiek v kategórii vajíčok. Sedačka sa počas dňa môže pripútavať niekoľkokrát a ak to robíme v zhone a strese, môžeme v pútanie urobiť chybu. Ak máme isofix, vajíčko len jednoducho nacvakneme na základňu a máme istotu, že je všetko v poriadku, „uviedol Petr Horáček, odborník na autosedačky firiem Zopa a Römer.

Ak isofix máte, odporúčame vyberať autosedačky, ktoré navyše spĺňajú najnovšie bezpečnostné normu I – Size (ECE R129 i-size). Tieto sedačky okrem toho, že sa pútajú pomocou Isofixe, sa vyznačujú aj tým, že v nich deti najmenej do pätnástich mesiacov (cca 80 cm) musia jazdiť proti smeru jazdy. „Všeobecne platí pravidlo, že čím dlhšie, tým lepšie. Deti majú v pomere k veľkosti tela veľkú hlavu, čo môže byť problém pri čelnom náraze. Ak cestuje dieťa v protismere, tak sa pri čelnom náraze energia rozloží na celé telo, dieťa sa oprie do sedačky, „vysvetlil Horáček. Cenovo dostupné autosedačky spĺňajúce najnovšie normu i-size sú napríklad vajíčka Zopa X1 Plus i – size.

Niektorí výrobcovia ponúka sedačky, ktoré možno otáčať o 360 °. Medzi jej hlavné výhody patrí to, že výrazne uľahčuje tak vkladanie, tak vybratie dieťaťa. Možno ju natočiť k dverám, čo prispieva k väčšej bezpečnosti. Rodičia vidia, či majú správne vedené a dotiahnuté pásy. Možno tiež zvoliť, či dieťa budete voziť v alebo proti smeru. Pri pútanie do tejto sedačky snáď nejde urobiť chybu.

Koľko bezpečná autosedačka stojí?

Rozpätie je naozaj široké. Medzi drahšie, ale rokmi osvedčené značky patria napríklad nemecká firma Britax Römer. Jej autosedačky dlhodobo víťazí v bezpečnostných testoch ako je ADAC alebo dTest.

Lacnejšie, ale rovnako bezpečnú variantom potom môžu byť autosedačky českej, rodinnej firmy Zopa. Táto firma sa v posledných rokoch veľmi posunula nielen čo sa týka dizajnu, ale aj práve bezpečia. Jej nový model SPINFIX spĺňa normu i – size a navyše ju práve možno otáčať o 360 °, čo je u autosedačiek v tejto cenovej kategórii unikátne. V predaji bude na konci mája.

Nechajte si poradiť

Predtým, než sa rozhodnete kúpiť vami vybraný model, nechajte si všetky zaobchádzanie s autosedačkou ukázať od preškoleného personálu v autorizovaných predajniach daného výrobcu. Rozhodne doporučujeme vyskúšať vybranú autosedačku s dieťaťom a vo vozidle. Jedine tak budete mať istotu, že dokážete aj vy vaše dieťatko počas ciest správne ochrániť.

17.5.2019 1:31| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist