BABY LIVE! Matej (63): Človek mieni, Maťko mení

Tento týždeň som sa trápila s časom. Zorganizovať si ho nie je pri Matejovi vôbec ľahké. Už sa teším, keď budem mať po štátniciach a Matejovi budem môcť vynahradiť teraz odopierané zážitky. No napriek všetkému si myslím, že je to dobrá skúsenosť do života pre nás všetkých – hľadať kompromisy.

Strojcom môjho času je napriek všetkým mojim plánom Matej. On určuje, ako sa vyvíja môj deň. Keď sa napríklad chcem venovať učeniu a prípravám na štátnice, Matej chce ísť von.

Je najvyšší čas zorganizovať si čas

Občas som potom mrzutá, keďže učenie odkladám na poslednú chvíľu, no keď vidím Mateja šťastného, pochopím, čo je dôležité a šťastná som potom aj ja.
Matej je taký milovník života, že mu nechcem upierať radosť zo všetkých tých vecí, ktoré ho zaujímajú. Vtedy ide učenie bokom.

Hnevať sa však na neho nemôžem a ani to neviem, myslím, že je to na mne, aby som si vedela zorganizovať čas, aj keď ho na učenie naozaj nemám mnoho.
Čo sa týka záhrady, Mateja už po dôkladnom preskúmaní pomaly prestáva zaujímať, ale predsa je tam stále radšej, ako by mal byť zavretý doma.

Prečítajte si aj:

• Už nechcem IVF, chcem adopciu. Vzdávam to
• Ženský orgazmus

Nové miesta, nové zážitky

Najradšej Matej spoznáva nové miesta, takže niekedy jednoducho sadneme do auta a vyrážame za dobrodružstvom kade-tade. Objavili sme v blízkom meste ďalší nový park a musím povedať, že je naozaj úžasný.

Stromy v ňom sú najmenej sto rokov staré, tečie tam potôčik, ktorý sa vlieva do umelo vytvoreného jazera, všade je plno kvetov a hlavne sa tam nachádza hneď niekoľko ihrísk. Maťko sa na nich môže trochu vyblázniť a spoznať aj iné deti.

Zoznamovačka

Zoznamovanie mu ide veľmi dobre. Hneď, ako prídeme na nejaké nové miesto, Maťko sa bezprostredne otvára novému prostrediu a bez váhania nadväzuje kontakty. Keďže si dokáže ľudí podmaniť svojím milým úsmevom, darí sa mu neustále komunikovať s okolím.

Pravdupovediac nemám z toho až takú radosť. Podľa mňa by nemal byť k ľuďom až taký dôverčivý, ale zatiaľ ho v tom len ťažko obmedzím tak, aby si to nechal vysvetliť. Na druhej strane je dobré, že má vo svojom živote zatiaľ samé dobré skúsenosti s ľuďmi, teda dúfam, že to tak čo najdlhšie ostane…

Určite je to pre neho dobrý základ do budúcnosti.

Čítajte tiež:

• Ako zvládnuť alergický šok
• Leto je ten správny čas na utuženie vzťahu

Dôležité rozhodnutie

Keďže ďalšie dieťa ešte stále nie je na ceste, začínam intenzívnejšie uvažovať nad tým, že by som si vzala jedno dieťatko z detského domova ako profesionálna mama. Veľký Maťo je na túto možnosť pripravený a v najlepšom prípade by to bola dobrá skúsenosť pre všetkých, teda aj pre Maťka.

V poslednom čase stále zvažujem pozitíva a negatíva toho podstatného rozhodnutia. No myslím, že nakoniec do toho pôjdem.
Aj po materskej dovolenke by som chcela pracovať v detskom domove a keď by sa nám nepodarilo druhé dieťa, rozmýšľali sme už aj nad tým, že by sme si jedno adoptovali.

Manžel a aj ja sme vyrastali tak, že medzi nami a našimi súrodencami bol veľký vekový rozdiel a obom nám chýbal doma rovesník. Preto by sme chceli mať minimálne dve deti, ktoré by spolu trávili dni a mohli sa hrať. Boli by tým zabezpečené nové podnety pre Maťka a vlastne pre nás všetkých.

Okrem mňa sa učí aj Maťko

Pomaly sa začíname venovať aj učeniu jazykov, ktoré ovládame, teda veľký Maťo po taliansky a ja po španielsky. Myslím, že teraz, keď si Maťko začína pamätať prvé slová, je správny čas začať ho učiť aj slovíčka v inej reči.

Pokúša sa totiž čoraz viac opakovať to, čo počul a tak mu okrem slovenských slov „predhodíme“ aj talianske a španielske slovíčko. Myslím si, že detská pamäť má úžasný potenciál a preto by sme chceli umožniť Maťkovi čo najširší záber poznania – čo najviac dobrých a užitočných vecí.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Detský nábytok
Adopcia homosexuálnymi pármi?
Ako vybrať správnu knihu pre dieťa?

Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist