Baby LIVE! Matej (6): Bol na diéte, no márne

Máme za sebou pokojný týždeň. Maťko sa mení, rastie a cítiť aj to, že sa už poznáme a vieme, čo a ako. Sme už ako ozajstná trojčlenná rodina. Matej priberá, stále by chcel papať, no a moju diétu pekne odignoroval. Inak sa na malého sťažovať nemôžem, keď sa na mňa usmeje, na všetko zlé zabúdam.

Ako som spomínala, tento týždeň bol na rozdiel od minulotýždňovej školskej hektiky, pohodový. Mám pocit, že malý Matej sa úplne stabilizoval a že sme si na seba všetci zvykli ako na každodennú súčasť života. Doba zoznamovania je teda za nami a teraz už môžeme začať stavať na tom, že sme ozajstná trojčlenná rodina. Chceli by sme byť v budúcnosti aspoň štvorčlenná, no pre začiatok sme veľmi spokojní, že sme už traja a môžeme pre seba žiť a navzájom sa o seba starať.

Pomaly už budem fit

Samozrejme najviac pozornosti venujeme teraz malému. Jednak ju potrebuje a jednak mu ju aj chceme dať. Na kolotoč pravidelného kojenia, prebaľovania, kúpania sme si už zvykli a prebieha to už viac-menej automaticky. Ja sa pomaly dostávam do lepšej kondície, aj keď to ešte nie je také ako pred tehotenstvom, ale som stále schopnejšia sa hýbať, či už okolo domácnosti alebo okolo Mateja. Myslím, že malý bude čím ďalej, tým viac potrebovať, aby som bola v dobrej kondícii…

Odmenou je úsmev

Maťko rastie a býva už aj dlhšie hore, no a najmä vtedy potrebuje moju pozornosť. Všimla som si, že sa už neuspokojí len s maznaním, ale vyžaduje si aj iné aktivity. Chvíľu ho baví hojdanie na rukách, chvíľu prechádzanie sa a pozorovanie lustra, ležanie na brušku a dvíhanie hlavičky, alebo len ležanie na chrbte a vyslovovanie rôznych hlások. Každým dňom pozorujeme ďalšie a ďalšie pokroky a keď je malý spokojný, odmení nás úsmevom. Vtedy som úplne bez seba od radosti, že náš zázrak sa usmieva a dokáže to robiť dokonca stále dlhšie.

Rozoznáva farby

Všimla som si, že Matej už rozoznáva aj farby okolo seba, zvuky a veľmi ho fascinujú visiace predmety. Urobili sme si preto ďalší malý výlet a vybrali sme sa na nákupy. Hľadali sme hračky, ktoré by sme mohli zavesiť nad postieľku. S manželom sme sa na dosť dlho zabudli medzi hračkami a nevedeli sme, čo by bolo najlepšie vybrať. Všetky tie farebné hračky a jemné materiály boli pre oči tak veľmi lákavé, že sme po pol hodine začínali byť zúfalí.

Nakoniec sme vybrali šnúru s plyšovými psíkmi s tým, že uvidíme, ako sa to Matejovi bude páčiť zavesené a podľa toho sa ďalej zariadime.

Nakúpili sme si aj farebné tričká a tie mali úspech. Maťko z môjho jasne fialového nevedel spustiť oči. Ja som bola tiež rada, že si po dlhom čase môžem kúpiť aj iné oblečenie ako tehotenské a cítiť sa oveľa voľnejšie.

Prvá vyrobená hračka

Hneď, ako sme prišli domov, sme zavesili Matejovi novú hračku. Čakali sme na reakciu, no a … vôbec ho nezaujala. Nehrkala a ani farebne asi nebola pre neho zaujímavá. Rozhodla som sa preto, vziať výrobu hračky do vlastných rúk. Mala som staršiu konštrukciu na baldachýn, tú som „obliekla“ do pestrej látky a na to som zavesila látkové kocky s hrkálkami.

Úspech bol okamžitý – Matej sa usmieval, búchal pästičkami do kociek a vydával pri tom rôzne hlasové efekty, zárodky jeho budúcej reči….Tešila som sa o to viac, že som mu jeho obľúbenú hračku dokázala vyrobiť sama. Chcela by som v tom aj pokračovať a vyrobiť mu aj ďalšie hračky, pokiaľ sa mu budú páčiť.

Mlieko by chcel stále

Inak nám Matej stále poriadne rastie pred očami, skúšali sme mu dať miernu diétu, ale bezvýsledne. Keď chce jesť, plače dovtedy, pokiaľ nie je nakojený. Čaj iba ochutná a vždy zistí, že to nie je tekutina, ktorú by chcel. Aj som mu ho mierne prisladila hroznovým cukrom, no to takisto odmieta piť. Moje mlieko mu chutí najviac a najradšej by ho pil stále, keby vládal…
Snažím sa teda aspoň jesť diétnejšie a zdravšie jedlá, hlavne špenát, zeleninové polievky a ryžu a jesť menej sladkostí, ktoré mi po pôrode dosť chutili…. Takáto úprava stravy pomôže nám obom.

Myslím si, že teraz, keď bude viac slniečka, nám obom prospejú dlhšie a častejšie prechádzky. A Maťko použije veľa energie na nové pohyby a rast, tým sa zatiaľ utešujem, veď budúcu sobotu (1. mája) oslávi Matej už dva mesiace.

Vaša mamička Maja

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist