BABY LIVE! Matej (58): Ako na rýchlom kolotoči

Občas sa naozaj cítim tak, akoby som sedela na rýchlom kolotoči a všetko sa okolo mňa len točilo. Najmä v poslednom čase som toho mala vyše hlavy. Našťastie sa kolotoč zastavil – odovzdala som bakalárku a zo srdca mi spadol ťaživý balvan. Viem, že sa však onedlho opäť roztočí, pretože sa blížia moje štátnice.

Týždeň ubehol neuveriteľne rýchlo, ani som si poriadne nestačila uvedomovať, aký je deň. Ráno som poumývala a prebalila Maťka, obliekla som ho do jeho domáceho úboru, potom sme si urobili raňajky a hneď som si musela sadnúť za počítač, aby som stihla dokončiť bakalársku prácu včas. To boli dni….

Hurá do hôr!

Zdá sa mi, že Matej si na tento ranný rituál už pomaly aj zvykol. Našťastie prácu som dokončila včas a teraz máme chvíľu opäť iba pre seba. Cítim, ako sa mi uľavilo a radosť som zakončila aj prechádzkou do lesa.
Cez internet som objednala sedačku na chrbát s kovovou konštrukciou, ktorá okrem toho, že bola lacná, má pre mňa aj trochu nostalgický význam. Je to klasický nosič môjho detstva, takže už sa teším, keď sa vyberieme na výlety.

Raj v raji

Rada by som Maťkovi ukázala aj cestu vlakom, tak, že by sme sa vybrali na nejaké pekné miesta trochu ďalej, ako len do lesa za domom. Autom je to síce pohodlnejšie, ale myslím, že cesta vlakom má pre deti oveľa romantickejší charakter. Maťko je nadšený, keď môže spoznávať nové miesta a ľudí, je to vyslovene spoločenský človiečik.

Takže najneskôr po štátniciach, ktoré sú začiatkom júna, by sme sa všetci traja mohli odmeniť romantickou prechádzkou po Slovenskom raji.

Prečítajte si tiež:

• Bylinky pomáhajú i deťom
• Kliešťová encefalitída

Kroky, pokroky

Maťko najradšej behá po svojich a zdoláva bez problémov rôzne prekážky. Za posledný týždeň urobil veľké pokroky, čo sa týka chôdze, takže ho pokojne môžem nechať behať po dvore a sledovať ho z jedného miesta. Rada ho takto pozorujem a som na neho neuveriteľne pyšná.

Nechce sa už vodiť za rúčku, vidím, aký je cieľavedomý a najradšej sa zdokonaľuje sám. Všimla som si, že je veľmi nerád vedený za ruku a to hocikým. Keď sme boli naposledy v parku a Maťko si tam našiel kamarátku, čo si ho chcela láskyplne chytiť, nedovolil to ani jej.


Matejove kroky sú už dosť rýchle…

Knižky máme radi

Tiež sa mi zdá, že je malý oveľa vnímavejší. Niekedy si pozeráme knižku s obrázkami a dosť dlho sa na túto činnosť dokáže sústrediť. Keď tam vidí zvieratko, zareaguje väčšinou slovom „havo“, aj keď je to napríklad medveď, ale rozpozná, že ide o zviera. Maťko má zatiaľ pre všetky zvieratká univerzálny názov.

Má rád, keď mu obrázky v knižke popisujem a ukazujem mu, čo sa ako volá. Niekedy sa snaží slovíčka vyslovovať a občas sa mu nejaké nové aj podarí.
No a z toho sa teším potom ja. Hoci ide skôr o náhodu a Maťko to rýchlo zabudne.


Matejov typický úsmev

Čítajte aj:

• Kedy a ako začať čítať deťom?
• Ako nestratiť sebavedomie na materskej dovolenke
• Prečo niektoré ženy zanevrú na sex?

Je to tanečník i živel zároveň

Tiež má veľmi rád hudbu – najmä zvučky rozprávok, ale dokonca aj ľudové piesne, v rytme ktorých sa hneď začne vlniť.
Má dve verzie tanca – na rezkejšiu melódiu tancuje hore-dolu do podrepu a na pomalšiu sa vlní do bokov. Okrem toho sa snaží melódie aj napodobovať. Veľký Maťo mu rád spieva „medveďku, daj labku“ a malý naposledy prekvapil skoro totožnou kópiou tejto melódie.

Je to veľký milovník života a väčšinu dňa sa teší z vecí okolo seba, z ľudí a prírody. Teraz, keď svieti slniečko, by si najradšej vychutnával pobyt na vzduchu celý deň. Myslím, že plače len vtedy, keď je už veľmi unavený a potrebuje si pospať, ale rád by ešte spoznával všetko naokolo – od omrvinky, ktorá sa mu dá chytiť do dvoch prštekov až po drevené polená na dvore.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Keď na materskú, tak na chalupu!
Cestovanie s dieťaťom
Vývoj reči počas prvého roku

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist