Baby LIVE! Matej (4): Cítim sa ako znovuzrodená

Poviem vám vďaka za sviatky. Tak dobre som si už dávno nepospala. Manžel mal voľno, staral sa o malého a ja som si konečne oddýchla. Cítim sa priam ako znovuzrodená.
Aj z malého sa dokážem viac tešiť, keď mám energiu. Všímam si, aké pokroky za posledné dni urobil. Je to priam zázrak sledovať, ako sa mení a čo všetko dokáže.

Sviatky nám všetkým pomohli. Bol rád manžel, ja a myslím, že aj Maťko. Ten si mohol otecka naplno užiť. Ja som si konečne vydýchla, pretože manžel sa venoval Maťkovi niekoľko dní, keďže boli sviatky a mohol tráviť viac času s nami. Konečne som si pospala, Mateja som len kojila a ostatné sa staral manžel. Dal malého odgrgnúť a prebalil ho.

Veľmi mi to prospelo, lebo v poslednom čase som už okolo ôsmej večer mala problém odpovedať manželovi na otázku. Vždy som padla do postele a hneď som zaspala. Mojím budíčkom bol až plač Mateja, ktorý si pýtal mliečko.
Táto manželova celodenná prítomnosť bol pre mňa najlepší relax a najväčšia pomoc za posledné obdobie. Mohla som si odskočiť, keď som potrebovala, pozrieť si rozprávku v televízii a aj navariť bez toho, aby som neustále sledovala, či je všetko v poriadku. Ako som už totiž spomínala, od Mateja sa nedá pohnúť ani na krok.

Keď už nič nepomáha

V poslednom čase sme začali dávať malému aj cumlík, no snažíme sa ho používať len v krajnom prípade, keď už nepomáha ani naša neustála pozornosť. Zatiaľ nás drží odhodlanie, dať malému toľko pozornosti, koľko vládzeme a koľko si pýta. Zo začiatku som nevedela, aký prístup bude pre malého najlepší a vypočula som si veľa rôznych rád od mamičiek, ktoré si tým už prešli. Rozhodli sme sa, že mu zatiaľ venujeme viac-menej všetok čas a uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Je mi totiž jasné, že sa bude musieť naučiť byť aj chvíľu sám.

Uaí, bŕ, ga, daí…

Inak robí Matej každým dňom veľké pokroky vo všetkých smeroch. Rastie nám pred očami a tiež aj pekne priberá. To pociťujem najmä vtedy, keď ho držím na rukách. Všímame si jeho pohybové pokroky. Ručičky už začína mať mierne koordinované, niektoré pohyby si pamätá a vie si aj pridržať cumlík, keď mu padá z ústočiek. Hlavičku si každým dňom udrží o niečo dlhšie. Keď ho položíme na bruško, tak mu už nepadá hneď po prvom zdvihnutí, ale už ju pekne udrží aj desať-pätnásť sekúnd.

Okrem toho pridal malý do svojho slovníku aj nové hlásky, niečo ako: uaí, bŕ, ga, daí… Ako sprievodný prejav nesúhlasu, hladu alebo spokojnosti a radosti. A dokonca predvádza Matej aj niečo ako smiech, ale to zas bez zvukového prejavu. Vo svojom repertoári má tiež rôzne mimické gestá, úškľabky, zachmúrenú tváričku aj špúlenie ústočiek. Keď sa na neho pozerám, tak pýta mlieko tak, že vystrkuje jazýček a naznačuje satie. Je to sranda pozerať a sledovať jeho nové spôsoby komunikácie. Myslím, že nás to baviť neprestane.

Veľkonočná „oblievačka“

Matej má za sebou prvú dlhšiu cestu autom do mesta vzdialeného asi hodinu, kde sme boli na návšteve za starými rodičmi. Zvládol to výborne. V aute bez problémov vždy zaspí, tak to bolo aj teraz a po príchode dostal svoju dávku mlieka, takže som sa tešila, že to všetko výborne vychádza. Od babky dostal prvú veľkonočnú výslužku a dedko mu uplietol šibák. Nakoniec Maťko celú izbu pooblieval, keď ho chcela babka prebaliť a nechala ho chvíľu bez plienky…

Okrem návštevy sme chceli vyskúšať dlhšiu cestu, lebo externe študujem v meste vzdialenom hodinu a pol cesty a budem musieť absolvovať v blízkej budúcnosti zopár skúšok. Ešte dobre, že skúšky bývajú večer, takže sa môžeme na ne vybrať spoločne všetci traja a kým ja budem ústne odpovedať, manžel s Maťkom ma počkajú. Takže taký je plán a dúfam, že všetko dobre dopadne a zvládnem malého aj skúšky.

Trávenie – trápenie

Na zdravie Mateja sa sťažovať nemôžem. Trápi ho niekedy len bruško a trávenie. Hoci som, samozrejme, vylúčila všetky „agresívne“ jedlá, ako sú strukoviny, kukurica a všetko, čo by ho mohlo nadúvať, alebo na čo by mohol byť alergický. Problémy s trávením riešime kvapkami pre dojčatá a zvládame to v celku dobre. Zo začiatku Matej kvapky vypľúval, ale postupne sa ich naučil prehĺtať, čo sa mi zdá úplne zázračné, že mesačné bábo dokáže spolupracovať a dokonale mi dôveruje. S manželom sa na neho stále nevieme vynadívať.

Dnes, v piatok 8. apríla má presne 38 dní. Ráta sa nám to ľahko, keďže sa narodil 1. marca.

Vaša mamička Maja

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist