KLUB Tehuliek 30: Učíme sa dýchať

Tehuľky z klubu sa učili dýchať, obe boli na predpôrodnom kurze. Petra zistila, že nevie zadržať dych, Soňa má zas problém s dýchaním v noci, vraj funí ako starý jež. Obe gratulujú Zuzke ku krásnemu synčekovi.

Tehuľka Soňa: Viem dýchať i tlačiť. Teoreticky

Mám pocit, že onedlho budem na pôrod už teoreticky pripravená: Nachystané mám aj všetky vecičky, čiže čoskoro začnem len čakať a čakať, kedy to na mňa príde. Ako som videla pri tehuľke Zuzke, môže to byť ozaj hocikedy…

Rady aj pre oteckov

Týždeň som mala opäť zaujímavý a kadečo som postíhala. Na predpôrodnom kurze sme preberali 2. a 3. dobu pôrodnú, čo som veľmi rada. Aspoň teoreticky viem, ako to celé prebieha a čo ma čaká. Vysvetlili nám, ako treba dýchať, tlačiť a hlavne, že treba počúvať inštrukcie pôrodnej asistentky alebo pôrodníka. Boli tam aj praktické rady pre oteckov, ktoré som hneď zreferovala Rominovi, aby vedel, do čoho ide.

Okrem toho som bola aj na poučení okolo PEDA, čiže epidurálky. Anesteziologička nám všetko podrobne vysvetlila a ubezpečila nás, že by nám to malo ubrať tak 50 – 70% bolesti, v čo dúfam, len samozrejme treba prísť včas do pôrodice, aby sa to stihlo v správnom čase podať.

Stretko tehotných

Cez víkend sme boli na akcií pre tehotné – „Šnúra života“, kde ako prvá cena bola možnosť získať odber pupočníkovej krvi a s tým spojená propagácia. Je tu určite veľmi dobrá vec, len to nie je lacná záležitosť.

My sme sa rozhodli, že túto možnosť nevyužijeme a dúfam, že to nikdy nebudeme potrebovať. Mali tam byť aj prednášky ohľadom pôrodu a iné, na ktoré som sa veľmi tešila, len to trošku odflákli. No čo už, ale aspoň sme strávili pekné poobedie na čerstvom vzduchu.

Prečítajte si tiež:

Poradňa pupočníkovej krvi
Chcem byť s partnerkou pri pôrode

Malému už bije srdiečko pekne

V poradni som dopadla dobre a všetko je v poriadku. Pre istotu ma pani doktorka nechcela vyšetrovať vaginálne, aby nedráždila zbytočne krčok. Minule som bola otvorená len na špičku prsta, čo je v poriadku.

Robili mi rozšírený krvný obraz a našťastie hodnoty železa sa už upravili, ale naďalej mám užívať všetky vitamíny. Do knižky mi zapísala aj špeciálnu požiadavku na ďalšie krvné testy, ktoré mi majú robiť počas 1. doby pôrodnej, kvôli tomu, že som v prvom trimestri krvácala. Bola som aj na kontrolnom CTG monitore a malému už pekne bije srdiečko. Tentokrát väčšinu času prespal, ale keď sa zobudil, dával to potrične najavo svojimi silnými kopancami. Ale pokiaľ kope, aspoň viem, že je v poriadku, aj keď to niekedy riadne bolí.

Som ako starý jež

V poslednej dobe sa mi Romi sťažuje, že v noci ťažko dýcham a funím ako starý jež. To bude tým, že mám už dosť veľké bruško a keď si už konečne nájdem tu správnu polohu na spanie, tak si pekne odfukujem.
Ešte musím úspešne dokončiť tento týždeň a potom už môžem v pohode rodiť, tak som zvedavá, kedy to na mňá príde. Možno to bude nečakané ako u Zuzky 🙂

Vaša tehuľka Soňa


Soňa je v 38. týždni


Tehuľka Petra: Kým sa dostanem na vyšetrenie, porodím

Kolobeh vyšetrení či skôr čakaní na termíny u lekárov pokračuje. Trpezlivosť mi sem-tam ozaj dochádza a naše zdravotníctvo ma neprestáva prekvapovať. Som zvedavá, či do pôrodu všetky vyšetrenia vôbec stihnem.

Neviem zadržať dych?

Prvé predpôrodné cvičenie mám už za sebou. Alebo skôr išlo o nacvičovanie predýchavania kontrakcií. A mám sa veru, čo učiť. Lebo zadržať dych na tak dlho mi robí problém.

Cvičenie začalo o pol hodinu neskôr, lebo pani psychologička robila prednášku pre oteckov, ktorí chcú byť pri pôrode svojich detičiek. Zrejme mali véééľa zvedavých otázok, a preto meškala. Do telocvične sa nahrnulo veľa bruškatých budúcich mamičiek a začali sme s cvikmi na spevnenie svalstva, ktoré môžeme využiť bezprostredne po pôrode a aj neskôr doma. Ďalej sme si ukázali cviky na uvoľnenie svalstva a nasledovalo dýchanie.

Hups…. zistila som, že toto mi nejde. Nadýchnuť sa cez ústa, zadržať dych, zavrieť oči, zatlačiť a vydýchnuť – toto všetko treba spraviť počas kontrakcie a keďže tá trvá niekedy až minútu, tak to treba zopakovať 2 až 3 krát.
Tento týždeň si to pôjdem ešte zopakovať, nech sa mi to lepšie vryje do pamäti. Viem, že na pôrodnej sále budem dýchať a tlačiť podľa pokynov pôrodníka, ale je lepšie naučiť sa techniku správneho dýchania dopredu.

Malá cestovateľka

Okrem iného som bola na monitore. Išlo o snímanie srdiečka malej a súčasne maternicových kontrakcií. Napriek tomu, že sa malá stále vrtela a ako ja hovorím, že mi cestuje v brušku, 20-minútové vyšetrenie dopadlo dobre.
Kvôli tomu, že sa malá rozhodla, že počas ležania bude cestovať, musela sa u mňa sestrička trikrát zastaviť a upraviť stetoskop na snímanie oziev jej srdiečka.

Následne ma sestrička s CTG monitorom poslala do vedľajšej ambulancie, aby to skontroloval gynekológ. V tejto ambulancii sa budem hlásiť na kontrolu ešte tento týždeň.

Čítajte tiež:

Ako vybrať predpôrodný kurz?
Tvrdnutie bruška v tehotenstve
Dno panvy[url

Zdravotníctvo…. no comment

Okrem toho ma sestrička poslala na ultrazvuk priamo do nemocničnej časti. Tam ma však iba objednali a na moje prekvapenie som dostala termín až o 2 týždne! Čakala som, že ako tehotná – ani nie mesiac pred pôrodom, budem chodiť na kontroly aspoň raz do týždňa. Ale tu sa stretávam len s tým, že sa musím všade objednávať a čakať.

Preboha, veď ma pôrod môže prekvapiť skôr, než ma vôbec vyšetria! No v tejto nemocnici, ako keby mali všetci na všetko čas. Som z tohto nášho zdravotníctva mierne znechutená a celá táto tortúra mi pridáva na strachu zo všetkého, čo ma najbližšie čaká – teda pôrod a potom starostlivosť o bábätko.

Na karneval!

Okrem stresíkov z nemocničného prostredia som si užila aj zábavu. Stretla som sa so svojimi už bývalými kolegyňami a s ich deťmi sme vyrazili na Senecký karneval. Každoročne ide o vynikajúcu akciu, kde okrem detí sa aj dospelí oblečú do rôznych kostýmov a v sprievode vyrazia cez námestie k jazerám.

Je úžasné sledovať, aké masky si ľudia dokážu vymyslieť. Deťom sa samozrejme najviac páčilo na kolotočoch. My sme s babami zatiaľ klebetili o všetkom možnom i nemožnom, dobre som sa odreagovala.
Len čo sa z oblohy stratilo slniečko a poriadne sa ozimilo, vyrazili sme na cestu domov. O rok prídem na karneval už aj s bábom :).

Vaša tehuľka Petra


Petra je v 36. týždni, takto vyzerá v brušku jej dcéra.

27.7.2011 7:27 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist