26. 5. 2017  |  Meniny: Dušan

33. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vstupujete do predposledného lunárneho mesiaca tehotenstva. Stále sa zväčšujúce bruško vám spôsobuje problémy. Máte pocit, že sa dieťatko otáča, ale nekope. Dieťatko reaguje na vašu aktivitu, komunikujte s ním!
foto: Vlasta Srbová

Ako rastie vaše dieťatko

Medzi 33. a 36. týždňom tehotenstva orgány dieťaťa ďalej dozrievajú a ich funkcia je už z väčšej časti pripravená na samostatný život. Narastá množstvo podkožného tuku, čo mení farbu kože na ružovú. Rýchle zväčšovanie mozgu rozšíri počas tohto týždňa hlavičku o ďalších 9 mm. Dieťa už nemá taký priestor na akrobatické kúsky, preto jeho pohyby cítite skôr ako otáčanie sa, nie kopanie. Možno vysledujete, že bábätko sa hýbe v závislosti na vašej aktivite, jedle, spôsobe oddychu alebo konkrétnych zvukoch. Meria od temena po zadoček už asi 30 cm a váži takmer 2 kg.

PRE VÁS

Každý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Maternica sa zväčšuje a môže preto tlačiť na žalúdok a rebrá. Trochu sa vám uľaví, keď sa dieťa otočí hlavičkou nadol. Môžu sa vám zhoršiť opuchy nôh a objaviť hemoroidy. Poloha na chrbte pre vás prestáva byť príjemná. Zväčšujúce sa bruško spôsobuje časté močenie a sťažené dýchanie. Ako sa s tým vysporiadať? Môžu vás prekvapiť občasné sťahy maternice. Ak nie sú bolestivé a neobjavujú sa častejšie ako desaťkrát za deň, ide o úplne normálny jav. V ďalšom mesiaci priberiete asi 1,5 kg.

Otázky a odpovede

Prečo s dieťatkom komunikovať už pred narodením? Prenatálna komunikácia zrejme nijako zásadne vývoj dieťaťa neurýchli, ale kladný vplyv naň má určite. Dáva totiž dieťaťu jasnú správu: si vítané. A láskyplné prijatie je (nielen) pri štarte do života veľké plus.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tip pre mamu

Urobte si počas dňa čas na vaše dieťatko. Oddýchnite si a pozorujte jeho pohyby. Lekár by vám mal byť schopný približne povedať, koľko pohybov by ste asi tak mali cítiť. Kedy spozornieť a ako povzbudiť pohyby dieťatka?

Otec je v tom tiež

Akým spôsobom oznámite príchod dieťaťa svojim známym a rodine? Táto milá povinnosť zostane na vás, pretože mamička bude mať po pôrode iné starosti. Urobte si už dopredu zoznam všetkých, na ktorých nechcete zabudnúť.

8. 5. 2009 |
Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázok používateľa

velka skoda, ze pisete tak malo a velmi povrchne o jednotlivych tyzdnoch tehotenstva. kazda buduca mamicka, ktora je vo velkom ocakavani mi urcite da za pravdu, ze je zvedava na kazdu informaciu. bolo by krasne uverejnit fotky babatiek v jednotlivych stadiach tehotenstva, pripadne tazkosti a sposoby ich odstranovania, najma tie alternativne. ako je homeopatia alebo strava. dakujem

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené