Problémy v sexe? Môže za tým byť strašiak menom VAGINIZMUS!

Sex by mal byť uvoľnením pre každého človeka a mal by tiež spestriť život. Intimita prehlbuje intímny zážitok s naším milovaným. Niekedy však pre vážne dôvody nie je spestrením života a spôsobuje skôr nepríjemné pocity alebo takmer nijaké pocity, či dokonca bolesť.

vaginismus-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Vaginizmus je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré trápi, našťastie, na svete len veľmi málo žien. No ak ich začne trápiť, tak je to veľmi nepríjemné a bolestivé. Trpí však najmä duša.

Počuli ste už o vaginizme?

Predstavuje stiahnutie svalov v okolí vchodu do pošvy, bez toho, aby to žena sama chcela a ovplyvnila. Je to podvedomý a obranný reflex, resp. obranný kŕč svalstva. Príčiny môžu byť úplne psychické alebo môže byť vaginizmus spôsobený aj s fyzickými problémami na pozadí napr. operáciou, zápalom či inými fyzickými chorobami. Niektoré ženy trpia vaginizmom od prvej menštruácie, no niektoré zistia, že sex nie je možný alebo je veľmi bolestivý, a prídu na to pri prvom styku.

Ak je nemožné, aby partner vnikol do vás počas sexu, alebo je to pre vás veľmi bolestivé, náročné či nepríjemné, cítite, že ste tam dole akoby stiahnutá, tak potom je načase pouvažovať nad vaginizmom. Ak ste vyskúšali všetko a pri uvoľnení vám nepomáha ani jemné správanie partnera, ani sviečky, lubrikanty či vínko, potom vaším problémom môže byť nepríjemný vaginizmus.

Ako prvé však musia ženy, ktoré majú tieto nepríjemné problémy, konzultovať problém s gynekológom, ktorý najprv bude pátrať po fyzickej príčine, prípadne po nejakých bakteriálnych problémoch. Ak sa vylúčia lekárom a testami všetky fyzické problémy či sexuálne prenosné choroby, tak je namieste zvážiť možný problém vaginizmu. Niektoré pacientky však okrem vaginizmu trpia napríklad aj chronickými zápalmi či cystami, alebo inými problémami. Tie treba riešiť prvé, potom sa môže riešiť psychická podstata vaginizmu.

Terapia je náročná a zdĺhavá, ale takmer vždy pomôže. Sex je dar a mali by sme si ho vždy chrániť a náležite prežívať, a keď máme akýkoľvek problém, tak by sme ho mali neodkladne riešiť a nie čakať roky. Väčšina žien však čaká s liečbou dlhý čas, pretože sa hanbí o tom hovoriť, prípadne sa bojí testov a nepríjemných často bolestivých vyšetrení u gynekológa. Pri liečbe by mali spolupracovať aj sexuológ, aj psychológ spolu s gynekológom.

Psychologické dôvody

 • trauma z detstva – znásilnenie, obťažovanie
 • bolestivý až traumatický prvý sexuálny styk
 • prísna náboženská, puritánska výchova v rodine, sex sa pokladá za tabu
 • strach z otehotnenia
 • problémy a nezhody s partnerom
 • nevysvetliteľný stres a úzkosť počas sexu
 • nespokojnosť so svojím výzorom alebo s výzorom partnera

Príčiny fyzického pôvodu

 • po dlhom a bolestivom pôrode
 • infekcie v genitálnej oblasti
 • príliš úzka vagína, väčší penis
 • menopauza
 • nedostatočná lubrikácia
 • po operáciách v genitálnej oblasti

Štádiá vaginizmu

Vaginizmus má niekoľko stupňov. Niekedy sa žene nikdy nepodarí mať sex, dokonca ani si zaviesť tampón do pošvy. A niekedy je sex možný aspoň trošku, keď sa partner dostane do vagíny aspoň z kraja, ale vždy je sprevádzaný bolesťou a obavami či pálením.

Vaginizmus sa nevyhýba ani mladým ženám začínajúcim s pohlavným životom. Môže ženu kedykoľvek nepríjemne prekvapiť. S vaginizmom treba bojovať, lebo netrpí iba žena, ale aj jej partner, pretože žena by aj chcela sexuálne spojenie, ale pre problémy či bolesti nemôže. Vaginizmus je vážna porucha sexuálnych funkcií. Len čo príde reč na sex, hoci ženy skutočne milujú svojho partnera, milujú maznanie s ním, tak sa nedokážu skutočne uvoľniť. Čím viac s milovaným partnerom chcete sex a pokusy opakujete a nejde to, tak tým prichádza na rad zase trauma.

A aké je východisko?

Riešení je hneď niekoľko: Buď to partneri riešia iným spôsobom,  a tým pádom sa uspokojujú inak, alebo to proste začnú riešiť. Na uvoľnenie musíte s partnerom vyskúšať iné polohy, partner musí byť dostatočne trpezlivý a citlivý alebo vyskúšať dostatočnú lubrikáciu, napríklad prírodným kokosovým olejom. Ak tieto prvotné pokusy a rady zlyhávajú, treba problém riešiť so sexuológom, gynekológom.

Niekedy je vinou vaginizmu ťažké až nemožné vykonať bežnú gynekologickú prehliadku. Dokonca sú extrémne prípady, keď si žena nedokáže zaviesť ani tampón do pošvy. Pretože počas sexu sa pri dotyku penisu v pošvovom vchode stiahne svalstvo kŕčom, tiež sa chrbtica ohne do predklonu a zovrú sa stehná. Mnohé ženy začnú pochybovať, že ich vagína je veľmi malá alebo nedostatočne veľká. V skutočnosti je to iba vaginizmus.  Podvedome sa reflexne pošvové dno sťahuje, hoci nechce. Je to samovoľné.

Čítajte tiež:

Ako prebieha liečba?

Prebieha pod kontrolou sexuológa, gynekológa a psychológa, kde odporučia partnerom autogénny tréning pre posilnenie svalov panvového dna. Tieto svaly sa žena pomocou tohto tréningu naučí ovládať. Dostatočná lubrikácia je základom pri akomkoľvek sexe. V niektorých prípadoch pomáha malý vibrátor, sexuálne hračky – umelý malý penis, ktoré im odporučí sexuológ, a potom je styk prijateľnejší, pretože žena sa najprv naučí pracovať s vibrátorom a uvoľní sa pomocou neho. Neskôr je pripravená aj na partnerov penis.

V každom prípade sa netreba ničoho báť a žena by sa nemala hanbiť! Každá choroba má liečenie. Nemusíte trpieť roky, pretože cesta sa vždy nájde. Vaginizmus je nepríjemná situácia pre muža aj ženu, pretože ich sexuálny vzťah potom nie je možný. Dlhodobé neriešenie tohto problému môže viesť k rozpadu vzťahu, preto túto chorobu netreba podceňovať. Treba ju neodkladne riešiť, a nielen preto, že túžite napríklad po dieťati. Každý problém má predsa riešenie. Netreba sa mu poddávať.

Nevydarený či bolestivý sex môže vyvolať veľkú frustráciu u ženy, stratu sebadôvery a iné veľké problémy. Ženy sa hanbia za svoju dysfunkciu, neschopnosť mať sex. Je však potrebné o všetkom sa úprimne rozprávať. Netrpte roky, netrestajte samy seba. Začnite konať.

30.12.2022 4:28| autor: Natalia Bosáková | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist