BABY LIVE! Matej (52): Bol to úžasný rok

Očakávaný dátum a dní plné príprav sú za nami. Maťko oslávil svoje prvé narodeniny a my sme tak uzavreli krásny spoločný rok. Rok v trojici.

Ako sa blížili Maťkove prvé narodeniny, pristihla som sa pri tom, že v duchu tak trošku rekapitulujem. Premýšľala som, čo všetko sme spolu už prežili, čo Maťko dokáže a najmä čo pre nás znamená (samozrejme aj my pre neho). Isté je, že už si ani neviem predstaviť, aké to bolo, keď sme ho nemali.
Jednoducho nám zmenil život.

Návrat do detských čias

Týždeň sa ako ináč niesol v znamení príprav a oslavy prvých Maťkových narodenín. Všetci sme prežívali túto úžasnú udalosť veľmi intenzívne, babka dala urobiť krásnu tortu, ja som sa postarala o výzdobu a objednala som knihy, ktoré sprevádzali aj mňa v čase môjho detstva.

Maťko im síce ešte nerozumie, ale keď príde čas, začneme mu z nich pred spaním čítať. Musím sa priznať, že sa už teraz na to veľmi teším. Vrátim sa do svojich detských čias a budem spolu s naším drobcom odznova prežívať všetky svoje obľúbené knižné dobrodružstvá.

Pre začiatok sme mu do knižiek napísali venovanie a budeme čakať na to, kým ich bude schopný vnímať.

Hračky som vylúčila

Hračky som Maťkovi nechcela dávať, lebo ich je doslova už plný dom a pomaly neviem, kam by som ich poukladala.
Aj tak ho nezaujímajú iba hračky, ale aj všetky ostatné veci, teda najmä tie, ktoré môže preskúmať a následne potom aj porozhadzovať.
Okrem darčekov som organizovala aj oslavu, rozhodli sme sa, že Maťkov veľký deň oslávime na dve etapy. Zatiaľ totiž mohli prísť len Maťkovi starí rodičia. Budúci týždeň nás preto druhá časť oslavy s krstnými, tetkami a dedkom.

Pamätám si aj prvý úsmev

Každopádne náš malý Matej už má svoj prvý rok za sebou, čaká nás druhý a s ním plno nových zážitkov a plánov. Všetko, čo sme doteraz spolu zažili mi pripadá nádherné a som šťastná, že sa Maťko stihol naučiť toľko nových vecí. Odkedy sme ho privítali na svete, naplnil každý deň radosťou, a tak si neprestávam uvedomovať, aký je to veľký dar.

Spomínam si, ako sme pri každej novej zručnosti, ktorú získal, prežívali neskutočné emócie, na jeho prvý úsmev, na to, ako začal dvíhať hlávku, ako sa prvýkrát posadil, povedal mi mama…
Svoj rok zavŕšil tým, že sám chodí a okrem iných slov sa dokáže aj krásne rozlúčiť – zakývať a povedať „papa“.

Živio, živioo, živioooo

Všetko mi to stále pripadá ako neuveriteľný zázrak a tak sme narodeniny oslávili tak, ako sa patrí. Zaspievali sme Maťkovi aj „živio“, čo sa mu ohromne páčilo a trochu si aj zatancoval.
Myslím, že sa nám podarilo urobiť tento deň výnimočným tak, aby si to dokázal uvedomovať. Dôkazom bola aj jeho neutíchajúca energia večer, keď sa už malo ísť spať, no Matej nelenil a neustále sa snažil pritiahnuť našu pozornosť. Musela som nakoniec tvrdo zakročiť a uložiť ho do postieľky napriek protestom a počkať, kým sa trochu upokojí a zaspí.

Z toľkého záujmu o svoju osôbku bol naozaj rozrušený, takže sa celkom teším na to, keď sa chod dňa vráti do normálnych koľají.


Maťko aj so starými rodičmi

Priletí snáď onedlho aj druhý bocian

Maťko je veľký obľúbenec celej rodiny a všetci by sme s ním najradšej trávili čo najviac času. Ja som sa rozhodla, že si urobím pedagogické minimum pre prípad, keby bolo v škôlke v okolí voľné miesto, aby sme mohli za dva roky spolu nastúpiť. Okrem toho ďalšie vzdelanie sa mi bude hodiť aj v obore, ktorému sa venujem, takže sa z nového nápadu teším a hneď v septembri ho aj idem zrealizovať. Ideálom však ostáva ešte jeden prírastok do rodiny, po ktorom zatiaľ túžime a dúfame, že príde čoskoro.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Nie je skoro na vlastnú izbičku?
Aj hračky môžu ohroziť zdravie
Oslavy narodenia dieťaťa vo svete

Viac o téme: hračkyoslavy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist