BABY LIVE! Matej (30): Zuby – to sú predsa len prebdené noci

Tak je to tu! Prebdené noci, plač, opuchy. Kým prvá fáza rastu Maťkových zúbkov bola viac-menej bezproblémová, teraz sme to pekne „schytali.“ Neobišli nás ani teploty. Počas tohto ťažkého týždňa som sa sem-tam doslova cítila ako mátoha.

Maťkovi sa začali postupne prerezávať ďalšie zúbky, nevšimnúť sa to tentoraz naozaj nedalo. Neobišiel nás totiž ani plač a prebdené noci.

Horné ďasienko mu najprv poriadne napuchlo a bolo vidieť, že ho má citlivé, čo dokazoval hlavne plačom – samozrejme, najmä v noci. Okrem toho si Matej rúčky stále dával do úst, no a keď sa dotkol boľavých miest, plakal ešte viac.

„Nočná smena“

Noci boli ozaj zlé. Malého som sa snažila čo najviac utíšiť, aby si oddýchol aspoň manžel, ktorý vstáva skoro do práce. No ja som mala ráno pocit, akoby som vôbec nespala. Zavrieť oči sa mi síce podarilo, no bolo to len niekoľko pretrpených hodín v polospánku. Chcela som Maťkovi uľaviť od bolesti, tak som mu ďasienka občas natierala gélom na to určeným. V tých najkrízovejších dňoch mu v noci ani nechutilo piť a ráno mal prakticky prázdny žalúdok, takže keď sa konečne napil, prišlo mu tak zle, že všetko vyvrátil. Chudáčik. No a aby toho nebolo málo, nakoniec sa mu ešte aj zvýšila teplota a celý deň prespal. V noci mal potom dosť energie a pre mňa sa mohla začať „druhá smena“.

Mátoha pri práci…

V jednu noc som sa pozrela na Mateja a veľmi ma prekvapil – vo svojej postieľke bol jednoducho na štyroch. Videla som to u neho po prvýkrát, takže napriek uboleným chvíľam som sa tešila z ďalšieho pokroku.
Takto to išlo tri dni, potom ďasienka pomaly odpuchli a mohli sme začať s upravovaním prehodeného režimu. Počas dňa som sa snažila Mateja udržať čo najdlhší čas v bdení, aby sa mu chcelo v noci spať a aby som aj ja mohla konečne nabrať trochu síl, lebo som sa pomaly začala cítiť ako „mátoha“.

Poriadny spánok mi už začal veľmi chýbať, čo sa prejavovalo vo všetkých mojich ostatných činnostiach.

No najpodstatnejšie v tej chvíli bolo, aby sa Matej dal do normálu a aby sme sa dokázali dostať do starých koľají.

Teploty opadli

Zvýšená teplota Maťka bola spôsobená rastom zúbkov a nie prechladnutím, takže keď najhoršie muky zo zúbkov opadli, mohli sme využiť slnečné dni na prechádzky. Keď sme prišli domov a Matej sa začal ukladať na spánok, snažila som sa ho ešte zabaviť, aby si to ušetril na noc.

Postupne teplota klesla a nakoniec prišla aj vytúžená noc, ktorú sme takmer celú prespali. Po tejto noci som sa cítila ako znovuzrodená a mala som trojnásobnú silu, než na akú som si za posledné dni zvykla Keďže aj vonku bolo príjemné počasie, vyniesla som Matejovi do záhrady vaničku z kočíka a išla som kosiť trávu, ktorá už začala naberať veľmi škaredé rozmery.

Čarovná sila slnka a spánku

So slniečkom sa môj entuziazmus vrátil a ako som sa zaháňala kosou rozmýšľala som stále detailnejšie nad budúcim ihriskom pre Maťka. Povedala som si, že do jari záhradu čo najlepšie pripravím a manžel potom môže zrealizovať naše ihriskové plány.

Maťko na moje prekvapenie pekne sedel vo svojej vaničke a hral sa, čerstvý vzduch a zmena prostredia ho bavila, navyše mohol pozorovať nášho psa, ktorý je na dvore.

Spánok je úžasná vec a keďže som bola oddýchnutá, večer som ešte zvládla prípravu do školy a tiež práce okolo domácnosti, tie sa dajú totiž točiť donekonečna…
Zatiaľ majú zúbky prestávku, vyzerá to tak, že horným to bude trvať o niečo dlhšie ako prvým dvom spodným. Do vtedy si užívame relatívne nerušenú noc a Maťkove úsmevy.

Maja + Matej

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist