KLUB tehuliek (46): Je Nela Nela?

Mirka má od doktora samé dobré správy, znepokojuje ho však jazva po cisárskom. Katka mätie Nelka. Zmenila celý svoj režim.

Tehuľka Mirka: Snáď potvrdia babu

Zdravím vás všetkých. Už sa mi ani nechce veriť ako tie dni a týždne rýchlo ubiehajú. Prešiel ďalší a ja už tu mám 27. týždeň. Práve som dopapala polievku a snažím sa vám niečo pekné napísať.

Akcie, hry a šup-šup

Stred týždňa, pre nás úplne normálny. Taká klasika. Zvykneme najnovšie chodievať na nákup, keďže v stredu stále začínajú nové akcie. No chodíme, len keď sa nám niečo hodí.

Teraz tomu tak bolo, asi po prvýkrát núkali aspoň 5 vecí, čo som potrebovala. Tak sme sa doobeda pekne vybrali aj s kamošom Dankom a jeho maminou na nákup. Jasné, že sme nemohli obísť ani detský kútik. Chalanov sme teda vypustili, tí sa dobre vybehali a vyšantili.

Tešíme sa, že už postúpili do takého „levelu“, kedy sa začínajú spolu hrať a šaškovať. A niekedy dokonca aj komunikovať, vtedy je to ešte smiešnejšie.

Po hre sme trošku pobehali aj obchody s topánkami. Zháňam si totižto nejaké pohodlné čižmy na zimu. No zatiaľ mi ešte nič také do oka nepadlo (hlavne niečo za rozumnú cenu ). No verím, že ešte dostanú nejaký tovar na zimu a ja si vyberiem. Ísť ale nakupovať s deckami je ťažké, to len tak šup, šup…


To je sranda:)

Plus 3 kilá

Ako som spomínala minule, čakala ma poradňa. Už som sa jej veru nemohla dočkať… Chodím tam ešte stále každé 4 týždne, a to sa mi zdá veľmi dlhý čas. Tak som sa musela znova objednať za poplatok na presný čas, keďže Filip robil ráno. Stále mu to tak padne.

Čiže sme sa ráno s Matejkom vystrojili a opäť som ho zaniesla ku kamošovi Dankovi, kde ho teta Zuzka musela strážiť. Našťastie, som sa všetko vybavila rýchlo. Doktorka ma zobrala ma presne o pol 10, ako som bola objednaná. Hneď som sa postavila na váhu a že plus 3 kg, som sa len zasmiala popod nos.

Veď to, čo dokážem zjesť za posledné dni…každý deň musím mať aj niečo sladké. Bez toho večer ani nezaspím. Ale nevadí, lebo zatiaľ, čo som rátala, tak som za celé tehotenstvo pribrala 2 kilá.

Verím, že už veľa nenaberiem, aj keď posledný trimester je vraj najhorší. Hlavne nech sa ma bábätko dobre.

Prečítajte si tiež:

Chcem tretie dieťa po cisárskych rezoch
Výživa počas tehotenstva

Všetko super, až na jazvu…

Keďže som začínala 27. týždeň, sestrička vzala už aj krv na protilátky. Tuším sa to robí v 28. týždni, tak niekedy mám pocit, že si to odoberajú, ako chcú a ako im vydá čas…

Ale čo je podstatné, že je všetko v úplnom poriadku, ako teda povedal môj gynekológ: „Všetko je super, som spokojný.“

Jedine, čo sa mu nepáčilo, je moja jazva z prvého tehotenstva. Vraj sa hojí dosť pomaly, a to ho znepokojovalo. Tak už sa aj začínam pomaly pripravovať na to, že pôjde aj malinká von cisárskym.

No ale to nechajme ešte tak. Odchádzala som teda z poradne spokojná, aj napriek tej jazve, tú teraz neriešim.
O mesiac nás čaká ultrazvuk, tak verím, že doktor len potvrdí naše vytúžené pohlavie.


Matejko a Danko, kde inde – vonku

Brm, brm, brm

Posledný víkend sme mali úplne pohodový, síce sa nám ochladilo, no von sme museli. Veď s Matejkom sa ináč ani nedá. Poobede sme teda vyrazili aj s tatinkom na prechádzku.

Boli sme sa prejsť u jednej pani, ktorá nám ponúkla nejaké oblečenie po vnúčatách. Teda väčšinou som zobrala nohavice, lebo boli za super cenu a takmer ako nové. Mala aj krásne overaly na zimu, ale Matejko má, tak tie som radšej nekupovala. Potom sme boli na mini nákup v obchode a zabehli sme ešte na detské ihrisko. Matejko sa trošičku vybehal a utekali sme domov.

V nedeľu sme mali pohodičku, poobede sme si pozreli formulu, lebo Matejko je do toho úplne zažratý. Chodí a len počuť: „Brm, brm, brm.“

Potom som ho ešte zobrala trošička von, aby si tatino oddýchol. Nastúpil do novej práce a čakala ho nočná. Pri Matejkovi by si asi neoddýchol, je to totižto malé torpédo.

Celé naše dni s Matejkom sú v podstate o chodení von, často dni trávime aj s kamošom Dankom a jeho maminou. Tí dvaja stvárajú veci nevídané:).

Pomaly mi dochádzajú slová, na záver snáď už len toľko, aby ste mi držali pršteky. Čaká ma totižto budúci týždeň glukózový test, tak snáď po tých sladkostiach, čo dávam do seba, to dopadne dobre.

Posielam veľký úsmev a teším sa opäť o týždeň, vaša Mirka.


Mirka už je v 27. týždni, bábo rastie.


Katka: Čo sa deje? Systém prestal fungovať

Žeby nové trápenie? No neviem, neviem ale posledné dva dni je Nela ako vymenená. A žiaľ k horšiemu. Uvažujem teda, čo túto zmenu vyvolalo, ako to odstrániť, respektíve nejako sa s ňou vžiť.

Na zuby sa už psychicky pripravujem

Kamarátky mi od začiatku vraveli, že „najhorší“ je prvý mesiac, lebo mamička a aj bábätko si zvykajú a hľadajú cestu k sebe. Potom po asi troch mesiacoch prichádza obdobie, keď zabehnutý systém funguje ako hodinky a stáva sa z nich zohraná dvojka.

Avšak, stáva sa, že práve po troch mesiacoch sa bábätko mení. Môže sa to prejaviť v jedení, v spaní, alebo aj nemusí vôbec.

Naše tri mesiace boli zvládnuté na jednotku bez spozorovaných zmien. S Nelkou sme boli skvelé parťáčky a perfektne sme si už rozumeli. Teda, skôr ja jej, ako ona mne:).

Viac a viac som si začala uvedomovať, že toto skvelé obdobie bez plaču, trápenia s kolikami vystrieda iné – bolestivé. Na ťažkosti s rastom zúbok som sa už začala psychicky pripravovať a o to viac užívala toto pokojné. Viem, že niektoré deti prejdú prvými zúbkami bez ťažkostí, niektoré „len“ s horúčkami a iné zas chúďatká s plačom a bolesťami.

Po problémoch s kolikami sa pripravujem na to najhoršie. Mám pocit, že keď sme mali koliky, tak aj zúbky nás potrápia. No zúbky sú ešte v nedohľadne a s Nelou si neviem dať rady.


Kuk!

Netuším, čo sa s bábom deje

Náš zabehnutý systém zlyháva, ak už nezlyhal úplne. Netuším, čo sa to s tým malým bábom deje, ale odmieta mliečko a spinká úplne nepravidelne a málo. Náš systém prestal fungovať.

Ako príklad uvediem ranný rituál. Nelka vstávala o siedmej, hodinku sme sa ešte váľali v posteli, potom sme dali mliečko, trošku sa pohrali a o deviatej zaspala. Spala hodinu, niekedy hodinu a pol.

Teraz môžem na to zabudnúť. Vstane rovnako, hodinu sme v posteli, mlieko odmieta, spustí ukrutný plač (niekedy aj so slzičkami), pýta si len cumlík, môj prst a pohladenie. Vidím na nej, akoby bola úplne unavená a mlieko už nedokázala ani len vypiť. Popritom si vyžaduje len cumlík na dudlanie a moje láskanie.

Ľahnem si teda s ňou na gauč, moja tvár sa dotýka tej jej a oboma rukami mi drží moje palce na rukách. Len takto stúlene dokáže zaspať. Ibaže spí hladná a tak aj jej spánok nie je dlhý. Po polhodinke, maximálne hodine sa opäť preberie. Až vtedy nakoniec vypije mlieko.

Očkovanie či príkrmy?

Skúšala som jej to mliečko dávať už aj skôr, nech nie je unavená, no nepomáha ani to. Odmieta ho tak či tak.

Systém, ktorý spájal jedenie a spanie, sa nám vytratil. Jednoducho zmizol a ja neviem nájsť spôsob, ako to dať opäť dokopy. Rozmýšľam teda, čo to mohlo vyvolať, alebo prečo sa to vlastne deje. V pamäti lovím posledné udalosti a situácie, ktoré by mohli byť spúšťačom.

Jediné, čo tomu predchádzalo, bolo očkovaniezavedenie príkrmu.

Vraj alergia na plienky

Očkovať sme sa boli minulý týždeň. Rotavírusy sme už mali za sebou, takže teraz nás čakala už len základná hexavakcína. Samozrejme, že Nela revala ako divá. Ešte aj doktorka so sestričkou boli prekvapené, aký má hlas.

To naše chúďatko muselo byť pekne v strese a naozaj revať ako o dušu, lebo jej v očku praskla žilka. Teraz je to už lepšie, očká nie sú začervenané, ale červená škvrnka jej naďalej ostala. Okrem toho však nemala žiadnu reakciu. Žiadna alergia a ani len horúčka.

V rámci poradni sme ešte prebrali pár otázok. Týkali sa hlavne vyrážok, ktoré mala Nelka už asi týždeň. Najskôr som si myslela, že to bude zaparenina, ale bolo to také mokvajúce. A hlavne, Nelu prebaľujem každé tri hodiny, tak moc to nemala mať z čoho zaparené. Dávala som jej na to sudokrém, neskôr framikoín a kalciovú masť. Nič z toho nepomohlo a ešte sa to aj rozšírilo.

Doktorka povedala, že je to alergia na plienky. Nechápali sme, lebo doteraz sme používali tie isté, akurát čo sme prešli na inú veľkosť. Odporučila nám zmeniť ich a predpísala super krém. Značku plienok sme ponechali, len sme prešli na Premium Care a zmenili sme aj vlhčené utierky na Sensitive. Krém zabral od prvej chvíle a teraz už po vyrážkach niet ani stopy.

Čítajte aj:

Ako rýchlo uspať dieťa
Prebaľovanie a zapareniny

Plávanie povolené:)

U doktorky ma zaujímalo aj plávanie a prikrmovanie.

Plávanie máme schválené, takže sa tešíme, ako otestujeme v októbri bazén na spoločnej rodinnej dovolenke. Plánujeme opäť stráviť predĺžený víkend aj s rodinou v Tatrách. Strávime ho rovnako ako minulý rok, presne keď sme oznámili priateľovej rodine moje tehotenstvo.

Čo sa týka prikrmovania, tak to máme schválené tiež. Vraj predčasne narodené deti majú začať s príkrmami skôr, aby mali dostatok vitamínov či už zo zeleniny alebo mäsa. Najmä ak sú len na umelom mlieku.

Bola som prekvapená, keďže neonatologička z centra pre rizikové deti tvrdila niečo iné. Podľa nej by sme mali prirátať 6 týždňov a až keď bude mať Nela 5,5 mesiaca, začať s príkrmami. Čo vám poviem, čo lekár, to názor.

Riadila som sa teda svojimi pocitmi a pomaličky sme už s Nelkou otestovali našu prvú mrkvu. No úspech teda nemala. Prvý deň len 2 lyžičky, druhú deň 5 a na tretí polovičnú dávku. Zo začiatku to bolo ešte fajn, no keď už toho bolo viac, moc jej to po chuti nebolo. Skončilo to plačom a vypľúvaním. Viac sme mali toho na podbradníku ako v brušku. Nechala som to tak, veď ona si časom zvykne aj na tieto chute.

Sledovanie sa začína

A očividne si budem musieť zvyknúť aj na nové pravidlá u nás doma. Rozmýšľala som ako na to. Jediné, čo mi zatiaľ prišlo na um, je sledovať, kedy mlieko chce, kedy spí a koľko spí. A podľa toho prispôsobiť intervaly medzi jedením a spaním, spánok a aj to koľko prebdie.

Takže držte palce, nech sa opäť zladíme a tá naša malá potvora začne opäť pekne papať a spinkať. Nech nám rastie do krásy :-).


Foto: Braňo Herchl

29.9.2012 8:13 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist