Ako zapojiť deti do vianočných príprav?

Vianoce už pomaly, ale iste klopú na dvere a vy začínate šalieť. Je načase začať s vianočným upratovaním, výzdobou, pečením cukroviniek a ďalšími vianočnými činnosťami. Ako však do toho všetkého efektívne zapojiť aj svoje deti?

shutterstock_519972937-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pozná to hádam každá mamička. Odbieha od pečenia cukroviniek k upratovaniu obývačky, stále má na mysli, že musí umyť okná, a do toho ustavične šperkuje svoju vianočnú výzdobu. Vianočný čas je pre mnohých z nás väčšinou obdobie pohody a pokoja, no mamičky o tom vedia svoje.

Vianočný kolotoč pre ne znamená množstvo práce, ktorú musia stihnúť do Štedrého dňa. Keby na to všetko mali čas a pokoj, nebol by to až taký problém, no najväčšiu pozornosť, pochopiteľne, vyžadujú deti. Ustavične by sa len hrali a nechápu, prečo na ne mamička zrazu nemá toľko času ako predtým.

Deti vo veku od troch do šiestich rokov skrátka celý ten vianočný zhon ešte natoľko nechápu. Ako ich teda do vianočných príprav zapojiť tak, aby ste stíhali predvianočné prípravy a zároveň s nimi trávili čas?

UPRATOVANIE FORMOU HIER

Je celkom bežné, že deti počas upratovania napáchajú ešte väčší neporiadok, ako bol predtým. A hoci sa vám to zdá nereálne, nie vždy to tak musí byť. Stačí len deti vhodne zabaviť.

Skúste deťom nadeliť malý predvianočný darček vo forme detského upratovacieho náčinia. Záleží na vás, či zvolíte detskú metličku, žehličku alebo mop. Dieťa bude mať pocit, že je s vami na jednej lodi a tým pádom nebude vyžadovať vašu ustavičnú pozornosť.

Ak máte detí viac, môžete im založiť fiktívnu upratovaciu firmu. Deti sa tým zabavia a navyše prehĺbia svoje súrodenecké vzťahy, čo je bonus navyše.

ZDOBENIE VIANOČNÝCH CUKROVINIEK

Svoje ratolesti môžete zapojiť aj do ďalších vianočných činností. Jednou z nich je napríklad pečenie vianočných cukroviniek. Ideálne by však bolo vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu detí s cestom, inak by vám mohli narobiť riadny neporiadok.

No napríklad zdobenie vianočných perníčkov, to by sa im mohlo páčiť. Práca s farbami deti vo všeobecnosti veľmi baví a púta ich pozornosť. V obchode skrátka siahnite po nejakých dekoračných farbičkách na cukrovinky, pred Vianocami ich je všade plno.

Samozrejme, dá sa očakávať, že perníčky najskôr nebudú tak dokonale vyzdobené, ako ste si predstavovali. Ale na druhej strane to bude vlastnoručná tvorba vašich ratolestí, čo je predsa oveľa cennejšie. Výtvormi svojich ratolestí sa môžete pochváliť kamarátkami, tetám alebo mame. A navyše vám ich pomoc predsa len ušetrí trochu práce.

Čítajte tiež:

O STROMEČKU MÁTE INÉ PREDSTAVY

Len čo dôjde na zdobenie vianočného stromčeka, deti sú väčšinou ako odtrhnuté z reťaze. Úplne ich ohromia všetky tie farebné reťaze, gule a svetielka. Najradšej by to úplne všetko nahádzali na stromček, no vaše predstavy sú predsa len trochu iné.

Zdobenie vianočného stromčeka je pre väčšinu rodín skrátka tradícia, ktorú vykonávajú všetci spolu. No ak sa do tejto činnosti zapája aj malé dieťa, zväčša napácha viac škody než úžitku a navyše si ešte môže nepekne ublížiť.

Nie vždy sa totiž malým deťom podarí umiestniť farebnú guľu tam, kam si predstavujú. Preto ich veľa rozbijú a následne sa môžu o rozbité kúsky porezať. Mamička potom ustavične behá pre lopatku a zmetáčik, aby všetky črepy upratala.

Ako na to vyzrieť? Skúste deťom zaobstarať vlastné ozdoby, ktoré sa nedajú tak ľahko rozbiť. Môžu byť napríklad plyšové alebo gumové, no existuje aj množstvo iných. Vďaka tomu si deti budú môcť robiť s ozdobami, čo sa im zachce, a nebude im hroziť žiadne riziko porezania.

Skutočné vianočné ozdoby od nich radšej držte bokom, aby si ich nevšimli. Ak chcete, kúpte deťom aj vlastný umelý vianočný stromček, ktorý si budú môcť ozdobiť úplne samy vo svojej detskej izbičke.

21.12.2023 5:25| autor: Terezie Gáborová
Viac o téme: detimamičkamatky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist