Oslavujeme prvé Vianoce

Prvé Vianoce s naším maličkým si chceme poriadne užiť. Nezvyčajný ruch Štedrého dňa, rituály aj nadmiera darčekov môžu namiesto magického dňa privodiť bábätku nepríjemný zážitok. Vyhneme sa tomu tým, že sa na celé oslavy pokúsime pozerať jeho očami.

vanoce_s_miminkem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

 

S celkom maličkým bábätkom si zvyčajne hlavu príliš nelámeme, ako mu prichystať Vianoce, pretože tomu ešte nerozumie. Ak ide už o polročné alebo ročné dieťa, vtedy už sa sami tešíme ako bude na taký výnimočný deň reagovať.

Medzi šiestym a ôsmym mesiacom má dieťa vyvinutý zrak tak, že už pozoruje veci okolo seba. Aj sluch už má prispôsobený tomu, aby vnímalo hudbu. Aj keď je ešte príliš malé na to, aby pochopilo zmysel nezvyčajného konania okolo, môžeme ho už zasvecovať do niektorých vianočných tradícií, ktoré sú preň zaujímavou a zábavnou novinkou.

Vnímať všetkými zmyslami

Zatiaľ čo pre rodičov sú darčekom rozžiarené oči dieťaťa pod stromčekom, pre našich maličkých sú to zase všetky tie blýskavé gule, ktoré sa na naň vešajú, a tiež svetielka, čo sa v nich odrážajú. Príjemne ho naladí aj vianočná hudba, ktorá sa nesie bytom.

Práve vianočná atmosféra je to, na čo sa bude každý rok potom tešiť. Namiesto toho, aby sme drobčeka prekvapili už ozdobeným stromčekom, pustíme sa s ním do vešania ozdôb na vetvičky, čo bude iste zážitkom pre všetkých.

Proste mu doprajeme, aby vnímal Vianoce všetkými zmyslami, dáme mu privoňať k ihličiu, obchytať si pichľavé vetvičky, a ak je už v tom správnom veku, necháme ho ochutnať z vianočného jedla.

Pozor na hostí

Na prvé Vianoce dieťaťa sa tešia nielen jeho rodičia, ale aj babičky, dedkovia a napríklad aj ďalší príbuzní. Ak chcete oslavovať sviatky v širšom rodinnom kruhu aj s tým najmenším členom rodiny, má to niekoľko úskalí. Okolo šiesteho siedmeho mesiaca sa u dieťaťa prejavuje strach z neznámych ľudí, takže nie je možné počítať s tým, že by sa tešilo z toho, ak si ho chce pohojdať na kolenách neznámy strýko, prípadne niekto v nejakom vianočnom preoblečení.

Preto je dobré okruh hostí minimalizovať, hlavne šetrne vylúčiť tých, s ktorými bývajú problémy. Aj babička alebo dedko, ak sa s vnúčaťom dlho nevideli, by sa nemali na dieťa vrhať hneď, ale mali by mu dopriať čas, aby si na nich zvyklo.

Je proste dobré uvedomiť si, že príliš mnoho nových tvárí a zážitkov dokáže unaviť až vystresovať aj veľmi pokojné dieťa. Dávame pozor na jeho reakcie, všímame si známky únavy, teda či plače, pretiera si oči, ťahá sa za uško.

Potom je potrebné nechať ho oddýchnuť, aj keby to malo narušiť slávnosť. Ak sa podarí, že sa poobede pekne vyspí, tak sa môže večer vydariť. Počas takého významného dňa je ťažké dodržiavať zvyčajný „jazdný poriadok“, ale nútiť dieťa do niečoho, keď je unavené, nemá význam ani preň, ani pre nás.

Zabudnite na kopu darčekov

Je asi ťažké vyhovoriť hosťom, aby nenosili maličkému na prvé Vianoce veľa darčekov. Ale mohli by krotiť svoju túžbu vidieť ho, ako sa z nich bude tešiť. Navyše, aj pre rodičov je ťažké dieťaťu niečo vybrať, pretože ešte nie je jasné, čo sa mu vlastne páči. Často je to úplne tá najjednoduchšia vec.

Asi najrozumnejšia je dohoda zúčastnených, prípadne môžu rodičia vybrať z tej kopy darčekov jednu alebo dve hračky, ktoré zabalia do krásneho papiera, ktorý je často oveľa atraktívnejší ako obsah darčeka. Zvyšok sa dá schovať na inokedy. Ako darček v tomto veku poslúži aj niečo úplne obyčajné, ale pekne zabalené. Dieťa si zafixuje tento rituál.

Pribrzdiť fotenie

Viete, čo je najlepší darček, ktorý môžete svojmu dieťaťu dať? Je to čas strávený spolu. Takže si cez sviatky spravte deň len pre svoju rodinu, choďte na nejakú vianočnú prechádzku, choďte sa pozrieť na stromček, svetielka.

Nie je potrebné hľadať niečo bombastické, vianočných dekorácií býva všade dosť a dieťa poteší aj zaujímavá maličkosť. Nie je práve úžasný nápad ho nútiť, aby sa fotilo s nejakým pouličným Santa Clausom. Všeobecne, príliš veľa fotografovania na Vianoce málokedy dieťaťu sadne. Lepšie je dohodnúť sa na jednej rodinnej fotke, ako nechať každého, aby stále dookola lovil svoje obrázky dieťaťa.

Skúste sa napríklad fotiť každý rok na rovnakom mieste, napríklad pri stromčeku, a potom vidieť, ako čas beží a dieťa rastie.

 

20.12.2021 4:18| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist