5 tipov ako zvládnuť kúpanie bábätka bez sĺz

Dieťatko je v bruško obklopované 9 mesiacov vodou. Aj napriek tomu sa stáva, že čas kúpania preplače. Niektoré detičky pri umývaní plačú, iné si zase kúpanie užijú, no slzavé údolie začne po ich vybratí z vody. Máme pre vás niekoľko dobrých rád a tipov ako kúpanie veselo zvládnuť:

  1. Správne načasovanie. Nekúpte dieťatko príliš neskoro, keď už je veľmi unavené. Ak ste z nejakých dôvodov čas na kúpanie prešvihli a že si už šúcha oči a začína byť mrzuté, kúpanie radšej v ten deň vynechajte. Umyte mu iba zadoček čistou vodou alebo jemným Batole sprcháčikom s olivovým olejom, prezlečte ho do pyžamka, v pokoji nakŕmte a ďalej pokračujte v uspávacom rituály. Dnes bez kúpeľa.

 

  1. Vhodná teplota vody. Ideálna teplota vody by mala byť medzi 36 a 37 stupňov Celzia. Ani teplota v izbe by nemala byť prinízka. Bábätko by nemalo pocítiť veľký teplotný rozdiel. Čím menšie bábätko, tým viac si dajte na tom záležať. Pocit chladu môže spôsobiť, že dieťatko začne byť mrzuté a uplakané. Či už mu je zima vo vode alebo mimo nej.

  1. Pocit bezpečia. Bábätká sa pri kúpeli na vás maximálne spoliehajú. Všimnite si, že vám pri kúpaní hľadia uprene do očí. Držte svoje dieťatko pevne pod chrbátikom, doprajte mu pocit bezpečia a stability, pohybujte s ním pomaly a nežne. Dôležité je vyhnúť sa prudkým pohybom, aby sa u detičiek nespúšťal Moorov reflex, ktorý ich často rozplače. Keď už má váš miláčik niekoľko mesiacov, doprajte si spoločný kúpeľ vo vani, kde sa môžete hrať a užívať si vzájomnú blízkosť. Takéto spoločné kúpanie prehlbuje váš vzťah a odporúča sa aj pri problémoch s dojčením. Veľakrát práve počas spoločného kúpeľa sa bábätko opäť v pokoji nadojčí.

 

  1. Obľúbené hračky. Ak sa vaša Alicka či Danielko rozplačú po vybratí z vane, kde sa dovtedy jašili a od radosti výskali, dovoľte im vziať si z vody svoju obľúbenú hračku. Vo veselej hre budú pokračovať aj pri osušení, natieraní telíčka a prezliekaní do pyžamka. Spievajte svojmu dieťatku pesničky, pustite mu jeho obľúbené melódie. Udržujte ho v dobrej nálade vašimi zaručenými trikmi.

 

  1. Masáž telíčka. Bábätká ľúbia nežné dotyky svojej mamičky. Po kúpeli im doprajte jemnú masáž detským olejčekom Batole. Namazané dlane jemne položte na bruško a potom chrbátik. Celou plochou rúk nežne hladkajte telíčko svojho dieťatka a pritom sa mu dívajte do očí a usmievajte sa na neho. Tento pravidelný rituál ho bude upokojovať, zvykne si naň a už ho bude neskôr s úsmevom očakávať.

 

Napokon dostane bábätko vytúžené mliečko. Vykúpané a napapané bude lepšie zaspávať.

Náš tip:

Pre starostlivosť o jemnú detskú pokožku počas kúpania a po ňom, je veľmi obľúbená detská kozmetika Batole. Je vhodná pre starostlivosť o pokožku bábätka už od narodenia. Obsahuje predovšetkým provitamín A, vitamín E a olivový olej. Práve prídavok olivového oleja pomáha udržiavať vláčnosť pokožky vášho dieťatka. Batole prichádza na trh v úplne nových obaloch. Svojich detských kamarátov rozveselí milým obrázkom tučniačika a mamičky ocenia praktický dizajn. Sortiment zostáva široký – od vlhčených obrúskov, detského šampónu, telového mlieka aj olejčeka, krému na tvár až po zásyp či krém proti zapareninám. Práve ten je pri malom bábätku najpoužívanejší.  Kúpite v 101 Drogerie, Teta, Tesco a Metro.

Viac informácií na www.alpa.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist