Tehotenská móda – prehľad

Tehotenská línia letí.

Tehotenská móda už dávno nie je výhradná záležitosť zákazkového krajčírstva, v horšom prípade dedičstvo po urastenom manželovi. Špecializovaných obchodov s tehotenskou módou neustále pribúda, niektoré firmy si zakladajú na dlhoročnej tradícii – obliekli už niekoľko generácií slovenských mamičiek. „Aj tehotné ženy chcú byť šik a in, navyše, tehotenská línia teraz frčí,“ povedala jedna z predavačiek známeho bratislavského obchodu s tehotenským oblečením.

Pravdaže, koľko z nás si môže dovoliť na krátkych deväť mesiacov radikálne zmeniť svoj šatník? Je však namieste pripomenúť, že niektoré modely sú šité tak, aby ste ich mohli nosiť i po pôrode. A čo ak príde ďalšie bábätko? Základnou charakteristikou všetkých odevov pre tehotné sú prírodné a priedušné materiály, najmä stopercentná bavlna, zmesi hodvábu a vlna. Horné diely oblečenia sú zvyčajne dostatočne pružné, aby ste ich mohli nosiť od začiatku tehotenstva až do pôrodu.

„Keď som čakala môjho synčeka, kúpila som si tehotenské nohavice a jeden sveter. Samozrejme, že by som si rada dopriala viac oblečenia, ale musela som myslieť na ďalšie značné sumy, ktoré čoskoro miniem na bábätko,“ hovorí mama desaťmesačného Janka. „V každom prípade, nohavice boli veľmi príjemné tým, že bruško aj chrbát som mala neustále v teple. Zvykla som si na to pohodlie natoľko, že ani teraz neznesiem holé brucho alebo chrbát,“ dodáva.

Mamička dvoch detí Lucia si tehotenské oblečenie požičala od kamarátok, ktoré ho v tom čase už nepotrebovali. „Zvyšok som zohnala v bazároch, inak som nosila voľnejšie kusy zo svojho šatníka,“ hovorí.

Nenahraditeľné nohavice

Tehotenské nohavice sú pre budúce mamičky takpovediac nevyhnutné, to potvrdia i odborníci. Hoci podľa mienky niektorých predavačiek je výber stále dosť obmedzený, najobľúbenejším a najžiadanejším sortimentom sú nepochybne špeciálne rifle, ktoré dostať hneď v niekoľkých dĺžkach a farbách. Nohavice môžu mať vak na bruško, majú špeciálny úpletový pás alebo len rozšírenú gumu, niektoré modely sa zapínajú pod bruchom.

Možno práve obnažené brušká slovenských a svetových celebrít na stránkach prestížnych magazínov inšpirujú niektoré matky, aby nosili svoje „staré“ oblečenie a vystavovali bruško na obdiv svetu. „Podľa mňa je to nezodpovedný prístup, matky by si mali bruško chrániť,“ ozýva sa ďalšia z predavačiek obchodu s tehotenskou módou. Riešením pre tieto mamičky by mohla byť kúpa tehotenského pásu.

Okrem riflí, pochopiteľne, všetky butiky pre tehotné ponúkajú aj nohavice do spoločnosti alebo do práce. V niektorých predajniach nájdeme aj kostýmy, ktoré si môžu obliecť i manažérky alebo úradníčky. Veľkým hitom tohtoročnej kolekcie sú kostýmy inšpirované škótskou módou, ušité z tvídu a zo stopercentnej vlny. Tvorcovia tehotenských odevov myslia aj na ženy, ktoré chcú aktívne športovať, a na výber je tak hneď niekoľko druhov športového oblečenia.

A to ostatné

K nohaviciam si možno zaobstarať tričko, ktoré sa svojím strihom prispôsobuje rastúcemu brušku, dlhšiu tuniku alebo sveter. Aj tehotné mamičky môžu ísť v duchu súčasných trendov a jednotlivé vrchné odevy vrstviť, a tým ich farebne ozvláštniť. O spodnej bielizni sa zmienime v osobitnom článku.

Najnedostupnejším tovarom sú zimné kabáty. „Ich výroba je príliš nákladná, čo sa potom, samozrejme, premieta aj do ceny. Pre mamičky je jednoduchšie kúpiť si pohodlný kabátik áčkového strihu, za ktorý určite nedajú celý majetok,“ vysvetľuje odborníčka z obchodu Mutti.

12.5.2009 1:31| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist