Baby LIVE! Šarlotka (35): UPU si dám asi patentovať

Šarlotka vyskúšala cestu vlakom. Mika zas rozmýšľa, že by online spustila nový projekt – označ na Slovensku miesto, ktoré je baby-friendly.

Požičali sme si golfy a šup na cesty:)

Cestovať s malým dieťaťom je jednoduché natoľko, nakoľko ste na to pripravení a nakoľko je pre vás cestovanie zábavou. Opäť sme boli vo svete, síce len v stovežatej, napriek tomu sme si to poriadne užili.

Zo Žiliny ide parádny komfortný a rýchly vlak, v ktorom sa cítite ako v lietadle (dostanete vodu, kávu, čaj, máte vlastných „stevardov“), tak sme sa vybrali na konferenciu vlakom.

Od sesternice Elči sme si požičali “golfky”, aby sa nám cestovalo jednoduchšie, lebo náš superšpicaterénkový kočík má síce kopu výhod, je však veľmi nespratný, ťažký a veľký.
Našťastie bráškovci mali golfáč u našich v pivnici, tak sme ho zbalili a hurá na cesty.

Je pravda, že po ceste domov sa trošku práve náš vagón pokazil, keďže sme však Slováci, vnímame to ako niečo relatívne “normálne”, tak nás to veľmi nerozhodilo a nenahnevalo.

Meškali sme viac ako hodinu a pol, ale keď sa vám pokazí auto na ceste, tiež nie ste nahnevaní na správcu cesty, ale beriete to, riešite to a na konci ste predsa len doma.

Prečítajte si tiež:

• Akým prostriedkom cestovať s bábätkom?
• Čo si pribaliť na cestu

UPU sme zavesili aj vo vlaku

Odkedy sme zistili, že náš malý divoch miluje spanie v “plachtičke” – tak tomu hovorievala moja starká – nosíme náš staronový vynález UPU (len pre tých, ktorí nás nečítajú poctivo – univerzálne plážové uspávadlo) všade so sebou, a preto, keď bolo treba vo vlaku spať, tata zavesil UPU, Šarlot sme uložili a vlak ju uhojdal.

Ľudia pučili oči, híkali a dvíhali obočie na to čudo, čo sme rozložili, každému však vrelo odporúčam vyskúšať to.
Takéto spanie nám vždy pomáha v situáciách, keď buď nie je kde, alebo je naše dieťa extrémne nervózne. Tento vynález je síce starý, no pritom nie veľmi využívaný, a je aj spratný a prenosný 🙂

Cez sviatky sme debatovali s jednou našou pani susedou „o nesmrteľnosti chrústa“ a keď videla našu UPU, okamžite si vybavila svoje detstvo, kedy neexistovali detské postieľky, vibračné lehátka a najjednoduchšie a najlacnejšie bolo zviazať plachtu, do nej vložiť dieťa a zavesiť ho na hocičo voľné v domácnosti.

Ona s bratom v takejto kolíske spala do piatich rokov. Jednoduché, lacné, skladné, vyrobiteľné pri troške fantázie z hocičoho a neuveriteľne funkčné. Asi si to patentujem 🙂

Tam, kde je dieťa vítané, dajú nálepku

Ako tak cestujeme a spoznávame Európu z pohľadu rodičov, niekedy som prekvapená z toho, aká som doteraz bola slepá. Sú krajiny, kde si rodičov a deti skutočne vážia a sú krajiny, kde by boli najradšej, keby sa deti namiešali v miske z vody a prášku a boli z nich rovno dospeláci zarábajúci na fungovanie štátu.

Viem, že sa napríklad v Chorvátsku rozbehol projekt – označ baby-friendly prevádzku – v rámci ktorého mamičky cez internet posielajú hodnotenia rôznym prevádzkam po krajine a vyjadrujú sa k ich prístupu k deťom a rodinám, vybaveniu a komfortu, ktorý poskytujú. Ak podniky splnia určité kritéria, dostanú nálepku a vy ako cestujúca matka, ak zavítate práve do takejto prevádzky, máte veľké šťastie, lebo určite natrafíte na prebaľovací pult, detské menu, detské vybavenie, detský príbor, detskú stoličku a nebude na vás nikto pozerať ako na nechcený a smradľavý zemiak.

Lebo tak ako v niektorých krajinách nie je akceptovaný pes v reštaurácii, tak niekde nie je veľmi vítané dieťa.

Po surfingu na nete som zistila, že u nás nič podobné neexistuje a mám fakt chuť pustiť sa do takéhoto projektu. Aby aj mamičky na Slovensku mohli v pokoji cestovať, aby si dokázali vopred naplánovať trasu s prestávkami na miestach, kde sú vítané a aby sa matky Slovenska necítili ako bradavice na prste.

Podporíte ma? Aby som vedela, že to má zmysel rozbehnúť, dajte mi, prosím, “like” na Facebooku 🙂

Teším sa na odozvy a nápady, mám pocit, že niekto musí priekopnícky začať konať a s vašou podporou dokážeme nie zmeniť, ale aspoň trošku zlepšiť svet 🙂

Pekný deň,

Ja, malá Ja a naša rodinka

Foto: Braňo Herchl

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist