Baby LIVE! Matej (7): Máme za sebou prvé odlúčenie

Matej je už veľký chlap. Tak nám povedala doktorka na poslednej prehliadke a je to na ňom aj vidno, ako rastie. Tento týždeň sme dokonca zvládli dve dlhšie cesty autom na moje skúšky a aj naše prvé odlúčenie. Trvalo síce len okolo hodiny, no stále som musela na malého myslieť.

Tento týždeň bol ozaj akčný. Myslím, že nám dal všetkým trom zabrať. Mala som dve skúšky v meste, takže nás čakala dlhšia cesta autom, kojenie po ceste, čakanie a mňa navyše skúška. Toto celé sme absolvovali dokonca dvakrát. No nakoniec sme všetko zvládli. Mala som obavy najmä z kojenia. Pri Matejovom apetíte som si nevedela predstaviť, ako ho nakojím v aute. Maťko papá každé dve hodiny a zatiaľ sme zvyknutí kojiť len po ležiačky, takže som mala mierne obavy, ako to všetko dopadne.

Kojenie v aute

Po príchode do mesta som si najprv našla odľahlé miesto, kde som zaparkovala auto, lebo Matej sa už ozýval, že je hladný. Keďže pre nás najlepšia poloha je po ležiačky, sklopila som sedadlo, položila som si Maťka vedľa seba a bez problémov som ho nakojila. Bol úplne spokojný, lebo celú cestu ako vždy v aute prespal, takže sa napapal a išli sme ďalej hľadať miesto na parkovanie, keďže školu mám v centre mesta.

Opäť sme mali šťastie, čakalo nás jedno voľné miesto blízko školy, rozložili sme kočík, Maťka do neho položili, poriadne zabezpečili proti vetru a rozlúčili sme sa. Manžel išiel na prechádzku s Maťkom a ja do školy na skúšku. Naše prvé odlúčenie sa začalo…

Mala som pocit, že to trvá rok

V škole som sa nevedela priveľmi sústrediť. Hoci som stále musela myslieť na malého, ako sa má, či nie je hladný, či mu niečo nechýba alebo mu nie je zima, skúška nakoniec dopadla dobre. Celé to trvalo hodinu, ale mala som pocit, že to trvá rok. Bolo to naše prvé hodinové odlúčenie od pôrodu a pobytu v nemocnici. Hneď, ako som skončila so skúškou, som bežala von za manželom a Matejom. Tí ma už čakali pred školou a samozrejme, Matej bol opäť hladný.

Poponáhľali sme sa preto k autu, schovali kočík a hľadali vhodné miesto na kojenie. Aj to sa nám podarilo, Maťko bol spokojný a po najedení v autosedačke zas pekne zaspal.
Čakala nás ešte cesta späť a hotovo, misia splnená. Druhá skúška prebehla podobne a našťastie rovnako dobre. Už som ani nemala také obavy, zvykli sme si spolu cestovať a boli sme zohratí. Takže ďalší problém bol vyriešený a cestovania na väčšiu diaľku sme sa už prestali báť.

Je to hladoš

Malý je pekný hladoš a aj pekne priberá. Povedala to i doktorka, keď sme boli na kontrole. Hneď, ako ho zbadala, nazvala ho veľkým chlapom. Matej má už totiž 5 kg a 57 cm. Ja som z tej informácie bola nadšená, no doktorka mala iný názor. Odporučila nám väčší časový interval medzi kojením, teda predĺžiť ho aspoň na dve a pol hodiny až tri. Inak je Maťko v poriadku, až na nafúknuté bruško. Lekárka ale povedala, že to by sa malo napraviť tým, že budeme menej kojiť. Ešte nám odporučila podávať občas čaje, aby nebol Maťko tak často hladný.

Matej na výlete

Keďže sme už skúsení cestovatelia, urobili sme si cez víkend výlet do blízkeho mestečka, kde sme navštívili manželových kamarátov a dali si obed v motoreste. Matejovi sa tam páčilo najviac to, že na strope mali zrkadlo. Veľmi ho zaujímalo, ako je možné, že sa niečo dokáže hýbať aj nad nami. Pozoroval to celý čas, kým sme sa najedli a potom, samozrejme, vyhladol aj on. Našli sme si preto zas miesto na kojenie a mohli sme byť všetci spokojní. Potom sme sa ešte previezli do iného mestečka navštíviť starých rodičov, ktorí tam mali rodinnú oslavu a chceli sa vnúčikom pochváliť.

Noci sú už pokojnejšie

Večer sme ukončili ako vždy kúpeľom a trochu sme pristrihli nechtíky. Tie pristrihávam každý tretí deň, lebo rýchlo rastú a potom by si Matej mohol poškriabať tváričku. Čisté pyžamko a mohlo sa ísť spať. Noci tento týždeň boli oveľa pokojnejšie, Maťko si začal pýtať jesť už len dvakrát za noc, niekedy už len raz, takže sa môžem konečne aj ja vyspať. Perfektné je, že Maťko už začína mať oddelený deň od noci. Cez deň prespí tiež veľa času a dokonca sa už stalo aj to, že dokázal spať bez mojej prítomnosti a bez prestania hodinu aj dve takže sa v tom čase môžem pokojne venovať domácnosti bez stresu.

Z cumlíka sa medzi časom stal každodenný pomocník, ktorý dokáže veľmi rýchlo utíšiť Mateja, keď je nespokojný a nevieme prísť na to, prečo. Celkovo však mám pocit, že sa Maťko cíti bezpečnejšie a je schopný vydržať viac času sám.
Uvidíme, či to vydrží. Každopádne vidno na ňom, ako rastie a ako sa mení. Je zaujímavé ho pozorovať. Dnes má už Matej mesiac a 17 dní.

Vaša mamička Maja

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist