BABY LIVE! Matej (62): Budem táááky veľký

Malý Maťko je rád stredobodom pozornosti a rád so zdvihnutou ručičkou ukazuje, aký veľký narastie. Celkom tomu verím, lebo jesť mu chutí a vyvíja sa ozaj rýchlo. Často ma prekvapí, čo všetko dokáže a čomu už rozumie. Darmo musíme si už dávať pozor, čo pred ním povieme…

Týždeň prebehol hekticky ako vlastne každý týždeň. Práce je stále dostatok, takže nám prišli pomôcť aj „dedkovci“.

Ukazoval svojich osem zubov

Spoločne sme dávali do poriadku záhradu a dvor pred domom, kde vznikla pekná nová terasa. Po jej dokončení sme sa z nej všetci tešili, ale najviac malý Maťko, ktorému sme konečne dovolili na ňu vstúpiť.

Po celý čas, čo sme na nej pracovali sa totiž neustále pokúšal pripojiť svoju ruku k dielu. Motal sa medzi náradím, predvádzal všetky svoje kúsky, na všetkých sa škeril a ukazoval svojich osem zubov, ktoré mu už pekne narástli.
Neustále som ho musela odťahovať a vymýšľať mu zábavu, ktorá by ho dokázala rovnocenne potešiť, čo sa mi vôbec nedarilo. Navyše záhradu má už až po jej koniec poriadne preskúmanú.

Čítajte tiež:

• Vývoj reči a televízie
• Ako ozvláštniť manželský sex

Hra otázok

Ešte, že mi s ním pomohla babka, ktorá ho dokázala trochu rozptýliť. Poukazoval jej novinky, napríklad to, ako dokáže na otázku: „Ako sa máš Maťko?“ odpovedať otáčaním ruky vo výške.
K tomu mu všetci s radosťou nad jeho zdokonaľujúcou sa pamäťou a nad tým, že rozumie, čo od neho očakávame, spevavým hlasom hovoríme: „Len-tak, všelijak“

Je to nejaká frázička používaná v jasliach alebo v škôlke a Maťka to naučila jedna susedka. Hneď za tým ešte nasleduje ďalšia otázka: „A aký veľký narastieš?“
Maťko zdvihne ruky čo najvyššie a povie: „Táááá …“ A my ho samozrejme podporujeme: „Táááky veľký“.
Potom sa všetci smejeme a Maťko má z toho samozrejme šou.

Robí nám jednoducho neustále radosť a so svokrou sme boli prekvapené, čomu všetkému už rozumie. Napríklad príkazu, aby zavrel šuplík, podal konkrétny predmet, alebo aby niečo položil. Príkaz je samozrejme prispôsobený jemu, takže skôr vyznieva ako prosba, na ktorú reaguje oveľa radšej.

Matejov raj – záhrada

Vlastné ihrisko s domčekom. Hurá

Po terase by sme radi doplnili záhradu o ihrisko, kde by sa mohol malý Matej viac realizovať. Určite musí obsahovať pieskovisko, lebo presýpanie a hrabanie sa v ňom sa mu veľmi páči.

Odskúšali sme už jedno u susedky, ktorá má štvorročného chlapčeka a na dvore majú aj šmykľavku a hojdačku. My by sme chceli aj malý drevený domček, kde by sa mohol Maťko skryť a možno si aj pospať v tieni.
Svokrovi sme ukázali našu ideu a teraz čakáme na nákres, aby sme sa mohli do toho pustiť. Veľký Maťo je stolár, drevo prinesie z práce, takže dúfam, že to čoskoro zrealizujeme a začneme vytvárať malý raj pre Maťka.

Čítajte tiež:

• Ako liečiť alergickú nádchu u detí?
• Desať najčastejších otázok a odpovedí o alergiách a astme

Les, vône, no aj alergie

Nezabúdame ani na naše lesné prechádzky a keď všetci potrebujeme zmenu, ideme do nášho blízkeho lesa, kde má Maťko opäť čo skúmať. Teraz je tam všetko rozkvitnuté a voňavé a nebyť alergie, ktorá trápi veľkého Maťa a mňa, asi by sme tam trávili oveľa viac času.

Malého Maťka sa našťastie tento problém netýka a les si užíva plnými dúškami. Na prechádzkach si ho nesieme v stoličke na chrbát, čo sa mu neuveriteľne páči. Za krátky čas budeme môcť chodiť na naše obľúbené hríby, začne totiž hríbové obdobie.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

• Zatočte s alergiou!
• Chcete, aby vaše dieťa skoro hovorilo? Spievajte mu
• Rozpráva naše dieťa dobre?

Viac o téme: dieťaruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist