BABY LIVE! Matej (43): O chvíľu už bude sám chodiť

Prvé Vianoce nášho Mateja boli krásne, tak ako aj desať mesiacov, ktoré je už medzi nami. Oslávime ich presne zajtra, prvého januára. Teším sa aj z toho, že Matejove problémy s dychom sa tento týždeň už nezopakovali. Ja som sa trošku upokojila a môžem lepšie spávať.

Vianočné sviatky a veľké prípravy na ne sú za nami, takže sa opäť môžeme sústrediť na bežné veci. V mojom prípade najmä na školu a písanie slávnej „bakalárky“ a Matej na svoje zábavky a chôdzu.

Prvé samostatné kroky

Čo sa týka mojej práce, musím sa priznať, že mi to ide dosť pomaly. Utešujem sa však tým, že hlavné je to, že aspoň pokračujem a prácu dopĺňam.
Maťko sa zas sústredí na svoje prvé pokroky v chôdzi. Zatiaľ väčšinou vo svojom chodítku a občas sa prejde so mnou alebo s manželom. Matej je už tak šikovný, že stačí, aby sme ho držali len za jednu ruku.
Občas ho pustíme a skúšame, či prejde aj nejaký ten krôčik od jedného k druhému, ale všetci sa toho bojíme a snažíme sa ho istiť zo všetkých strán, takže sa Maťko nakoniec vždy zachytí.

Matej pózuje vo svojej čiapke

Zatlieska si aj sám

Myslím, že prvé samostatné kroky Mateja prídu už onedlho. Hneď, ako naberieme odvahu a Maťka pustíme, určite dokáže urobiť niekoľko krokov aj úplne sám. Neustále sa v tom snaží zdokonaľovať usilovným trénovaním.

Keď je v postieľke, sám sa stavia, potom sa púšťa opory a vydrží tak stáť na vlastných aj celú minútu. Dokonca si pri tom niekedy aj zatlieska ručičkami a samozrejme od všetkých prítomných zožne obrovský obdiv, čo ho ešte viac povzbudzuje k stále lepším výkonom.

Na obdiv si v posledných dňoch zvykol. Postupne sa totiž u nás vystriedala celá rodinka z mojej a aj z mužovej strany a stredobodom záujmu bol, samozrejme, hlavne náš poklad.

Predviedol všetko, čo dokáže

Trošku som mala obavy, či Matej nebude zaplavený darčekmi, lebo tie sa sypali doslova zo všetkých strán. No keďže si to celé Matej ešte úplne neuvedomoval, darčekov nebol presýtený a ja som mala radosť aj za neho.

Každopádne však vnímal, že atmosféra okolo neho je nabitá niečím výnimočným a po celý čas sa aktívne zapájal do celého diania všetkými svojimi komunikačnými prostriedkami: ťapkal rukami, tlieskal, bľabotal slová známe aj neznáme a vystrájal, ako ho len napadlo a ako dokázal.

Skôr zvyk ako hlad

Ťažkosti z minulého týždňa sa úplne rozplynuli, Maťko už žiadne problémy s dychom od vtedy nemal. Všimla som si, že sa niekedy s dychom hrá, ale záchvaty afektivity, (ako to niektorí ľudia, čo už takéto skúsenosti s deťmi majú, nazvali) sa od vtedy neobjavili.

Odľahlo mi, že to nesúvisí s Maťkovým zdravím a oveľa pokojnejšie sa mi spávalo. Nočné kojenie síce pokračuje v plnom prúde, milý Matej sa totiž budí skoro každú hodinu, prípadne dve a pýta si svoje. Niekedy si dá len pár hltov a spokojne potom zaspí, takže si myslím, že ide skôr o zvyk ako o hlad. V podstate som si na takýto nočný štýl života zvykla aj ja, takže ma to nezaťažuje a nesnažím sa ho v tom obmedzovať. Myslím si, že takáto blízkosť je výnimočná a tak si ju užívam 24 hodín denne.

Manžel má práci voľno a naša rodinná idylka je preto úplná.

Matej oslávi 1. januára svoj desiaty mesiac a musím povedať, že počas nich som úplne spokojná a šťastná. Teším sa, že toto náročné obdobie prešlo bez väčších komplikácií a choroby sa nám takmer vyhli.
V novom roku prajem všetkým čo najkrajšie chvíle.

Maja + Matejovia

Na Babywebe tiež nájdete:

Chráňme deti pred chladom!
Top hry pre deti do troch rokov
Desiaty až dvanásty mesiac života

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist