BABY LIVE! Matej (41): Máme piaty zub

Matej robí pokroky každým dňom. Okrem toho, že robí prvé krôčky a dokáže lepšie stáť na svojich nôžkach, máme za sebou boj s piatym zubom. Tieto všetky krásne úspechy ma inšpirujú aj k úvahám o Maťkovom súrodencovi. Uvidíme, možno sa nám podarí a budúci rok priletí aj bocian.

Po malom trápení sa Maťkovi objavil ďalší piaty zub. Ide o dvojku vpravo dole. Musím povedať, že to znášal ako vždy veľmi statočne. Zatiaľ z ďasienka trčí len malý ostrý výbežok, ale hlavné je, že máme za sebou už prvých päť zúbkov.

Hrýzol ako dravec

Tentoraz sme výrazné problémy so zubami nemali. Matej bol síce trochu nervóznejší ako inokedy a mal chuť hrýzť do všetkého, čo sa pred ním objavilo, ale nakoniec všetko dobre dopadlo. Zopárkrát si hryzol aj do mojej alebo manželovej ruky, ale určite sme trpeli menej ako on.

Pri kojení som mala občas pocit, ako by som sa vystavovala „gilotíne“, ale Maťko si to akoby zázrakom uvedomoval, asi tušil, že „si nemôže dovoliť“ zahryznúť sa do zdroja svojej výživy a našťastie sa nič bolestivé nestalo. Bola som rada aj z toho, že zvýšená teplota spojená so zubami nás tentoraz obišla.


Matej si pozorne skúša svoje zúbky

Prvé kroky

Okrem dentálnych pokrokov sme sa mohli tešiť aj z iných. Maťko sa stále zdokonaľuje v státí na nôžkach a okrem prekážok sa pokúša zdolávať aj prvé kroky. Zatiaľ mu tieto pokusy dovoľujem iba na jeho obľúbenom cvičisku – gauči, no aj tak je vidno, že sa každým dňom zdokonaľuje.

Keď získa stabilitu a je istejší, rozbehne sa ku mne a dokáže tak urobiť jeden a niekedy aj dva súvislé kroky. Má to o to ťažšie, že je na mäkkom podklade, ale počína si aj tak fantasticky a ja mám z každého takéhoto kroku veľkú radosť.

Zdvihnutý prst – veľká zábava

Okrem toho sa Maťko opäť dokáže zabaviť v chodítku a ja mám tým pádom čas na ostatné veci okolo domácnosti. Vždy mu však musím jeho činnosti obmieňať a nejaký čas musím obetovať hrám na gauči. Tam som však stále v strehu, lebo Maťkovi energie stále pribúda a stačí chvíľa a milý Matej je už na druhom konci a vyciera na mňa tých svojich päť krásnych bielych zúbkov.

Okrem týchto hier ho zaujímajú rôzne výmysly, na ktorých sa môže dosýta zabávať. Ak mám napríklad zdvihnutý prst, ktorý by mal symbolizovať zákaz, to ho dokáže neuveriteľné rozosmiať. Podobne aj jemné nastrašenie a iné „strašidelné“ gestá sú pre Maťka zdrojom veľkej zábavy.

Nechceme ho obmedzovať

Zabáva sa aj z programov v televízii. Neodolateľné sú, samozrejme, rôzne reklamy a teleshoping – to na neho pôsobí doslova ako magnet. Rád sleduje najmä také zábery, kde vystupujú kreslené alebo bábkové postavičky, ale nepohrdne ani svetelným efektom. Nuž čo, zvyká si na svet okolo seba a s manželom sme sa rozhodli, že ho v tom nebudeme obmedzovať. Dúfame však, že si časom na veci vytvorí vlastný, zdravý úsudok.


Matej vo vlastnej postieľke, noc však trávi väčšinou v tej našej

Čas na súrodenca

Noci sú pre nás stále plné blízkosti – niekoľkokrát pitie mliečka, túlenia sa, a to všetko v našej spoločnej posteli. Asi si pristavíme ešte jednu k našej manželskej, aby sme sa konečne po dlhšom čase aj všetci trocha vyspali.
Často myslím na to, ako by som veľmi chcela ešte jedného súrodenca pre Maťka, myslím, že nastal ten správny čas (Matej bude mať 1. marca rok)
No nič musíme sa o to pousilovať, držte palce.

Maja + Matej

Na Babywebe tiež nájdete:

Sedmoro pre detské zúbky
Dojčením sa prsníky neskazia
Čo je hra?

Viac o téme: chuťteplota

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist